Artık bir ODTÜ daha Varodtü Kuzey Kıbrıs Kampusu

ODTÜ, yavru vatan KKTC’deki eğitim kalitesini arttırmak için ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nu kurdu. Kampustan 361 öğrenci mezun oldu. Yeni dönemde öğrenc...

BÜYÜT

ODTÜ, yavru vatan KKTC’deki eğitim kalitesini arttırmak için ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nu kurdu. Kampustan 361 öğrenci mezun oldu. Yeni dönemde öğrencilerin tamamı burslu olacak. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampus’tan mezun olan öğrencilere ‘ODTÜ’ diploması veriliyor. Mezunların yüzde 54’ü hemen iş bulmuş. ODTÜ yönetimi, KKTC’nin, İstanbul’dan daha güvenli bir yer olduğunu söylüyor

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ), Türkiye’nin en başarılı ve en seçkin üniversitelerinden biridir… Bunda herkes hemfikir…
Türkiye hükümeti ve KKTC hükümeti Kuzey Kıbrıs’ta eğitimin kalitesini arttırmak için ODTÜ yetkilileri ile görüşür ve Kuzey Kıbrıs’a bir kampus açılması istenir. ODTÜ’de 2003 yılında kampusun yapımına başlar ve kampus 2005 yılında hizmete girer. ODTÜ’nün amacı 50 yıllık ODTÜ kalitesini, kültürünü topluma hizmet anlayışını Yavru Vatan’a taşımak.
**
ODTÜ yönetimi, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun daha fazla tanınması için çalışmalara başladı. ODTÜ yönetimi yaptığı araştırma sonucunda Kocaeli, Bursa ve Gaziantep’te sınava giren öğrencilerin ODTÜ’yü seçtiğini tespit etti.
Bu tespit doğrultusunda bu üç ildeki yerel basın temsilcilerini ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’na davet ederek, buranın tanıtılmasına katkı sağlanması istendi.
**
ODTÜ yönetimi, basın mensuplarına kampusun her yerini gezdirdi, kampusla ilgili her türlü bilgiyi verdi. ODTÜ’nün daveti üzerine gazetemizi temsilen KKTC’ye gittim. Kampus gerçekten de muhteşemdi. Öğrencinin daha rahat bir eğitim alması için her türlü ortam oluşturulmuş. Şunu açık yüreklilikle söylemeliyim ki, öğrenciler, gönül rahatlığıyla ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nu tercih edebilirler.
**
Kampus gezisinden sonra ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektör Danışmanı Prof.Dr.Meral Aksu, basın mensuplarına seminer verdi.
Aksu, şu açıklamalarda bulundu;
2000 yılında dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile KKTC Cumhurbaşkanı rahmetli Rauf Denktaş görüşüp, Kuzey Kıbrıs’ta ODTÜ’nün bir kampus kurması yönünde karar alırlar, ODTÜ yönetimi de karara uyar.
Yapılan araştırmalar neticesinde kampusun Kalkanlı-Güzelyurt’ta yapılmasına karar verilir.
2003 yılında başlanılan inşaat 2005 yılında biter ve ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu ilk öğrencileri 2005-2006 eğitim döneminde alır. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu 7 yıldır eğitim hizmeti veriyor. Kampus 230 milyon liraya mal olmuş.
Kampus, 130 bin metre kare kapalı ve 200 bin metrekareye yakın peyzaj alanına sahip. Şu anda 1650 öğrencisi var.
Hedef 2014 yılında 3 bin öğrenciye ulaşmak. Kampus, 6 bin öğrenci kapasiteli. 2015, 2016 yıllarında kapasitenin tamamının doldurulması hedefleniyor.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’ndaki öğrencilerin yüzde 87’si T.C vatandaşı, yüzde 7’si KKTC vatandaşı, yüzde 6’sı da diğer yabancı uyruklu vatandaş.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’ndan şimdiye kadar 361 öğrenci mezun olmuş. 1 Temmuz’da 160 öğrenci daha mezun olacak.

İSTANBUL’DAN GÜVENLİ
Rektör Danışmanı Meral Aksu, KKTC’nin çok güvenli bir yer olduğunu, İstanbul’la kıyaslandığında KKTC’nin daha güvenli olduğunu, ailelerinin çocuklarını gönül rahatlığıyla ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’ne gönderebileceklerini söyledi.

KAMPUS’TAN MEZUN OLANLAR İŞ BULUYOR
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’ndan mezun olan 361 öğrencinin yüzde 54’ü hemen iş bulmuş, yüzde 24’ü yüksek lisansa başvurmuş, yüzde 22’si askere gidenler ve iş başvurusu yapanlar. Yüzde 54 iş bulma oranı yüksek bir rakam olarak değerlendirebiliriz.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu giden bütün öğrenciler burslu. Kimi öğrenci yüzde 25, kimisi yüzde 50, kimisi de yüzde 100 burs alabiliyor. Yani bütün öğrenciler burslu. Sanırım bütün öğrencileri burslu olan başka bir üniversite yok. Ayrıca ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu devlet üniversitesi olduğu için öğrencileri Türkiye’den Kredi ve Yurtlar Kurumundan da burs alabiliyorlar.

KKTC’DE 5 ÜNİVERSİTE DAHA VAR
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Girne Amerikan Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Uluslar arası Kıbrıs Üniversitesi var. Ama ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun Kuzey Kıbrıs’ta kampus kurması ile eğitim seviyesinde dengeleri değiştirdi. Zira, ODTÜ’nün eğitim disiplini herkesçe biliniyor.

DEVLET ÜNİVERSİTESİ
Geleceğin liderlerini yetiştirmeyi hedefleyen ve bu başarısını Türkiye’de ve dünyada kanıtlayan Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından bir toplumsal sorumluluk projesi olarak benimsenen Kuzey Kıbrıs Kampusu, yeni akademik yıla hazırlanmaya başladı. New York Üniversitesi ve California Üniversitesi gibi dünyanın birçok yerinde rastlanan çok yerleşkeli üniversitelerin Türkiye’deki ilk öğreği olan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun diğerlerinden en belirgin farkı, idari ve akademik kararlarda bütünüyle ODTÜ’ye bağlı bir yapı içinde faaliyet göstermesi. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun bir diğer özelliği de özel statüde devlet üniversitesi olması.
**
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda sınıflara hapsolmuş tek yönlü öğretimin çok ötesinde, ‘öğrenmeyi öğrenme ve sürdürebilme’ özelliklerini geliştiren eğitim anlayışı hakim.

GELECEĞİN LİDERLERİ
ODTÜ’yü ODTÜ yapan en temel unsurlardan çağdaş eğitim anlayışının ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun kuruluşundan bu yana bütün faaliyetlere yön verdiğini belirten ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, ‘Bilgi, kantinlerde, çimenlerde, yurtlarda, sosyal, kültürel ve spor etkinliklerinde, arkadaş ve hocalarla sohbetlerde, kısaca çoğu kez farkında olmadan yerleşkede yaratılan eğitim ve yaşam ortamında edinilirken, bu iletişim ortamı aynı zamanda bireysel yetenekleri ortaya çıkarmak, toplumsal kültürü yerleştirmek gibi işlevleri de sağlar… Geleceğin liderleri, düşündüğünü serbestçe dile getiren, tartışan ancak çatışmayan, özgürce düşünceli ve uygar bireylerden oluşacaktır. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu öğrencilerini de yarım yüzyıldır Ankara yerleşkesinde olduğu gibi, bu nitelikleri kazandıracak bir ortam beklemektedir’ dedi.

ODTÜ’LÜ OLMAK!
Ben bir ODTÜ’lüyüm.
ODTÜ’lü hiçbir sınırı, sınırlamayı kabul etmez.
Özgür düşünür, düşüncelerini özgürce ifade eder.
Bizi ODTÜ’lü yapan, ODTÜ’nün başarma ve ‘fark yaratma’ kültürüdür.
ODTÜ’lü, var olan bilgilerle yetinmez. Sorgular, araştırır, geliştirir.
Yeni bilgi ürütmek, hayata geçirmek, paylaşmak için çalışır.
Sorumluluğu sadece çevresiyle sınırlı kalmaz.
Ülkenin ve dünyanın sorunlarıyla ilgilenir, çözümler arar.
İşte ODTÜ ruhu budur.
Bu ruha, bazen idealizm, bazen devrimcilik denir.
Bizler, ODTÜ’lülük diyoruz.
Bu ruhla, yakın çevremizden başlayarak, tüm dünyayı değiştirebileceğimize inanıyoruz.

ODTÜ DENİNCE AKLA SAYGINLIK GELİR
ODTÜ denince akla ilk ‘kalite eğitim’ ve ‘uluslararası saygınlık’ gelir…
Orta Doğu Teknik Üniversitesi, en yeni bilimsel ve teknolojik gelişmelere hakim seçkin bir öğretim kadrosu, modern eğitim anlayışı ve yoğun araştırma faaliyetleriyle uluslar arası saygınlık kazanmış bir kurumdur. Türkiye’nin gelişmesinde katkısı olmuş birçok ODTÜ mezunu, bu katkılarını ODTÜ eğitiminde edinilen ‘bilime ve başarıya inanç’ sayesinde gerçekleştirmiştir ODTÜ mezunları çalışma yaşamlarında hemen her sektörde atılan başarılı adımlara katkı sağlamakta ve amacına ulaşan projelere imza atmaktadır. Bu yüzden geleceğini ODTÜ’de gören başarılı öğrenci sayısı her yıl artmaktadır TC ve KKTC devletlerinin daveti ile Eylül 2005’te kurulan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu artık daha fazla öğrenciye ODTÜ mezunu olmanın ayrıcalığını yaşatabilmektedir.

ODTÜ VİZYONU
Uluslar arası düzeyde tanının
Geleceğin liderlerini yerleştiren
Disiplinlerarası sinerji yaratan
Araştırma ağırlıklı,
Yenilikçi, yaratıcı
Toplumsal gelişme sürecinde yaratıcılık rolü üstlenen
Çalışanların memnuniyetini sağlayan
Yönetim ve kurum gelişmelerinde başarılı.
Kaynakları zengin
Paydaşları ile etkili iletişim ve işbirliği içerisinde bir üniversite…

Odtü Kuzey Kıbrıs Kampusu;

ODTÜ DİPLOMASI
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu mezunlarına, ODTÜ Rektörünün imzalı ile ‘Türkiye Cumhuriyeti Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu’ ibaresini taşıyan ODTÜ diploması verilmektedir. ODTÜ güvencesi taşıyan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu diploması, mezunların yurt dışı ve yurt dışı piyasalarında ve akademik çevrelerde öncelikli tercih edilmesini sağlamaktır.

ODTÜ ÖĞRETİM ÜYESİ KADROSU
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda uluslar arası düzeyde üstün akademik niteliklere sahip, seçkin ODTÜ öğretim üyesi kadrosu eğitim vermektedir.
Akademik kadroya yeni katılan öğretim elemanlarının atamaları ODTÜ Senatosu’nun tüm üniversite için belirlediği ölçütlere göre yapılmaktadır.

EĞİTİM- ÖĞRETİMDE ODTÜ ÖNDERLİĞİ
-Küçük sınıflarda eğitim.
-Öğretim üyeleriyle yakın iletişim.
-Modern derslikler.
-En ileri teknoloji ile donatılmış laboratuar.
-150 binin üzerindeki elektronik kaynağa ulaşan kütüphane.
-Gelişmiş bilişim altyapısı.
-Her 12 öğrenciye 1 öğretim elemanı.
-Eğitim dili %100 İngilizce.

ÖRNEK KAMPUS ORTAMI
-Uluslar arası standartların üzerindeki yapı kalitesi.
-Uluslar arası ödüller kazanmış özgün mimarı.
-Doğaya saygılı çevre düzenlenmesi…
-Öğrencilerine ayrıcalıklı bir eğitim-öğretim ve yaşam ortamı.
-Modern spor tesisleri


ULUSLAR ARASI AKADEMİK VE SOSYAL ETKİLEŞİM
-Farklı ülkelerden öğrenci ve öğretim üyelerinin bulunduğu uluslar arası etkilemiş ortamı.
-Uluslar arası değişim programları.
-Yabancı üniversiteler ile ortak programlar, çift diploma.
-Ankara Kampusu ile değişim programları.

ÖĞRENİM ÜCRETLERİ
Güz ve İlkbahar dönemleri başında, iki eşit taksit halinde ödenen öğrenim ücretleri, Türkiye’deki vakıf üniversitelerinin yarısı düzeyinde tutulmaktadır. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’na kayıt yaptıran öğrenciler için sonraki yıllarda eğitim ücretlerinde yapılabilecek artışlar, KKTC Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) artış ile sınırlı tutulacaktır. Öğrenciler, ulaşım, konaklama, kitap-kırtasiye ve diğer tüm giderlerini kendileri karşılamaktadır. Eğitim ve yurt ücretleri dışında, Kuzey Kıbrıs’ta bir öğrencinin aylık beslenme, ulaşım ve genel giderleri tahmini 600-750 lira arasındadır.

LİSANS PROGRAMLARI

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, 4 yıllık burslu öğrenci kabul etmektedir.
MÜHİNDİSLİK:
-Bilgisayar Mühendisliği
-Elektrik-Elektronik Mühendisliği
-İnşaat Mühendisliği
-Kimya Mühendisliği
-Makine Mühendisliği
-Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği

SOSYAL BİLİMLER:
-İktisat
-İşletme
-İşletme (ODTÜ-SUNY New Paltz Uluslar arası Ortak Lisans Programı),
-Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

EĞİTİM BİLİMLERİ:
-İngilizce öğretmenliği
-Bilgisayar ve Öğretim Teknoloji Eğitimi
-Psikoloji
-Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI:
-Siyaset Bilimi ve Uluslar arası İlişkiler Yüksek Lisans Programı
-Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı

BURSLAR VE YARDIMLAR
-ÖSYM SINAV SONUÇLARINA GÖRE VERİLEN BURSLAR
Öğrenim Bursu:
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu tam burslu kontenjanlarına yerleştirilen öğrenciler öğrenim ücreti ödemeyeceklerdir. % 25 ve % 50 burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler, bu oranlarda öğrenim ücretinden muaf olmaktadır. Karşılıksız olan bu burs, belli bir başarı düzeyi gerekmeksizin, İngilizce Hazırlık Programı’nda geçirilecek bir yıl ile lisans programında geçirilecek en fazla beş yılı kapsar.

Yurt Bursu:
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nu kazanan burslu ve burssuz öğrencilerden ilgili puan türü sıralamasında belirli bir sınırın üzerinde yer alanlara, kampus yurtlarının 4 kişilik odalarında ücretsiz konaklama hakkı tanınır. Yurt bursları karşılıksız olup, İngilizce Hazırlık Programı’nda geçirilecek bir yıl ile lisans programında geçirilecek en fazla beş yılı kapsar.

EĞİTİM-ÖĞRETİM SÜRESİNCE BURS OLANAKLARI
Akademik Başarı Bursu:
Lisans programlarında yüksek akademik başarı gösteren öğrenciler Akademik Başarı Bursu ile ödüllendirilmektedir. Başarı düzeyine bağlı olarak 2011-2012 ders yılında 450-650 lira arasında değişen bu burs, Güz Dönemi’nde Ekim-Kasım, Aralık-Ocak ayları; Bahar Dönemi’nde Şubat, Mart, Nisan, Mayıs aylarında nakit aylık ödeme olarak verilmektedir. Akademik başarı bursu koşulları ve miktarı her akademik yıl başında Kampus Yönetim Kurulu tarafından belirlenmektedir

Öğrenci Asistanlığı:
Öğrencilerin idari ve akademik birimlerde Öğrenci Asistan statüsünde çalışma olanakları da bulunmaktadır.

Gereksinim yardımı:
Maddi imkanları kısıtlı öğrencilere, belirli bir başarı düzeyinin altına düşmemeleri koşuluyla, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Burs ve Yardım Fonu aracılığıyla kitap, gereksinim v.b. maddi destekler verilmektedir.

İNGİLİZCE EĞİTİM
ODTÜ’de eğitim dili İngilizcedir. ODTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı’nda başarı gösteren veya eşdeğerliliği kabul edilmiş uluslararası bir sınavdan yeterli puan alan yeni öğrenciler, kazandıkları lisans programının birinci sınıfına başlayabilirler. İngilizce düzeyleri lisans programlarını takip etmek için yetersiz olan öğrenciler ise İngilizce Hazırlık Programı’na devam ederler. Lisans programlarına doğrudan başlayabilmek için gerekli olan İngilizce yeterlilik puanları şöyle;
ODTÜ İYS (İngilizce Yeterlilik Sınavı) 60
TOEFL IBT (New Generation) 75
TOEFL CBT (Computer Base) 203
TOEFL (Pen&paper) 537
IELTS (Ovarall Band) 6.0

YURT OLANAKLARI
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, üniversiteyi yeni kazanan bütün öğrencilerine kampus yurtlarında barınma olanağı sağlamaktadır.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’ndaki yurtlar öğrencilere en son teknoloji kullanılarak donatılmış, güvenli, rahat ve bakımlı bir yaşam ortamı sunmaktadır.
Bütün yurt odalarında klima, geniş-bant internet bağlantısı, TV yayı, telefon ve mini buzdolabı bulunmaktadır. Ayrıca ortak kullanım için lobi, TV salonu, TV salonu, kantin, çamaşır ve ütü odaları ile mutfak ve çalışma salonları yer almaktadır.

ODTÜ KUZEY KIBRIS KAMPUSU’NDA YURT SEÇENEKLERİ ŞÖYLE;
1.YURT:
Yurt binasında iki veya dört öğrencinin paylaştığı, yatma, çalışma ve banyo bölümlerinden oluşan odalar bulunmaktadır. Bütün odalarda klima, geniş-bant internet bağlantısı, TV yayını, telefon ve mini buzdolabı bulunmaktadır. Birinci yurt binasında ortam kullanım için lobi, TV salonu, kantin, çamaşır ve ütü odaları yanında, birisi kız öğrencilere ayrılan üç blokta birer mutfak ve çalışma salonları yer almaktadır.

2.YURT:
Yurt binası, tek kişilik odalarda kalan üç öğrencinin banyo, mutfak ve çalışma-yaşam alanını ortaklaşa kullandığı ‘süit’ düzeninde inşa edilmiştir. İki bağımsız bloktan oluşur ve bir blok kız, bir blok erkek öğrencilere ayrılmıştır.

3.YURT:
Yurt odaları 4 kişilik olup, 2 artı 2 kişinin kalabileceği yatak odaları şeklinde düzenlenmiştir. Yurt ortalama 26-28 kişiye düşen WC&banyo artı mutfak ortak kullanılmaktadır.

SAĞLIK HİZMETLERİ VE ZORUNLU SAĞLIK SİGORTASI

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda öğrencilere ilk sağlık hizmetlerinin verildiği bir Sağlık Merkezi ile Öğrenci Gelişim ve Psikolojik Danışma Merkezi bulunmaktadır. KKTC vatandaşı olmayan bütün öğrencilerin, kamu sağlık birimleri ve hastanelerde acil servis, klinik muayene ve hastane yatma giderlerini karşılayabilecek bir sağlık sigortası almaları zorunludur. 90 lira olan sigorta priminin kayıt öncesinde ödenerek, kayıt esnasında banka dekontunun teslim edilmesi gerekmektedir.

KAMPUSTA SOSYAL YAŞAM
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda öğrencilerin akademik başarılarının yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerdeki başarılarına da büyük önem verilmektedir. Bu etkinliklerin büyük çoğunluğu öğrenci toplulukları aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Kampusta 30 öğrenci topluluğu, 11 spor kulübü, 6 spor topluluğu ve 9 spor takımı faaliyet göstermektedir. Kampus, öğrenci topluluklarına, spor takım ve kulüplerine her türlü finansal ve mekansal olanaklar sunmaktadır. Öğrenci Topluluk Odaları, Sanat Atölyesi, Müzik Stüdyosu, Fotoğraf Stüdyosu, her türlü teknik olanaklara sahip Kültür Kongre Merkezi ve Spor Merkezi öğrencilerin hizmetindedir. Spor merkezi bünyesinde aşağıdaki olanaklar bulunmaktadır;
Çok Amaçlı Spor Salonu; Basketbol, Voleybol, Hentbol, 3 adet Sguash Kortu, Masa Denisi ve Fuaye Alanı, Aeorobik, Dans ve Egzersiz Salonu, Uzakdoğu Sporları Salonu, Fitness ve Kondisyon Salonu, Yürüyüş ve Koşu Parkuru, Basketbol-Voleybol sahası, 3 tenis kortu, Yarı Olimpik Açık Yüzme Havuzu, Tırmanma Duvarı, Mini Golf, Plaj Futbolu, hetbol ve plaj voleybolu, Tartan zemin atletizm pisti, Açık hava fitness aletleri.

ALIŞVERİŞ MERKEZİ
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, Alışveriş merkezi (banka, market, GSM merkezi, kırtasiye v.s), kafeterya, pastane ve kantinleri ile de öğrencilerin her türlü ihtiyaçları gidermeye yönelik olanaklar sunmaktadır.

250620121107494290783_4.jpg

250620121038334292703_4.jpg

250620121038334292703_6.jpg

250620121038334292703_7.jpg

250620121103344298838_4.jpg


250620121103344298838_6.jpg

25 Haziran 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR