Akşener’den kurultay çağrısı

MHP’de 1 Kasım erken genel seçimleri sonrası yaşanan yönetim tartışmasında yeni bir dönemece girildi. Selim Kaptanoğlu, Sinan Oğan ve Koray Aydın’ın a...

MHP’de 1 Kasım erken genel seçimleri sonrası yaşanan yönetim tartışmasında yeni bir dönemece girildi. Selim Kaptanoğlu, Sinan Oğan ve Koray Aydın’ın ardından, Meral Akşener de dün İstanbul’da genel başkanlığa adaylığını açıkladı, Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye “Kongreyi topla” çağrısı yaptı.

 

“DELEGELERİMİZ NOTER ONAYLI DİLEKÇE VERSİN”

Meral Akşener’in yaptığı açıklamalar özetle şöyle: “Parti tüzüğümüzün bizlere tanıdığı demokratik bir hak olan olağanüstü kurultay talepleri sayın başkan tarafından reddedildi. Kurultayın 2018’de yapılacağını açıkladı. Üst kurul delegelerimize noter onaylı dilekçe vermeleri çağrısında bulunuyoruz. Olağanüstü kurultay talebimiz bir hesaplaşma ilanı değil, topyekun doğrulma ve iktidar seferberliğidir. Geçmişe takılıp geleceği kaybedemeyiz. İktidarın tek alternatifi olan MHP partilerden bir parti değildir. Hiçbir mensubumuz MHP’den daha büyük daha ve önemli değildir. Kaybedecek vaktimiz yok. Biz kirli ve gizli senaryoların bozulması için kararlıyız. Bugün MHP’nin içine düştüğü durum Türkiye’nin içine düştüğü durumdan ayrı düşünülemez. Kadın ve gençlerimizin aktif ve etkin olarak partimizde yer alması sağlanacak. Nefret dili parti içi ve siyasetten uzak tutulacak, sevgi dili tesis edilecektir. Bu millet artık her şey bitti denilen anlarda hiçbir şeyin bitmeyeceğini defalarca kanıtlamıştır. Ne mutlu Türküm diyene, ben ülküdaşlarıma güveniyorum.”

 

ARINÇ VE GÜL’LE GÖRÜŞTÜ MÜ?

Meral Akşener daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Abdullah Gül ve Bülent Arınç’la toplantı yapıldığı iddiası ile ilgili soruya yanıt veren Akşener, “Kimse üst kurul delegelerimizin üstünde değildir, imzalar toplandığı takdirde karar geçerli olur, bundan herkesin emin olmasını isterim. Defalarca cevap verdim ama iddialar devam etti. Önce Sapanca idi, ama sonra Manyas oldu. Ben ne Abdullah Gül, ne Bülent Arınç ne de kimseyle bir araya gelmedim, MHP ile ilgili herhangi bir toplantıya katılmadım. Bu yalanın devam etmesini çok şaşkınlıkla karşıladığımı ifade etmek isterim. MHP’ye ait kişi ve siyasetçiler dışında kimseyle siyaset konuşmadım.”

 

ADAYLIK SORUSU

Adaylığı ile ilgili olarak yöneltilen soruya ise Akşener, şöyle yanıt verdi: “Ben ve arkadaşlarım omuzlarımıza yükleyeceği sorumluluğu almaya hazırız. MHP’de görev yapan her ülküdaşımızın aday olma hakkı vardır. Bugün adayım diyen arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Hukuki bir tek metin üzerinden imza toplayacağız. 22 yıldır aktif politika yapıyorum. Önce kendi içimizde işbirliği içinde rekabet kavramını hayata geçirebilirsek güzel olur.”

 

MERAL AKŞENER KİMDİR?

1956 yılında İzmit'in Gündoğdu Köyü’nde doğdu. Tahir Ömer Bey ile Sıddıka Hanım’ın kızı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü mezunu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora yaptı. Yıldız ve Kocaeli Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Zübeyde Hanım Şehit Anaları Vakfı’nın başkanlığını yaptı. 1994 yılında DYP’den İzmit Büyükşehir Belediye Başkan adayı, ardından 24 Aralık 1995 seçimlerinde de İstanbul Milletvekili seçildi. Önce DYP Genel Başkan Yardımcısı, sonra da kurulan RefahYol hükümetinde Mehmet Ağar’ın yerine İçişleri Bakanı oldu. 1999 yılında DYP’den Kocaeli Milletvekili seçildikten bir süre sonrasında MHP’ye geçti. MHP’den Kocaeli Milletvekili seçildi. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk annesi.

30 Kasım 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR