Miyomlar anne olmaya engel değil

Halk arasında ur olarak bilinmektedir. Miyomların boyutları 1-15 cm arasında değişebilir. 35-40 yaşlarındaki kadınların %30-40’ında görülmektedir. Mi...

BÜYÜT

Halk arasında ur olarak bilinmektedir. Miyomların boyutları 1-15 cm arasında değişebilir. 35-40 yaşlarındaki kadınların %30-40’ında görülmektedir. Miyomlar tedavi edilmediği takdirde zamanla büyüyerek idrar kesesi ile kalın bağırsağa baskıya, gebelikte düşüklere, kanamalara, kısırlığa hatta çok nadirde olsa kansere neden olabilir.

 

Memorial Dicle Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Züat Acar, miyom ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

 

Östrojen miyomların büyümesine neden olur

Miyomların neden oluştuğu kesin olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan çalışmalar, östrojenin miyomların büyümesine yol açtığını göstermektedir. Vücuttaki östrojen düzeyleri, vücudun doğal seyrine bağlı olarak artabilir ya da azalabilir. Örneğin; gebelikte östrojen seviyesi artar, menopozda ise düşer. Bazı ilaçlar da östrojen düzeylerinde değişikliğe neden olmaktadır. Ayrıca çevresel ve genetik faktörlerin bu konuda etkisi olduğu düşünülmektedir. Miyom oluşumuna neden olan faktörler ;

 • Siyah ırktan olanlarda,
 • Hiç doğum yapmayanlarda,
 • Erken dönemde adet görenlerde,
 • Düzensiz beslenenlerde,
 • Aşırı kilolu kişilerde,
 • Aşırı alkol kullananlarda,
 • Birinci derece yakınlarında miyom olanlarda,
 • Yüksek tansiyon şikayeti olanlarda daha sık görülmektedir.

 

Kansere yol açabilir

Miyom rastlanan hastalarda kanser gelişme riski çok ender de olsa görülmektedir. Özellikle menopozdan sonra miyomlarda ani büyüme görüldüğünde bu durum kanser şüphesi doğurabilir. Ancak bu olasılık binde beş oranındadır.

 

35 yaş sonrası düzenli muayene

Miyomlar genellikle herhangi bir belirti vermez. Muayene sırasında tesadüfen tespit edilir.  Ancak çoğu zaman büyüme ile orantılı yani hastalığın ilerlediği durumlarda, aşırı miktarda adet kanamaları, sık idrara çıkma, karında büyüme ve şişlik, adet dönemlerinde kuyruk sokumunda ağrı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle 35 yaş sonrası her yıl düzenli jinekolojik muayene yaptırılması çok önemlidir.

 

Ameliyat altın standart

Miyomların kalıcı ve kesin tedavisi ameliyattır. Tedavide kullanılan bazı ilaçlar yumurta üretimini baskılayıp geçici bir süre menopoz etkisi yaratarak miyomların küçülmesini sağlayabilir. Bu uygulama genellikle cerrahi öncesi miyomların küçülmesini sağlamak ve kanamayı azaltmak için kullanılır. Miyomun büyüklüğü, sayısı, bulunduğu yer, hastanın yaşı ve gebelik planlaması ameliyatın şeklini belirler.

 

Hastaya uygun ameliyat yöntemi

Miyomektomi, miyomun rahim duvarından çıkarılması işlemidir. Çocuk sahibi olmak isteyen hastalarda, rahmin korunmasını sağlayan bir yaklaşımdır. Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopik ya da açık cerrahi ile yapılabilir. Miyom ameliyatları günümüzde artık kapalı olarak yapılabilmektedir. Hastanın karın bölgesine özel aletler ile girilerek açılan birkaç delikten yapılan ameliyatlar, açık cerrahiye göre hastaya ayrıcalıklar sağlar.

Laparoskopik miyomektomi;

 • Hastanede yatış süresini kısalır.
 • Kanama, enfeksiyon ve fıtık riskini azaltır.
 • Ortaya çıkacak karın içi yapışıklık riskini en aza indirir. 
 • Kısa sürede iyileşme sağlar ve daha az ağrıya neden olur

24 Şubat 2015 Kocaeli- Sağlık


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR