Öğrenciler dersini Kartepe’de işledi

  İpek yolunun da geçmiş izlerini taşıyan Kartepe’nin tarihi dokusu öğrencilerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Bu kapsamda Sakarya Üniversitesi Sana...

BÜYÜT

 

İpek yolunun da geçmiş izlerini taşıyan Kartepe’nin tarihi dokusu öğrencilerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Bu kapsamda Sakarya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğrencileri Kartepe’deki koruma altında olan tarihi Maşukiye Kabristanlığı’nda bilimsel çalışma yaptı.

 

ÖĞRENCİLER KARTEPE’DE

Kartepe Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü İlknur Şakar ve Kartepe Belediyesi Plan Proje Müdürlüğü Tarihi Mekanlar Birim yetkilisi restoratör Fatma Kuşçu nezaretinde Sakarya Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Lütfü Şeyman ve 9 öğrencisi epigrafi dersini mezarlıkta işledi.

 

TARİHİ BELGELEDİLER

Öğrenciler 1880 yıllarında Kafkaslardan gelen Çerkez göçmenlere ait olan mezarlıktaki tarihi mezar taşlarını fotoğraflarla belgelediler. Öğretmenleri nezaretinde kitabelerin ölçülerini alan ve tarihi mezar taşlarını inceleyen öğrenciler, kitabenin bez üzerine kopyalarını da aldılar. Uygulamalı dersleri kapsamında çalışmalarını kataloglayarak makale hazırlayacak olan öğrenciler, Kartepe Belediyesi yetkililerine kendilerine gösterdikleri ilgi ve destek için teşekkür ettiler.

27 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR