KOTO Başkanı Semih Barış “Ortada bir cenaze var'

15 Temmuz FETÖ terör örgütü tarafından yapılan istenen darbe girişimi sonrasında ülke genelinde operasyonlar yapıldı. Bu operasyon kapsamında göz alt...

15 Temmuz FETÖ terör örgütü tarafından yapılan istenen darbe girişimi sonrasında ülke genelinde operasyonlar yapıldı. Bu operasyon kapsamında göz altına alınarak tutuklanan KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın meclis üyeliği düşürülerek görevine son verilmişti. Özdağ’ın ardından Başkan Vekili Zihni Yılmaz görevine devam etti. Yönetim kurulunda kalan 10 kişi arasında yapılan seçim sonrasında TÜMSİAD’tan kovulan Semih Barış başkanlığa seçildi.

 

21 KİŞİDEN 6 KİŞİYE

Oda yönetimi içerisinde yapılan seçim sonrasında Semih Barış’ın başkanlığa gelmesi sonrasında yönetim kurulundan 4 kişi istifa etti. Bu yaşanan istifa sonrasında KOTO yönetimi 21 kişiden 6 kişiye indi. Yaşanan süreci değerlendirmek üzere KOTO’da yönetim içerisinde başkanlığa seçilen Semih Barış basın toplantısı düzenledi. Oda binasını yönetim kurulu salonunda yapılan basın toplantısına Oda Başkanı Semih Barış’ın yanı sıra yönetim kurulu üyelerinden Zihni Yılmaz, Yusuf Ziya Uludüz, Mikail Kayacı, Şahin Kaya’da katıldı.

 

ice111-081.jpg

 

GÜNDEM BİLİNİYORDU

KOTO Başkanı Semih Barış “Medyada yer alan haberlerin istemeden olduğunu düşünüyorum. Yönetim bir seçim yaptı. Başkan, başkan yardımcısı ve saymanı seçmiştir. Oda başkanı yönetim içerisinde bir ay içerisinde olağan seçimlerine kadar seçilir yasada denmektedir. Meclis üyelerinden herhangi birinin başkan adayı olma hakkı yoktur. Seçim günü yapılan toplantıya katılan arkadaşlarımıza yönelik haberlerde, gündem hem yazılı sms ve aranma suretiyle yapılacağı belirtilmiştir” dedi.

 

ORTADA CENAZE VARDIR

Kamuoyunda baskın bir seçim gibi durum yorumlanmıştır denmektedir diyen Barış “Yönetim kurulumuz 10 yönetim kurulu üyeleriyle birlikte toplanmıştır. İstifa edenlere aday olup olmayacakları soruldu. Tutanaklar tanzim edilene kadar orada bulundular. Odamız kanunlar nezdinde yönetilmektedir. Koltuk için kimsenin tenezzülü dahi yoktur. Ülkemiz zor günlerden geçmektedir. Odamızda zor günlerden geçiyor. Ortada cenaze vardır. Omuz vurmak isteyen arkadaşlarımız hür iradesi ve kanunlarla yapılan uygulamalar vardır” şeklinde konuştu.  

 

İSTİFA KENDİLERİ BİLİR

Burada keyfilik söz konusu değildir diyen Barış “Basında yer alan haberler bilinmeden çıkmaktadır. Bilginin doğru olması gerekiyor. Mehmet Kaya olayında tavsiye kararı alınarak davet edilmiştir. Kendisi cevap vereceğini söylemesine karşın cevap vermemiştir. Bu bir tavsiye niteliğinde bir durumdur. TOBB seçimlerinin Haziran 2017 tarihinde seçim olabilir bu erken de olabilir. Bu tarih öncesine seçimlerimiz yapılabilir. İstifa eden arkadaşlarımızın seçimidir? Toplantı yapılamaz durumda olabilir ancak yönetim kurulu görevdedir. Abdülmelik Kalay tatilinden gelerek yapılmıştır” dedi.

 

SEÇİM YAPILACAK

Bize oy veren üyelerimizin hakları söz konusudur diyen Barış “Onların haklarının korunması için buradayız. Bazı arkadaşlarımız göreve gelememiş bu tür entrikalarla gelmek istemektedirler. Olağan seçim döneminde aday olabilirler. 31 Ağustos tarihinde yetişmesi durumunda yönetim kuruluna takviye yapılacaktır. İl Seçim Kurulundan takvim istendi. Başvuru da bulunacağız. Bu başvuru sonrasında 5 asil 17 üyenin seçimi yapılacaktır” açıklamasında bulundu.    

 

MAHKEMEYE GİDERİM

TÜMSİAD üyeliği döneminde KOTO yönetiminde yer alması sonrasında yaşanan istifa süreci hakkında ise Barış “O dönemde yaşanan süreci herkes bilmektedir. Eğer başka yerlere giderse mahkeme yoluna başvuracağım. Burada istifa etmeme karşın kabul edilmedi. Polemiklere girmeyeceğiz. Bizler magazin malzemesi olmayacağız. Ticaret odası kentin değerlerinden biridir” karşılığını verdi.    

 

KAYA’YA TEKLİF

KOTO eski Başkan Vekili Zihni Yılmaz tarafından tavsiye niteliğinde yönetim kuruluna davet edilen Mehmet Kaya hakkında KOTO Başkanı Barış “Mehmet Kaya’ya yapılan teklifimiz devam etmektedir. Cevap vermesi bizleri mutlu edecektir. Liste çalışmalarımız vardır. Bu noktada meclis üyelerimizle görüşmelerimiz devam etmektedir. 31 Ağustos günü yapılacak olan meclis oturumunda gereken yapılacaktır” değerlendirmesinde bulundu. KOTO Başkanı Semih Barış’ın seçimi sonrasında Başkan Yardımcılığı Yusuf Ziya Uludüz ve Şahin Kaya getirildi.

Serkan BORLAK    

26 Ağustos 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

tüccar - eskiler derler ya bundan bir cacık olmaz diye bende diyorumki bunlardan cacıkdaolmaz olsaolsa birbirlerine bir koltuk için yapışmış koltuk meraklısı olur

Yanıtla . 0Beğen 26 Ağustos 16:04
02

millet - çocuk imtahandan eve döner baba sorar nasıl geçti çocuk beşinci geldim der meğer imtihana beş kişikatımış

Yanıtla . 0Beğen 26 Ağustos 16:04
01

esnaf - eskiden kadınlarımızın taktığı gerdanlık misali beşi bir yerde bir birlerine çok yakışmışlar

Yanıtla . 0Beğen 26 Ağustos 16:04
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR