Tatlı tahtını şekerlemeye kaptırdı

Bayramlarda tatlı götürme geleneği yerini çikolata ve şekerlemelere bıraktı. İnsanların tatlıya nazaran çikolata ve şekerlemenin daha ucuz olması nede...

BÜYÜT

Bayramlarda tatlı götürme geleneği yerini çikolata ve şekerlemelere bıraktı. İnsanların tatlıya nazaran çikolata ve şekerlemenin daha ucuz olması nedeniyle bayramlarda hediyelik olarak daha çok çikolata ve tatlıyı tercih ettiklerini söyleyen Helvacı Abdullah, bayram haftasına girdiğimiz şu günlerde satışların da tavan yaptığını söyledi.

Şekerciler, bayramda şekerleme ve çikolata fiyatlarının normal fiyatlarının üzerine çıkmasına rağmen ikramlık çikolata satışları 3 kat, şekerleme satışları ise 4 kat artış gösterdiğini söyledi. Yıllardır Fethiye Caddesi'nde İzmitlilerin damak zevkine hitap eden Helvacı Abdullah Gürkan, “Toplam pazarda ikramlık çikolata satışları bayram döneminde 3 kat artıyor. Türkiye’de ikramlık çikolata ürünleri 2007 yılında 11 bin ton satılarak 150 milyon YTL’lik cirosal büyüklüğe ulaştı” dedi. Şeker tüketiminin bayramda yaklaşık 4 kat arttığını dile getiren Abdullah Gürkan, “Bayramlık şekerin yüzde 80’inin Ramazan Bayramı’nda, yüzde 20’sinin de bayram öncesinde satıldığını söyledi.

FİYATLAR YÜZDE 5 ARTTI
Yıllardır şekerleme, lokum ve çikolata pazarında her geçen gün daha da güçlendiklerini belirten Helvacı Gürkan şekerleme fiyatlarının 7 ile 16 TL, lokum fiyatları 6.5 ile 10 TL, çikolata fiyatlarının ise 15 ile 35 TL arasında değiştiğini söyleyen Gürkan, fiyatların bayrama yakın yüzde 5 oranında arttığını söyledi. Her ne kadar helvacı olarak adlandırılsak da en çok şekerleme satıyoruz diyen Gürkan, “Satışlarımız geçen yılla hemen hemen aynı. Ancak bu yıl okulların kapalı olmasının bizi olumsuz etkilemesini bekliyoruz. Ramazan ayı içinde ki satışlar da öncesinden kötü. İnsanların bayram alışverişine başladığı son bir haftada hiç olmadığı kadar yoğunluk yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

22 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR