Kandıralılar İstanbul’da unutulmaz bir gün geçirdi

Gezinin fotoğrafları için tıklayınız Kandıra ÇYDD Başkanı Sevim Deren her yıl Ramazan ayında düzenlenen günü birlik gezi rehberinde bu sene İstanbu...

Gezinin fotoğrafları için tıklayınız

Kandıra ÇYDD Başkanı Sevim Deren her yıl Ramazan ayında düzenlenen günü birlik gezi rehberinde bu sene İstanbul vardı. 100 kişiden oluşan, 3 otobüs dolusu vatandaş, İstanbul’da unutulmaz bir gün geçirdi. Kandıra’nın köylerinden, merkezinden ve İzmit’ten gezi için bir araya gelen vatandaşlar İstanbul’un müzelerine, camilerine, parklarına, sokaklarına ve caddelerini ziyaret ettiler.

 

İLK DURAK KARACAAHMET

Sabah saat 05.00’de İstanbul istikametinde yola çıkan Kandıra ÇYDD Başkanı Sevim Deren liderliğindeki 100 kişilik kafile sabah saat 07.30’da ilk durakları olan Karacaahmet Mezarlığı içerisindeki Şakirin Cami’yi ziyaret ettiler. Burada namaz kılınıp, dualar edildi. Yaklaşık bir saat kadar burada kalan kafile ikinci durakları olan Kâğıthane’de bulunan Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’ne ziyaret düzenlendi.

 

HİSART’TA TARİHE YOLCULUK

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’ne yapılan ziyarette kafile tarihin bir anda içine düştü. Osmanlı Devleti’nden Anadolu Selçuklu Devleti’nde görev yapan yöneticilerin, askerlerin giydikleri kıyafetler, Çanakkale Savaşı’ndan 2. Dünya Savaşı’nda kullanılan silahlar, madalyonlar, kılıçlar, müzeyi ziyaret eden kafilenin ilgisini artırarak, tarihte keyifli bir yolculuk sundu. Hisart Müze’de yaklaşık bir saat kalan kafile geçmişte yaşanılan dönemlerle tanışma ayrıcalığına kavuştu.

 

YILDIZ PARKI’NA GEZİ

Müze ziyaretinin sonrasında Yıldız Parkı’nda 1.5 saat dolaşarak temiz havayı ciğerlerine soluyan kafile, park içerisinde bulunan Çadır Köşkü’nde bir masa etrafında toplanarak sohbet ettiler. Gezilerinin rotaları hakkında bilgiler paylaşıldı. Asıl mesleği eczacılık olan Sevim Deren, mesleğinde yaşadığı unutulmayan anılarından bahsetti. Yıldız Parkı’nda keyifli vakit geçiren kafile, öğle namazı için Ortaköy Büyük Mecidiye Camii’ne geçildi.

 

ORTAKÖY CAMİİ’NDE ÖĞLE NAMAZI

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinin Ortaköy semtinde bulunan ve Ortaköy Camii olarak bilinen asıl adı Büyük Mecidiye Camii’nde öğle namazı için gelindi. Namaz vaktinde önce gelen kafile Ortaköy’de tezgâhlarına açan takıcılara ilgi gösterdi. Alışverişler yapıldı. Deniz kenarında 15 dakika kadar boğazın keyfi çıkarıldı. Öğle ezanıyla birlikte Ortaköy Camii’nin içine girildi. Namazlarını kıldıktan sonra kafile Kur’an-ı Kerim dinletisinin ardından Ortaköy’den ayrılarak Harbiye Kongre Merkezi’ne geçtiler.

 

FETİH 1453 YAŞATILDI

Harbiye Kongre Merkezi’ne Mehteran gösterisi için gelen kafile gösteri öncesinde kongre merkezinin içindeki müzeyi ziyaret etti. Tekrardan tarihin içine düşen kafile Osmanlı Padişahlarından Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u nasıl kuşattığını ve ardından fetih ettiğini rehber eşliğinde gezerek öğrendiler. 15.00’de başlayan ve 1 saat kadar süren mehteran gösterisi ile tüyler diken diken olurken, yürekler cesaret ile doldu.

 

MEHTERAN GÖSTERİSİ

Mehteran gösterisinin ardından Kandıra ÇYDD Başkanı Sevim Deren’in kafileye ayrıca göstermeyi çok istediği İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Süleymaniye Camii’ne geçildi. İkindi vaktinin de gelmesiyle birlikte Süleymaniye Camii’nde ikindi namazlarını kılan kafile camiinin bahçesini gezerek hatıra fotoğrafları çektirdi. Süleymaniye Camii’nin girişinde iftar için hummalı bir hazırlığın olduğunu gören kafile kendi iftarlarını yapacakları tekneye doğru yola çıktılar.

 

TEKNEDE İFTAR YAPTILAR

Gezinin son rotası olan tekneyle boğaz turunun ardından iftar vakti geldiğinde oruçlar açıldı. Gün boyu nefislerini terbiye eden kafile muhteşem bir iftar yemeğinin ardından boğaz turuna devam edildi. Doyumsuz bir İstanbul ziyafeti çekildi. Sevim Deren hafızalardan silinmeyecek İstanbul gezisi için “Herkesin mutlu olduğunu görünce ben ayrıca bir mutluluk yaşıyorum. Çok fazla yorulmadan güzel bir gün yaşadık” şeklinde konuştu.

 

 

HERKES ÇOK MUTLUYDU

Günün ardından yorumlarını paylaşan Kandıra ÇYDD Başkanı Sevim Deren, “Kimsenin başına bir şey gelmeden, burnu bile kanamadan Kandıra’ya dönmenin mutluluğu içerisindeyiz” dedi. Gezinin kar amaçlı bir gezi olmadığını ifade eden Sevim Deren, tekne turu hakkında son derece güzel olduğunu yemeklerin ve boğazın mükemmelliğinden söz etti. Son olarak Deren, günün sonunun yorucu olacağını beklerken duyduğu haz sonrasından yorgunluğunun kalmadığını belirtti. Buket SEZER

26 Haziran 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR