Kurban kesim yerleri belirlendi

Kurban Bayramı yaklaştı. Bir hafta sonra bayramı kutlayacağız. Bu nedenle İzmit Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak bayramla ilgili aşağıdaki karar...

BÜYÜT


Kurban Bayramı yaklaştı. Bir hafta sonra bayramı kutlayacağız. Bu nedenle İzmit Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak bayramla ilgili aşağıdaki kararları aldı.

A-İzmit Kurban Hizmetleri Komisyonu’nun aldığı kararlar aşağıdadır:

1-Kurban satış ve kesim yerlerinde insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından alt ve üst yapının tesisi, çöp ve atıkların usulüne uygun olarak toplanarak bertaraf edilmesi.
2-Kurban satış ve kesim yerlerinin hem birbirine yakın yerde kurulması hem de halk sağlığı, koku ve gürültü rahatsızlığı oluşturmaması için yerleşim alanları ve şehir merkezinin dışında kurulması.
3-Günlük 10 (on) ve üzeri Küçük ve Büyükbaş hayvan kesiminin yapıldığı özel kesim yerlerine izinlerin verilmesin, bu kesim yerlerindeki hayvanların kesim öncesi ve sonrası muayenesini yapacak bir Veteriner Hekim sözleşmesi istenmesi,
4-Kurban Bayramı süresince kaçan hayvanlar için TAKİP EKİB’i oluşturulması, Kurban Satış yerlerinin bayramdan 15 gün önce açılması ve bayramdan sonra 3 gün içerisinde satış yerlerinin kapatılması,
5-Kurban kestireceklerin mezbahalardan RANDEVU alması,
6-Kurban Bayramının ilk üç gününde kurban kesim yerlerinde görevlendirilecek kesim elemanı, din görevlisi ile denetleyici olarak veteriner hekim, çevre teknisyeni ve sağlık personelinin bulundurulması,
7-İlçemize girecek kurbanlık hayvanların sağlık yönünden denetlenmesinin yapılması,
8.Mezbahalardaki kesim ücretinin Büyükbaş=165 TL ve Küçükbaş= 40 TL olarak Vakıflar Bankası E-5 İzmit Şubesinde “İzmit İlçesi Kurban Komisyonu” adına açılmış bulunan TR490001500158007293406168 nolu hesaba yatırılması,
9-Damızlık ve gebe vasfı taşıyan hayvanların kesimine müsaade edilmemesi,
10-Hayvanların kesilirken mümkün mertebe kesim yerlerinden çocukların uzak tutulması,
11-Kesilen Kurbanların kulak küpeleri veya pasaportları ile kesilen kurban sayılarının İlçe Müftülüğüne bildirilmesi,

B –İzmit Kurban Hizmetleri Komisyonu üyelerinin görevleri:
1-İzmit Belediyesi: Kurban satış ve kesim yerlerinin alt ve üst yapısı, çöp ve atıkların bertarafının, kaçan hayvanların takip ve yakalanması vb. işleri organize eder.
2-İlçe Gıda ve Tarım Müdürlüğü: Kurban Satış ve Kesim yerindeki hayvanların muayenesini yapmak, hayvan giriş çıkışlarına izin vermek ve Bayram sonrası kesilen hayvanların kulak küp numaralarının toplanmasını organize eder.
3-Toplum Sağlığı Merkezi: Kurban satış ve kesim yerlerinin çevre halk sağlığı açısından koku ve gürültü rahatsızlığı oluşturmaması için mümkün olduğu kadar yerleşim alanlarından uzak olması için çalışma yapar.
4-Orman Su İşleri Müdürlüğü: Kurban Bayramında kesilen hayvanların iç organlarının ve atıklarının çevrede bırakılmaması için kontrol görevini yürütür.
5-Mezbahalar Müdürlüğü: Kurbanını kestirmek isteyen vatandaşlara randevu sistemiyle, hayvanlarını nezih ortamda kesip, yüzme, parçalama ve teslim etme organizasyonunu yürütür.
6-İzmit Müftülüğü: Kurban Komisyonunun Sekreterliğini yürütür ve Kurban Kesim yerlerinde dini vecibelerin yerine getirilmesini sağlar.

C – İzmit ilçesi kurban kesim yerleri:
1-Yeşilova Mahallesi (Kurban Satışı)
2-Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mezbahası (Kesim)
ÖZEL SATIŞ YERİ: CARREFOURSA
ÖZEL KESİM YERLERİ
1- CARREFOURSA Eski Otogar Arkası İZMİT Tel: 335 48 50
2- Tuncay Akcan: Gündoğdu Mah. Şehit Fatih Duman Sok. İZMİT Tel: 0532 215 26 05
3- İbrahim Çetin: Gündoğdu Mah. Zübeyde Hanım Cad. 198 İZMİT Tel: 0533 214 85 04
4- Hilmi Ersöz: Adnan Kahveci Cad. Yeşilova Mah. Nil Sok. İZMİT Tel: 0535 633 11 57
5- Şerafettin Adar: Doğan Mah. Hatipköy Cad. No: 34 Kuruçeşme İZMİT Tel. 226 23 93
6- İzmit M Ali Paşa Kurs ve Okul Talebeleri Yardım Derneği Tel. 321 49 02
7- Muradiye Kültür Vakfı: Turan Güneş Cad. No:118/34 Tel: 0 530 545 37 20

09 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR