İzmit’ten Ukrayna’ya uzanan başarı öyküsü

Practic English Academy yani PEA’nın Türkiye Koordinatörü Mustafa Çiftçi’nin filmlere konu olacak bir hikayesi var. Onun için her şey bir hevesle baş...

Practic English Academy yani PEA’nın Türkiye Koordinatörü Mustafa Çiftçi’nin filmlere konu olacak bir hikayesi var. Onun için her şey bir hevesle başladı. O hevesi dil öğrenmekti. Kocaeli genelindeki yabancı dil kurslarına gitti, istediği verimi bir türlü alamadı. Son çare olarak sistemdeki sıkıntıları iyi bildiği için kendi okulunu açmaya karar verdi.

PLANLAMA ÖNEMLİYDİ

Ve bu okulu İzmit’te değil de Ukrayna Lviv’de açtı. “Türkiye’de aslında yapılması gereken dil bilgisinin olabildiğince yalın halde anlatılarak öğrencinin öğrenmesini sağlamak ve daha çok konuşma ve yazmaya odaklanmayı sağlamaktır” diyen Çiftçi, “Öğrenciler çoğu zaman 'İngilizceyi anlıyorum fakat konuşamıyorum', 'dil öğrenmek çok zor' düşüncesine kapılır. Ama unutmamak lazım ki; çağın önümüze serdiği fırsatları yakalamak için zamanımızı iyi bir şekilde planlamamız ve verimli kullanmamız gerekmektedir” dedi.
ÇOK ARAŞTIRMA YAPTIM

Bu işe girmeden önce sürekli araştırmalar yaptıklarını söyleyen Mustafa Çiftçi, “Ukrayna/Lviv kenti hakkında bilgiler topladım. Okulun ilk öğrencisi de ben oldum. 3 tane öğretmen önce 25 gün bir yerde bana ders verdiler. Daha sonra bu iş fikri kafamda oturmaya başladı. Ve çok yönlü bir araştırma yapmak için Malta Adası’na gittim. Malta Adası’ndaki gözlemlerim benim için tatmin edici olmadı dolayısıyla Ukrayna / Lviv’de karar kıldım. Böylelikle bu iş için ilk adımları geçen yıl temmuz ayında attık” ifadelerini kullandı.
NOTLARIN FAYDASI
Uluslararası Dil Okullarını esas alarak, öncelikle bir öğrenci psikolojisi ile hareket ettiğini söyleyen Çitçi, “Ben öğrenciyken çok notlar aldım. Diğer okulları örnek almaktan çok bir öğrenciyi ele aldım. Bir öğrenci nelere ihtiyaç duyar? Paketlerimizde eğitim, danışmanlık hizmetleri ve gezi turları olmak üzere üç ayrı içerik bulunuyor. Eğitimde yaşayarak öğrenme sınıfı, ders ve dinleme sınıfı, eğitim kitapları ve sertifikalar var. Ülkede yemekler oldukça ucuz. Bunu da belirtmek isterim” diyor.

12 KİŞİLİK SINIFLAR

Öğrencilere eğitim ve seyahati bir arada yaşama olanağı sunduklarını söyleyen Çitçi, dersleri 12 kişilik sınıflarda işlediklerini söylüyor. Bilinenin aksine Lyviv’de yüzde 80’lere varan bir bayan nüfusu olmadığını söyleyen Çitçi, “Ortaya bir haber atılmış ki onların bundan haberi bile yok. Gerçek oran yüzde 56 bayan nüfusuna karşılık yüzde 44 erkek nüfustur. Burası bayanlar için yüksek refah seviyesine sahip. Biz de bayanlara yönelik programlar düzenlemeyi tercih ediyoruz”dedi.
İNGİLİZCE ÇOK YAYGIN
Her şeyin çok ucuz ve kaliteli olduğunu söyleyen Çiftçi, “İngilizce öğrenmenin yanı sıra tarihi dokunun da hayranı olacaksınız. Lviv kenti Ukrayna’nın en batısında, tüm siyasi kargaşalardan uzakta yer alan bir Avrupa Birliği sınır şehridir” dedi. Günün herhangi bir saatinde bir sokaktan geçerken sokak sanatçılarının büyülü tınısını duymanız, bir sanat etkinliğine denk gelmeniz mümkün. PEA size bu büyülü kendin kapılarını ardına kadar açıyor.

 

19 Haziran 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

çok gezen - sayın Mustafa Çiftçi çok güzel bir işe imzasını atmış tebrik ederim fakat ilimde işler böyle yürümüyor sayın dereli ailesi bir çok okul yapmış ve yıllarca adını taşıyan tüm okullara kendisi bakmış tüm masraflarını karşılamış personel temizlik boya bakım v.s fakat ne olduysa bu yıl okulları milli eğitime bırakmış henüz üzerinden 1 yıl geçmesine ramen okulları berbat hale gelmiş eski halinden eser yok her yer çar çöp wc mikrop yuvası kırılan camları bile onaramamışlar ne düzen kalmış ne temizlik bir kaç yıla kalmaz eski halini bilenler ne güzeldi o günler diyecekler !!

Yanıtla . 0Beğen 19 Haziran 10:38
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR