Zeytinoğlu: Kocaeli ihracatta rekora koşuyor

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli’de yılın 7 aylık dönemindeki ihracat toplamının en yüksek seviyede gerçekl...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli’de yılın 7 aylık dönemindeki ihracat toplamının en yüksek seviyede gerçekleştiğini belirterek, Kocaeli'nin ihracatta rekora koştuğunu bildirdi. Zeytinoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, dış ticaret rakamlarını değerlendirdi.

 

“REKORA DOĞRU GİDİYORUZ”

Temmuz ayında Kocaeli gümrüklerinden 1,7 milyar dolar ihracat ve 3,9 milyar dolar ithalat yapıldığını vurgulayan Zeytinoğlu, “Geçen yılın temmuz ayına göre Kocaeli gümrüklerinden yapılan ihracat yüzde 15,1, ithalat ise baz etkisiyle yüzde 33,7 oranında arttı. Türkiye geneli ile birlikte ilimizde de ihracat artışlarının korunması gerektiğini ve süreklilik kazanmasını arzu ediyoruz. Kocaeli ihracatta rekora koşuyor” ifadesini kullandı.

 

OTOMOTİV İLK SIRADA

Kocaeli ihracatında sektörler arasında en fazla paya otomotiv sektörünün sahip olduğuna değinen Zeytinoğlu, şunları kaydetti: “Kocaeli’de temmuz ayında ihracatını yüzde 34,3 oranında artıran otomotiv sektörü, ilimiz ihracatında geçen yıl temmuz ayında yüzde 50 paya sahipken bu yıl aynı dönemde payını yüzde 54’e çıkardı. Bunun yanında kimya, demir, çelik, tekstil, makine, elektrik, elektronik gibi birçok sektör temmuz ayında ihracatını arttıran sektörler olarak karşımıza çıkıyor.”

 

İHRACATIN YÜZDE 15’İNİ KOCAELİ YAPIYOR”

Zeytinoğlu, Kocaeli’de yılın 7 aylık dönemindeki ihracat toplamının en yüksek seviyede gerçekleştiğini belirterek, “Yılın 7 aylık döneminde, geçen yıla göre ihracatımız yüzde 38,6 artarak 14 milyar 148 milyon dolar, ithalatımız yüzde 11,8 artarak 25 milyar 382 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret hacmi ise yüzde 20,1 artarak 39 milyar 531 milyon dolar oldu. Aynı dönemde Türkiye dış ticaretinin yüzde 18'ini karşılayan ilimiz, tek başına ülke ihracatının yüzde 15,7'sini, ithalatının ise yüzde 19,6'sına katkı sağladı” değerlendirmesinde bulundu.

11 Ağustos 2017 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR