“Dilovası’na yeni bombalar konuyor”

CHP Kocaeli milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, milletvekili adayları Asude Fırat Özkan ve Müzeyyen Topçu Tan, geçtiğimiz günlerde Di...

CHP Kocaeli milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, milletvekili adayları Asude Fırat Özkan ve Müzeyyen Topçu Tan, geçtiğimiz günlerde Dilovası’ndaydı. CHP’li vekiller ve adaylar, bölge halkının solven tanklarının yapılmaması için protesto eylemi gerçekleştirdiği Adatepe’de incelemelerde bulundu.

 

141 PROJEDE VARDI

Öte yandan halkın büyük tepkisine sebep olan ve Altınel firması tarafından yapılan solven tanklarının, 2011 yılında, dönemin Başbakanı ve bugünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘141 Projenin Toplu Açılış Töreni’ programı kapsamında ile açılışının yapıldığı Adatepe Mesire Alanı’na kurulduğu ortaya çıktı. Konuyla ilgili incelemede bulunan CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar ile adaylar, yetkililerden bilgi aldı.

 

SİT ALANINA KİMYASAL TANK

Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet ve Haydar Akar ile beraberindeki heyet, Dilovası Yeşil Alanları Koruma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Ahmet Cebeci’den konuyla ilgili bilgi aldı. Dilovası Adatepe’de bulunan 3. derece sit alanının Solventaş Teknik Depolama ve Altıntel Liman ve Terminal İşletmeleri tarafından kimyasal tanklar yapılmak için işgal edildiğini söyleyen dernek başkanı Cebeci, şöyle konuştu:

 

TEK TESCİLLİ DEVLET ORMANI

“Bu gördüğünüz alan 49 yıllığına kiralanmış devlet ormanı. Şimdi ise bu alana komple kimyasal tanklar yapılıyor. Anayasanın 169. maddesine göre orman arazilerinde ağaçların kesilmesi, kimyasal depolama tesislerinin yapılması, endüstriyel yapılaşma gibi bir durum söz konusu olamaz.” Alanın aynı zamanda 3. derece sit alanı olduğunu da ifade eden Cebeci, “Orman arazisini işgal ediyorlar. 342 dönüm devlet ormanı. Burası Türkiye’deki tek tescilli devlet ormanı” açıklamasında bulundu.

 

İNSAN HAYATINI UMURSAMIYORLAR

Bölgede incelemelerde bulunan CHP’li Hürriyet ve Akar ise yapılanların sadece doğayı değil, insan hayatını da olumsuz etkileyeceğini belirtti. Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Dün açtıklarını bugün yıkıyorlar. Zaten onlar değil miydi, defalarca açtıkları yeri, bir kez daha açan ve vatandaşa yeni diye yutturan. Merkezinde insanları kandırma olan zihniyetin, insan hayatını hiçe sayması çok şaşılacak bir durum değil” dedi.

 

“RANT KAPISI KAPANACAK”

Milletvekili Haydar Akar ise, “Dilovası’nda yerleşim varken insanların tepesine yeni yeni bombalar koymanın bir mantığı yok. Bunu kabul etmek mümkün değil. Buna devlet, vali, Çevre İl Müdürlüğü başta olmak üzere kimse dur demiyor. Biz CHP’li vekiller olarak insan hayatını hiçe sayan rant kapısını kapayacağız” açıklamasında bulundu.

 

ADATEPE TANK ALANI İLE İLGİLİ ÇARPICI İDDİALAR!

Kiralama belgesinde adı geçen alanın ağaçlandırma yapma gerekçesiyle kiralandı.

İlgili alanın 1985 yılında 49 yıllığına Alemdar Kimya’ya verildi, ancak aynı sayı ve tarih ile 1987 yılında kurulan Solventaş’a aynı belge ile kiralandı. 2 yıl önce kurulan şirket aynı belgeyle farklı bir şirkete nasıl dönüştü?

Dilovası Belediyesi’nden verilen ruhsatta solvent tanklarının belirtilen alanla ilgisi olmadığı ve izin taleplerinde belirtilen ada, pafta ve adresin hafriyat yapılan alanla uyuşmuyor.

İlgili kurum yazışmalarında farklı farklı adresler kullanılıyor.

İdari mahkemeye başvurulmasına rağmen mahkeme kararı beklenmeden alandan çıkarılan hafriyata göz yumuluyor.

İlgili şirket, hafriyatı alan dışındaki tel örgülerle çevirdiği kamuya açık alana döküyor ve o alana özel güvenlik birimleri yerleştiriyor.

Bölgenin 3. derecede sit alanı dışına çıkarılmasına karar veren kurum müdürünün kızının tankları yapan ilgili şirkette işe başlatıldı ve aynı kişinin bölgenin sit alanı olarak çıkarılma kararı verildikten sonra işten ayrıldığı.

İlgili şirket Orman İşletmeleri Bölge Müdürü’nün kardeşini, koruma ve güvenlik müdürü olarak işe soktu.

ta-004.jpg

06 Ekim 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR