Gölcük’te ekoturizm projesi

        Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi’nin birlikte yürüttüğü 'Gölcük Vizyon 2023' projesi kapsamında ‘Değirmendere ve...

BÜYÜT

 

 

 

 

Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi’nin birlikte yürüttüğü 'Gölcük Vizyon 2023' projesi kapsamında ‘Değirmendere ve yakın çevresindeki envanterlerinde çıkartılan tarihsel ve kültürel açıdan önemli olan doğal ve yapısal elemanların rekonstrüksiyonu, korunması ve geleceğe aktarılması için turizm-tarım ve sosyal yapı odaklı bir yönetim planı önerisi’ adlı çalışma önceki gerçekleşti.

 

SOSYAL ODAKLI ÇALIŞMA

Değirmendere Sahili, Yukarı Değirmendere, Saraylı ve Örcün Mahallesi, Gölcük Belediyesi Rahvan Atı Koşu Alanı, Gölcük Belediyesi Hobi Bahçeleri, Kazıklı Kervansarayı ve Yazlık Ilıcası’na yapılan ziyaretlerde turizm-tarım ve sosyal yapı odaklı bir alan çalışması yapıldı. Alan çalışmasına İstanbul Üniversitesi Ormancılık Ekonomisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Taner Okan, Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Elif Yeşim Kösten, Gölcük Belediyesi Park ve Bahçeler Genel Müdürü Oktay Keler, Gölcük Belediyesi Estetik Kurul Temsilcisi Mimar Semahat Atabay katıldı.

BAKİR ALANLARI KEŞFETME

Yrd. Doç. Dr. Taner Okan çalışma hakkında bilgi verdi. Okan, “Ekoturizmin tüketmeye değil, keşfetmeye dayalı olduğunu açıklayan Okan, bakir alanları keşfetme amacı güderken insanların yerel halka ekonomik katkıda bulunmasını, halkın değerlerine, kültürlerine saygı göstermesine ve çevreye karşı duyarlı olunmasını gerektiğini vurguladı. Bakir alanlarda yaşanılan kültürün kaybolmamasında ve onları keşfetme yönünde katkıda bulunmamızı söyleyen Okan, “Geleneksel dediğimiz kültüre devam etmemiz lazım” dedi.

DOĞAL VE KÜLTÜREL ALANLAR

Yrd. Doç. Dr. Elif Yeşim Kösten de yaptığı konuşmada, “Turizm-tarım ve sosyal yapı odaklı bir yönetim planı önerisi’ adlı çalışma projemizin üçüncü ayağını oluşturmaktadır” dedi. Elimizde bir tek orman envanterlerinin olmadığına değinen Kösten, doğal ve kültürel alanlar nasıl geliştirilir, insanlara ekonomik girdi sağlayacak başka değerler nelerdir, sorularına cevap bulma amacını taşıdıklarını söyledi. Kösten, “Tarım insanlara maddi bir karşılık olarak dönmüyorsa o zaman bir şey ifade etmez” dedi. 

19 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR