Köylerden günde 110 ton çöp toplanıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kandıra köylerinde evsel atıkların toplanması için büyük bir ekip kurdu. Yaz aylarında günlük ortalama 110 ton çöpü köy...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kandıra köylerinde evsel atıkların toplanması için büyük bir ekip kurdu. Yaz aylarında günlük ortalama 110 ton çöpü köylerden toplayarak evsel atıkları düzenli olarak depolayan İZAYDAŞ’a nakil eden Park Bahçeler birimi, bu iş için 3 bin 237 adet çöp konteyneri dağıttı. Köylerden günde iki defa toplanan çöplerden elektrik enerjisi de üretiliyor.

ÇÖPTEN ELEKTRİK DE ÜRETİLİYOR
Kandıra’da yüz ölçümü olarak geniş bir alana yayılan köylerde evsel atıkların toplanması planlı bir çalışmayı gerektiriyor. Bu kapsamda organize olan Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Birimi, 11 Adet çöp toplama aracı ile çöp toplama hizmetini aralıksız sürdürüyor. Toplanan çöpler ise elektrik enerjisinde kullanılmak üzere İZAYDAŞ’a servis ediliyor.

GÜNDE 110 TON ÇÖP
Kocaeli ve Kandıra’da vahşi depolama olarak adlandırılan eski çöplüklerin rehabilite edilmesiyle Büyükşehir Belediyesinin sorumluluk alanına giren köylerde evsel atıkların toplanması ve depolama işini yapan Büyükşehir Park Bahçeler Birimi, günlük ortalama 75 ton çöp topluyor. Bu miktar yaz sezonunda köylerde iç göçün yaşanmasıyla 110 tona ulaşıyor. Tüm köylerde haftada 2 defa çöp toplama çalışması yapan Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda köylere 3 bin 237 adet çöp konteyneri dağıttı.

KÖYLERDEN İZAYDAŞ’A ÇÖP SERVİSİ
Kandıra ile İZAYDAŞ arasındaki mesafenin uzak olması nedeniyle, Büyükşehir Belediyesi ilçeye Katı Atık Transfer İstasyonu kurmuştu. Yaklaşık 6 yıldır faaliyette olan istasyon, yaz aylarında günlük 110 tona çıkan ilçenin çöplerini konteynerlerda sıkıştırıyor. Bu çöpler ise daha sonra kamyonlarla İZAYDAŞ’ın Evsel Düzenli Depolama alanına taşınıyor.

30 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR