Deprem anma

Depremzedeler Derneği’nden meşaleli yürüyüş17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 12. yıl dönümünü nedeniyle Depremzedeler Derneği ve Arızlılılar tarafın...

BÜYÜT

Depremzedeler Derneği’nden meşaleli yürüyüş
17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 12. yıl dönümünü nedeniyle Depremzedeler Derneği ve Arızlılılar tarafından yürüyüş düzenlendi.

Merkez bankası önünde gece saat 02.00 gibi bir araya gelen Depremzedeler Derneği üyeleri ve Arızlılılar başta olmak üzere Anıtpark Deprem Anıtı’na kadar sloganlar ve meşalelerle yürüdü. Yürüyüşe daha önceden yürüyen TMMOB ve diğer sivil toplum kuruluşları da katıldı. Yürüyüş sonrasında konuşma yapan Kocaeli Depremzedeler Derneği Başkanı Nurcan Taşpınar, yürüyüş yapma nedenlerinin kaybedilen annelerin, babaların, arkadaşların hatıralarına sahip çıkmak, anılarını yaşatmak olduğunu söyledi. Taşpınar, “Binlerce kişinin öldüğü binaların yıkıldığı depremde tek Veli Göçer mahkumiyetiyle avutmayalım kendimizi. Depremden 7 yıl sonra çıkarılan ve o sürede tabi olduğu hiçbir teknik düzenleme olmadan bina güçlendirmelerini ayıp sayalım. Depremlerde kiracı-mülk sahibi ayrımını güvenli konut üzerinden yapmayalım” dedi. Konuşmanın ardından grup, saat 03.02’yi gösterdiğinde depremde hayatını kaybedenler için
bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.


---

Deprem şehitleri, Derince’de anıldı
17 Ağustos Marmara Depremi’nin 12. Yıl dönümünde Derince’deki deprem şehitleri dualarla anıldı. Derince’deki deprem depremde hayatını kaybedenler anısına din görevlileri tarafından dua yaptırıldı.Derince Belediyesi tarafından ilçenin çeşitli noktalarından kaldırılan servislerle 17 Ağustos Deprem Şehitliği’ne gelen vatandaşlar, asrın felaketiyle kaybettikleri yakınlarını mezarları başında dualarla andı. Deprem Şehitliği’nde kurulan iftar sofrası ile başlayan programa depremde yakınlarını kaybedenler yoğun ilgi gösterirken, yaklaşık 2500 kişi katıldı.

DUALAR GÖZYAŞLARINA KARIŞTI
İftar saatinden önce gerek Derince Belediyesi’nin 7 ayrı noktadan 15 sorti şeklinde kaldırdığı servislerle gerekse özel araçlarıyla birlikte 17 Ağustos Deprem Şehitliği’ne gelen şehit yakınları, depremde şehit olan yakınlarına mezarları başında dua etti. İftar ve hep birlikte kılınan akşam namazından sonra seyyar çayhanede çay molası veren vatandaşlar, yakınları için okunan Kuranı Kerim ve yapılan dualarda duygu dolu anlar yaşadı.

YOĞUN KATILIM
Programa Derince Kaymakamı Cengiz Cantürk, Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar, Başkan Yardımcıları Osman Ergin ve Adnan Balcı, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Eryürek ve teşkilat üyeleri, MHP İlçe Başkanı Emin Şimşek, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, Kent Konseyi Başkanı ve üyeleri ile binlerce vatandaş katıldı. Gece 23:30’a kadar süren programda Derince Belediyesi vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulundu.

---

Depremi unutturmamak için yürüdüler
TMMOB ve diğer sivil toplum kuruluşları 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 12. yıl dönümünü nedeniyle önceki akşam “Depreme duyarlılık yürüyüşü” düzenlendi.Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)’nin diğer illerdeki toplam 26 şubesi önceki akşam 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 12. Yıl dönümünü anmak amacıyla bir araya geldi. Merkez Bankası önünde başlayan yürüyüşe İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Serdar Harp, Türkiye Makine Mühendisleri Odası Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Makine Mühendisleri Genel Başkanı Ekber Çakar, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, ilimizdeki siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile TBMMO'nun Türkiye genelindeki 26 şubesinin başkanları ve yöneticileri katıldı. Grup, Yürüyüş Yolu güzergahını kullanarak Sabri Yalım Parkı’na kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında , ''deprem öldürmez, ihmal öldürür'' , '' İzmit uyuma, depremi unutturma'' şeklinde slogan atan gruptakilere, zaman zaman yoldan geçen araçlar da kornalarıyla eşlik etti.

ÇIĞLIKLAR YÜKSELDİ
Sabri Yalım Parkı’nda açıklama yapan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, “17 Ağustos 1999 toplumsal hafızalarımızda büyük acılarla ve belki de en çok “Çaresizlik duygusuyla” anılan bir tarih olarak yerini aldı. Basit bir doğa olayı, bu ülkenin gerçeklerinden dolayı afete döndü. Biz burada toplananlar bir çığlığı ifade etmek istiyoruz. Depremi unutmadık, Unutmayacağız. Depremi asla unutturmayacağız. Bunları söylemek için buradayız. Her yıl olduğu gibi 16 Ağustos'u 17 Ağustos'a bağlayan gece de saat 03.02'de olduğu gibi bir çığlık yaratmak için toplanıyoruz'' açıklamasında bulundu.

“SÖZLERİNİZİ TUTUN”
Soğancı’nın ardından Arızlılar adına konuşma yapan Recep Uğur, asrın felaketinin üzerinden 12 yıl geçmesine rağmen bizim yaralarımız sarılmadı. Bizler için yapılan konutlarda kolluk kuvvetleri yüzlerce kez kan döktüler. Arızlı halkı en temel insan hakkı olan barınma hakkını istiyor. Arızlı’da şehitlerinin kemikleri üzerinde oturan bir tane bürokrat kalmadı. Hepsi mücadelemiz sonunda pes etti gitti” dedi. Siyasi iradeye de seslenen Uğur, “Verdiğiniz sözleri tutun” dedi. Gecenin son konuşmasını İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp, yaptı. Harp, siyasilere seslenen konuşmasında deprem riskinin göz ardı edildiğini ve gereken önlemlerin alınmadığını savundu.

---

17 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR