Büyükşehir’in kemanları bir çalışta dağıldı

Büyükşehir Belediyesi tarafından Romanlara dağıtılan kemanların telleri daha bir çalışta dağıldı. Uzmanlar kemanların düşük kalitede olduğunu söyledi....

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi tarafından Romanlara dağıtılan kemanların telleri daha bir çalışta dağıldı. Uzmanlar kemanların düşük kalitede olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Bir Enstrüman Bin Roman” projesi skandalla son buldu. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Roman Federasyonları işbirliği ile gerçekleştirilen proje çerçevesinde önceki gün Atatürk Spor Salonu’nda Roman vatandaşlara 1000 adet keman dağıtıldı. Dağıtılan kemanlar ise daha bir gün geçmeden adeta dağıldı. Rosario V4/4 marka kemanların daha ilk çalışta telleri dağılırken, konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz müzisyen Osman Öztürk, kemanların Çin’de üretildiğini ve düşük kalitede olduğunu söyledi.

İŞE İHTİYACIMIZ VAR
Kireç Ocakları Romanlar Derneği Başkanı Faruk Soydan ve Yenidoğan Romanlar Derneği Başkanı Ertuğrul Seviç, dün gazetemizi ziyaret ederek, dağıtılan kemanların tellerinin ilk çalışta koptuğunu iddia etti. Kireç Ocakları ve Yenidoğan sakinleri olarak yapılan törene katılmadıklarını belirten başkanlar, “Bizim kemana değil işe ihtiyacımız var. Bizlerin yaşadığı bölgelerin sorunlarının çözülmesini istiyoruz. Yaşadığımız bölgelerde yapılacak olan her türlü çalışmaya sonuna kadar destek vereceğiz. Ayrıca olmayan Romanlar Federasyonu’nun varmış gibi gösterilmesinden rahatsızız” açıklamasında bulundu. Dernek Başkanları ayrıca İzmit Belediyesi Meclis Üyesi Erkan Aksoy ve Ahmet Çokyaşar’a tepkilerini dile getirdi.

PERAKENDE FİYATI 150 TL
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz müzisyen Osman Öztürk, “Kemanların yüzde 90’ı Çin’de üretilmektedir. Bu da maliyeti düşürmek amacıyla yapılmaktadır. Yayın altında sıkıştırma aparatı bulunuyor. Bunu gevşek bırakıldığında kılların hepsi atar. Çalarken sürtme imkanı vardır. Her çalındığında mutlaka bir tane gider. Normalde 4 keman boyu vardır. Büyükşehir Belediyesi iki boy dağıtmış. Bu marka kemanlar ortalama 140 TL’den satılmaktadır” dedi. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi’nin kemanlar için 150 bin TL harcadığı belirtildi. Proje kapsamında bin gence keman ve keman dersleri verilecek. Verilecek kursun ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından mayıs ayında düzenlenecek olan 1. Uluslararası Roman Festivali’nde bin kişilik Roman Orkestrası konser verecek. Bu proje kapsamında keman alan Roman vatandaşlar 3 ay boyunca keman eğitimi alacak.

07 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR