4 milyonluk borç 2 milyona düşecek

Kredi kefalet kooperatiflerine borcu olan esnaf ve sanatkarın borcu yeniden yapılandırılıyor. Buna göre Kocaeli, Gölcük ve Kandıra Kredi Kefalet Koope...

BÜYÜT

Kredi kefalet kooperatiflerine borcu olan esnaf ve sanatkarın borcu yeniden yapılandırılıyor. Buna göre Kocaeli, Gölcük ve Kandıra Kredi Kefalet Kooperatifleri’ne borcu olan 682 esnafın rutin faiziyle birlikte yaklaşık 4 milyon TL birikmiş borcu 2 milyon 689 bin liraya düşecek.

Kredi kefalet kooperatiflerine borcu olan Türkiye genelinde 60 bin esnaf ve sanatkarın borcu yeniden yapılandırılıyor. Türkiye Esnaf Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği, esnafların geçmişteki borçlarından dolayı icraya düşen ve takibe alınan tüm borçlarında yeniden yapılandırma kararı aldı. Yapılan düzenlemeyle birlikte kredi borcu kooperatif takibine intikal eden ortaklar, 15 Nisan 2011 tarihine kadar başvurmaları halinde yeniden yapılandırmadan faydalanabilecek. Buna göre Türkiye genelinde 60 bin esnaf ve sanatkar ile bunların 120 bin kefillerinin 490 milyon lirayı bulan ana para borçlarının yeniden yapılandırılmasına ve 215 milyon gecikme faizinin silinmesine imkan sağlanacak. Kocaeli’de ise ilçeler hariç toplam 600 esnafın Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne birikmiş ve takibe alınmış borcu var.

KOCEALİ’DE DURUM
Kooperatifin alacağı anapara 2 milyon 400 bin, bu rakam rutin gecikme faizlerini eklediğimizde 3,5 milyona yakın bir tutara tekabül ediyor. Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kredi Kooperatifi’nde ise borçlu ortak sayısı daha az. 530 ortak arasından takibe alınmış, 55 kişi bulunuyor. 55 ortağın gecikme faiziyle birlikte toplam borcu 319 bin lira. Bu tutarın 220 bin lirası faizlerden oluşuyor. Körfez’de ise durum biraz daha iyi. Körfez Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı 472 esnaf ve sanatkardan toplam 27’sinin takibe düşmüş borcu bulunuyor. Ana para ve rutin faiziyle birlikte borç tutarı yaklaşık 300 bin TL civarında. Tüm borçlular yeni yapılandırmadan faydalanırsa bu tutar 190 bin TL’ye düşüyor.

NASIL YARARLANILACAK?
Rakamlardan da anlaşılacağı üzere yapılandırmadan faydalanması halinde esnaf ve sanatkarlar gecikme faizlerinden tamamen kurtulma imkanı yakalayacak. Buna göre kredi borcu anapara tutarının üçte birini peşin olarak ödeyenler kalanını ise peşin ödemeden sonra iki ay içinde ödeyen ortaklardan gecikme faizi tahsil edilmeyecek. Borcun 2011 yılı sonuna kadar taksitlendirmesini talep edenler borcun takibe intikal ettiği tarihten başvurunun yapıldığı tarihe kadar yıllık yüzde 5 gecikme faizi ödeyecekler ve tespit edilen toplam borç yıl sonuna kadar faizsiz şekilde taksitlendirilecek. Borcunu 24 aya kadar taksitlendirmesini talep edenler, borcun takibe intikal etmiş olduğu tarihten başvurunun yapıldığı tarihe kadar yıllık yüzde 12 gecikme faizi ödeyecekler ve tespit edilen borç toplamı 24 aya kadar faizsiz taksitlendirilecek.

30 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR