Hüseyin Paşa Camii de kente kazandırıldı

İzmit’e bağlı Çukurbağ Mahallesi’nde bulunan ve Sultan III. Selim’in sütkardeşi Kaptan-ı Derya Küçük Hüseyin Paşa tarafından yaptırıldığı bilinen Hüse...

BÜYÜT

İzmit’e bağlı Çukurbağ Mahallesi’nde bulunan ve Sultan III. Selim’in sütkardeşi Kaptan-ı Derya Küçük Hüseyin Paşa tarafından yaptırıldığı bilinen Hüseyin Paşa Cami de birçok tarihi eser gibi Büyükşehir Belediyesi tarafından onarıldı. Kitabesi günümüze ulaşamadığından yapım tarihi ve mimarisi bilinemeyen, ancak XVIII. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Hüseyin Paşa Camii, dikdörtgen planlı olup moloz taştan ve kagir. İbadet mekânının üzeri ise ahşap bir çatı ile örtülü.
 
CAMİNİN HAZİRESİNDE ONARIM YAPILDI
II. Dünya Savaşı yıllarında bir süre askerlere tahsis edilmiş olan Hüseyin Paşa Camii, savaşın bitiminden sonra da halk tarafından onarılarak ibadete açıldı. Üçüncü derece arkeolojik sit alanında bulunan Hüseyin Paşa Camii’nin haziresinde (camiye bitişik mezarlık), mevcutta 20 adet kabir bulunuyor. Kocaeli’nin her köşesindeki tarihi değerlere sahip çıkan Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan uygulama sırasında, 2 adet mezar kitabesi daha bulunmuş olup, toplamda 22 adet kabrin bakım ve onarımı daha gerçekleştirildi.
 
TARİHE VE KÜLTÜRE SAHİP ÇIKIYORUZ
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Hüseyin Paşa Camii’nin haziresinde incelemelerde bulundu. Büyükşehir tarafından onarımı ve düzenlemesi yapılan asırlık hazirede (camiye bitişik mezarlık) incelemelerde bulunan Başkan Karaosmanoğlu, kentin tarihine ışık tutacak çalışmalar yaptıklarını söyledi. Mahalle sakinleriyle beraber, Hüseyin Paşa Camii’nin haziresinde yapılan çalışmayı yerinde inceleyen Başkan Karaosmanoğlu’na İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gökmen Mengüç ile Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel tarafından bilgi verildi. Büyükşehir’in Kocaeli’nin tarihine ve kültürüne sahip çıktığını hatırlatan Başkan Karaosmanoğlu, “Büyükşehir olarak bu kentin alt yapısı, üst yapısı, yolları, park ve bahçelerinin yanı sıra tarihine ve kültürüne de sahip çıkıyoruz. Onarımını ve yeniden düzenlemesini yaptığımız çok sayıda eserle Kocaeli’nin tarihine ışık tutuyoruz’’ dedi.

04 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR