Tarihte Gölcük & Gölcük’te Tarih

Bu kapsamda yürütülen Gölcük Kent Kimliği ve Aidiyeti projesinin 3. kitabı olan “Tarih’te Gölcük & Gölcük’te Tarih” yayımlandı. Kitap iki bölümd...

tarih.jpgBu kapsamda yürütülen Gölcük Kent Kimliği ve Aidiyeti projesinin 3. kitabı olan “Tarih’te Gölcük & Gölcük’te Tarih” yayımlandı.

Kitap iki bölümden oluşuyor. “Tarihte Gölcük” adlı birinci bölümde, Gölcük’ün Antikçağ’dan Cumhuriyet dönemine kadar geçirdiği tarihi süreç, “Gölcük’te Tarih” adını taşıyan ikinci bölümde ise, Gölcük’ün talebelik, esnaflık, sanatçılık, basın, spor ve belediyecilik tarihi, belgeler ve fotoğraflarla anlatılmış.

Kitapta yer alan, Türk denizaltıcılık tarihinin en acı olaylarından biri olarak tarihe geçen Dumlupınar Faciası, ünlü belgeselci Savaş Karakaş tarafından kaleme alınmış, Karakaş tarafından bir de belgesel hazırlanmış.

Kitapta, Yazlık Ilıcası, Kazıklı Kervansaray ve Servet-i Fünun Dergisi ile Gölcük ilişkisinin anlatıldığı özel bir bölüm de bulunmakta.

Yavuz Ulugün, Güner Balay, Hüseyin Köker, Bülent Öztürk, Murat Kasap, Esat Harmancı, Onur Kamiloğlu, İlksen Özbay, Nemci Kocaman gibi, çok sayıda değerli araştırmacı ve akademisyenin katkı koyduğu bu çalışmanın editörlüğünü ise Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Tülin B. Cengiz, Genel Koordinatörlüğünü Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral ve Gölcük kent Konseyi Genel Sekreteri Fatih Bayram yapmış.

Emeği geçenleri kutluyoruz…

 

 

 

 

 

 

 

Körfez Kent Konseyi üyesinin uluslararası başarısı

od.jpg

Körfez Kent Konseyi Gençlik Meclisi Fotoğrafçılık Kulübü üyesi Fotoğraf Sanatçısı Ahmet Turan Kural, National Geographic’in düzenlediği fotoğraf yarışmasında “doğa” kategorisinde birinci olarak büyük bir başarıya imza attı.

Çevreye duyarlı, insanlığın doğanın bir parçası olduğuna inanan ve insansız çevre olmayacağı gibi çevresiz insan olmayacağı düşüncesini bir yaşam felsefesi haline getirmiş başarılı fotoğraf sanatçısı Ahmet Turan Kural ‘Doğa’ kategorisinde birinci olarak Körfez’i uluslararası platform’da en iyi şekilde tanıttı. 15 bin fotoğrafın değerlendirildiği yarışmanın jüri üyeliklerini, ünü ülkemiz sınırlarının dışına taşmış olan foto muhabiri Ara Güler, NG Uluslararası Edisyonlar Fotoğraf ve Tasarım Editorü Darren Smith ve Sizin Kareniz Fotoğraf Direktorü Monica Corcoran yaptı.

Körfez Kent Konseyi Gençlik Meclisi Fotoğrafçılık Kulübü üyesi Fotoğraf Sanatçısı Ahmet Turan Kural, 2005 yılından bugüne binlerce resim çektiğini ve birçok kez çeşitli ödüller aldığını vurguladı. Körfez’li Fotoğraf Sanatçısı Ahmet Turan Kural;

“Uluslar arası ve ulusal birçok fotoğraf yarışmasında ödüller aldım. Ancak National Geographic’ten aldığım bu ödül benim için daha anlamlı. Ayrıca bu fotoğrafın İzmit’te çekilmesi ve uluslar arası bir yarışmada gösterimi hem ilçemiz açısından hem de ilimiz açısından büyük bir başarı olmuştur.” dedi.

“Körfez Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyelerimiz ve arkadaşlarımız ile birlikte güzel bir projeyi hayata geçireceğiz” diyen Kural, bugüne kadar Körfez ile ilgili çekilmiş birçok resimler mevcut olduğunu da belirtti.  

“Çekimlerimiz ayrıca devam ediyor, üzerinde çalışmalarımızı tamamladığımız zaman Körfez’de Körfez’e yakışır büyük bir sergi açacağız. Körfez Kent Konseyi Gençlik Meclisi Fotoğrafçılık Kulübü olarak bundan sonra da çalışmalarımıza ara vermeden devam ederek ilçemizi ve ilimizi uluslararası ve ulusal platformlarda en iyi şekilde temsil edeceğiz” diyen Kural, ödülden duyduğu mutluluğu çevresiyle paylaştı.

korfez-003.jpg

 

Yedigöller’de sonbahar

Sonbaharın hüzünlü renkleri fotoğrafçıları hep kendine çekmiştir. Sarıdan kırmızıya ve kahverengine doğru giden renkler karşısında fotoğrafçıların heyecan duymaması olanaksızdır.

Yurdumuzda sonbaharı en güzel yansıtan yerlerden birisi de Yedigöller'dir. KASK - Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği üyeleri de sonbaharın bu güzel günlerinde Yedigöller'e fotoğraf çekim gezisi düzenleyerek, hem doyumsuz doğal güzellikleri izlemenin keyfine vardılar hem de bu güzel anları fotoğraflayarak keyifli bir hafta sonu geçirdiler.

Kasım ayının ilk haftalarında en güzel sonbahar fotoğraflarının çekilebileceği yerlerden biri olan Yedigöller'i fotoğrafları ile bir kez daha ölümsüzleştiren KASK üyeleri geziden oldukça memnun olduklarını belirterek, fotoğrafa ilgi duyan herkesi dernek etkinliklerine katılmaya davet ettiler.

Temel Fotoğraf Eğitim Seminerleri de düzenlediklerini belirten KASK yetkilileri, (0 262) 323 92 43 nolu telefondan ayrıntılı bilgi alınabileceğini söylediler.

yedi.jpg

 

usta.jpg

 

Sanat sayfamızın değerli okurları; bu haftadan sonra, çocuklarımıza da küçük bir köşe ayırmak istiyorum. İlk konuklarım da Yarbay Refik Cesur İlkokulu 3 D Sınıfı öğrencileri olacak. Çocuklarımızın, dünya çocuklarına, Atatürk’ü tanıtmak için yazdıkları mektupları paylaşacağım sizlerle. Sonrasında, yine çocuklarımızdan gelen resimler, fotoğraflar, şiirler yer alacak sayfamızda…

***

“Sevgili dünya çocukları; Bugün sizlere Atatürk’ü tanıtacağım.

Atatürk çok iyi bir insandır. Atatürk ilk önce mahalle mektebine gitti. Daha sonra Şemsi Efendi ilkokuluna gitti. Neyse lafı fazla uzatmadan Atatürk’ün özelliklerine gireceğim.
Atatürk, sarı saçlı mavi gözlü biriydi. Sonra Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a ayak bastı ve dedi ki bu böyle olmaz dedi . Çoluk, çocuk kadın , erkek , genç,yaşlı demeden  ve  savaş başladı ve herkes savaştı.Ve geldikleri gibi gittiler.
Daha dur; Atatürk’ün kurduğu güzel Cumhuriyet var sırada. Atatürk bize bu Cumhuriyeti emanet etti. Çocuklar dedi ki ‘Bir gün siz de bu yüce topraklarda yatacaksınız. Bu millete kim bakacak yoksa ?’ dedi. Gün geldi o yüce kahraman öldü.
Bir de Atatürk’ün yaptığı yenilikler var daha; Kılık kıyafet devrimi, takvim, saat ve ölçülerdeki yenilik, seçme ve seçilme hakkı, harf devrimi gibi.
Çocuklar  inşallah siz benim ne demek istediğimi anlarsınız ve Cumhuriyet’e sahip çıkarsınız . Çünkü ben Atamızın izinden yürüyerek onun ilke ve devrimlerine sahip çıkacağım.

Azra AKCAN

Yarbay Refik Cesur İlkokulu 3-D

 

16 Kasım 2014 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR