Kaya: Partimiz, emeğin örgütlenmesinden doğdu

Parti il binasında basın açıklaması yapan Demokratik Sol Parti Yerel Yönetimler Komisyonu Başkanı ve İl Başkan Yardımcısı Kaya, “İktidar çıkardığı ve...

BÜYÜT

Parti il binasında basın açıklaması yapan Demokratik Sol Parti Yerel Yönetimler Komisyonu Başkanı ve İl Başkan Yardımcısı Kaya, “İktidar çıkardığı ve çıkarmaya çalıştığı yasa değişiklikleriyle sendikaları işlemez hale getirmeye çalışmaktadır. MGK toplantısında, ‘İllegal faaliyetlerde bulunan legal örgütler kontrol altına alınacaktır’ şeklinde karar alındı. Bu kararın, paralel yapı ile mücadele için alındığını söylüyorlar. Bu kararı hükümet-cemaat kavgasının bir sonucu olarak değerlendiriyorlar. Aslında bu kararın hedefinde siyasi partiler, sendikalar, kamu nitelikli meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleri var. İç güvenlik yasa tasarısı kanunlaşırsa sendikacılık ve örgütlenme bu bağlamda hükümetin kontrolüne geçecektir. Kıdem tazminatının kaldırılmasının yanlış bir karardır. Türkiye’de ekonomik güvence olmadığından; geleceklerini güvence altına almak adına da en doğal hakları olan kıdem tazminatını almak istiyorlar.  Buradan hükümete seslenmek istiyorum, emekçinin hakkı olan kıdem tazminatına ellemeyin. Kıdem tazminatlarının fona devredilmesi v.s. yanlış uygulamalardır” dedi.

 

“İŞÇİLERİ MODERN KÖLELİKTEN KURTARMALIYIZ”

Orhan Kaya, işçilerin taşeronlaşma ile köleleştirmek istendiğini ileri sürerek, “Maden işletmelerinde rödavans ile maden işçileri köleleştirilmekte ve işçi cinayetleri olmaktadır. İktidar taşeronlaşma ile uğraşacağı yerde, işçi ve memurun yıllarca verdiği emeğin karşılığı olan kıdem tazminatlarına göz dikip işçi ve memurun elinden bu hakkını almak istemektedir. İşçileri modern kölelik olan taşeronluktan kurtarmak ve iş cinayetlerinin önüne geçmek hepimizin asli görevi olmalıdır” açıklamalarında bulundu.

 

“EMEKÇİ HAKLARIYLA UĞRAŞIYORLAR”

Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “12 Eylül döneminde sendikaların susturulduğu, aynı dönemin en vahşi piyasa düzenin başladığını bilmeyen yoktur. Günümüzde halka kendisini dindar diye tanıtan insanların ayyuka çıkmış yolsuzluklarının sorgulanmamasını sağlayan, abartılı dini eğitim ve propagandasını yapan iktidar partisinin emekçi hakları ile uğraşması da manidardır. Son zamanlarda iktidarın tüm söylemlerinde yeni anayasa yer almaktadır. Söz konusu HDP ile bir anlaşma söz konusu olup, HDP’nin barajı aşamaması durumunda en fazla oyu alan parti olarak anayasayı değiştirecek çoğunluğa sahip oluruz algısı yaratılmak istenmektedir”  


“ATKI TAKIP NUTUK ATIYORLAR”

DSP İl Başkan Yardımcısı Orhan Kaya, “Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, İsmetpaşa Stadı kesinlikle yıkılmayacak, AVM yapılmayacak diyerek kamuoyunda Kocaelispor’a sahip çıkıyormuş gibi görünmekte, ancak Büyükşehir Belediyesi ise Haziran ayında yıkım yapılacağı konusunda bilgiler vermektedir. Siyaset üstü olan Kocaelispor’a sahip çıkmayanlar ne olmuştur da boyunlarına Kocaelispor atkıları takıp nutuklar atmaya başlamışlardır? Bu arada dün oynanan Kocaelispor- Ergene Velimeşespor ile oynanan karşılaşmada Teknik direktörümüz Kayhan Çubuklu’ya yapılan saldırıyı şiddetle kınıyor, spor barış ve kardeşlik diyen ama buna uymayan sorumluların cezalandırılmasını ve adalet önünde hesap vereceklerini ümit ediyoruz. DSP olarak biz halkımıza ve tüm sol seçmene bir kez daha duyurmak istiyoruz. Yapılan tün algı operasyonlarını ve sanki çekişme varmış gibi göstermeleri iyi etüt edip, AKP’nin hesaplamalarını iyi bir şekilde irdeleyip analiz etmek, bunları açığa çıkartmak, halka anlatmak bireysel borcumuzdur. Aksi takdirde Cumhuriyet kazanımlarını kaybetme noktasında son seçimiz olabilir. Bu duygu ve düşüncelerle basın emekçilerimize bir kez daha teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

17 Şubat 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR