Gençler Fatih’i tarihçilerden öğrendi

Fatih’i Anma ve Anlama paneline katılan Gebzeli öğrenciler, cihan padişahının bilinmeyen yönlerini tarihçiler Mustafa Armağan ve Mehmet Çelik’ten dinl...

BÜYÜT

Fatih’i Anma ve Anlama paneline katılan Gebzeli öğrenciler, cihan padişahının bilinmeyen yönlerini tarihçiler Mustafa Armağan ve Mehmet Çelik’ten dinledi. Panelin ev sahipliğini yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Fatih Sultan Mehmet’in gençlerin örnek alması gerektiği en doğru rol model olduğunu söyledi


PANALE YOĞUN İLGİ
Cihan padişahı Fatih Sultan Mehmet, Gebze Belediyesi tarafından, vefatının 531. yıldönümünde farklı etkinliklerle anıldı. Fatih’in, doğu seferine giderken otağ kurduğu ve vefat ettiği yer olan Gebze Hünkar Çayırı’nda başlayan anma etkinliklerinin sonuncusunda ülkemizin önde gelen tarihçileri ‘Fatih’i anma ve anlama Paneli’nde, cihan padişahının bilinmeyen yönlerini Gebzelilere anlattı. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in ev sahipliğinde düzenlenen ‘Fatih’i anma ve anlama’ konulu panele katılmak üzere kültür merkezi salonunu dolduran öğrenciler, tarihçiler Mehmet Çelik ve Mustafa Armağan’ın anlattıklarını ilgiyle dinledi.
FATİH EN DOĞRU ROL MODEL
Panelin açılış ve selamlama konuşmasını yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, cihan padişahı Fatih Sultan Mehmet’i yakından tanımanın, onu tam manasıyla anlamanın gençlerin ufuklarını açacağını dile getirdi. Fatih’in çağını aşan engin öngörüsü, vizyonu, entelektüelliği, hoşgörüsü, başarma azmi ve kararlılığıyla en doğru rol model olduğunu dile getiren Başkan Köşker, “Değerli tarihçilerimizin sizlere aktaracağı, yansıtacağı Fatih Sultan Mehmet’i yakından tanıyın. Temennimiz Fatih’i Fatih yapan özelliklerle donanmış bir genç neslin ülkemizi daha modern ve aydınlık yarınlara taşımasıdır” dedi.
TARİH MASAL DEĞİL HAFIZA
Başkan Köşker’in selamlama konuşmasının ardından panelistlerden Prof. Dr. Mehmet Çelik konuşmasında tarih ve hafıza ilişkine değindi. “Aklını ve hafızasını kaybetmiş bir insan kimliğini de kaybetmiştir. Geleceği yoktur. Milletlerde böyledir. Hafızasını kaybetmiş bir milletin geleceği yoktur” diyerek konuşmasına başlayan Mehmet Çelik devamında şunları söyledi: “Milletlerin hafızaları tarihleridir. Hafızasını kaybeden milletler, okyanusta pusulası olmayan gemiye benzer. Tarihlerini bilmeyen veya yanlış bilen milletlerin de geleceği yoktur. Tarih eskilerin masalları değil; insanlığın ortak tecrübesidir. Tarihçiler; Türkleri tarihten çekin çıkartın, geriye tarih diye bir şey kalmaz der.”
GEBZE ÖRNEK OLUYOR
Gebze’nin ve Belediye Başkanı Adnan Köşker’in tarihe ve ortak kültürel değerlere sahip çıkmasının sevindirici ve örnek alınması gereken bir durum olduğuna da değinen tarihçi-yazar Mehmet Çelik, “Kumaşı Anadolu tezgahında dokunan bir insan olan belediye başkanı Adnan Köşker, bu milletin hafızasına eğildi ve 3 yıl önce Hünkar Çayırı denilen yeri canlandırmaya başladı. Oraya Fatih’in türbesini koyun, oradaki Namazgah’ı büyütün, aslına uygun şekle dönüştürün ve 3 Mayıs günü ülkenin dört bir yanından buraya akın edecek halkımızla birlikte, Fatih Sultan Mehmet için gıyabi cenaze namazını birlikte kılın. Gebze işte o zaman tarihin ve turistlerin buluşma noktası haline gelir” dedi.
PEYGAMBERİNİN YOLUNDAYDI
Prof. Dr. Mehmet Çelik’in ardından salonu dolduran konuklara hitaben Fatih Sultan Mehmet’in bilinmeyen yönlerine ilişkin değerli bilgileri paylaşan Mustafa Armağan, “Fatih Sultan Mehmet ile başlayıp gidemeyeceğiniz yer yok. Fatih Sultan Mehmet, peygamberinin, efendimiz (S.A.V)’ın yolundaydı. O kutlu yolda olduğu için, bugün hala burada anılmayı hal ediyor. O, peygamberinin yolunda, asr-ı saadetin yolundaydı. Fatih Sultan Mehmet, ‘İstanbul bir gün mutlaka fetih edilecektir. Onu fetih eden komutan ne güzel kumandan, onu fetih eden asker ne güzel asker’ Hadis-i Şerif-i ile Peygamber efendimizden aldığı emri yerine getirdi. O yola bu emri yerine getirmek üzere girdi ve yerine getirdi” dedi.
ÖVÜNÜLECEK TÜRKİYE İÇİN
Tarihçi-yazar Mustafa Armağan konuşmasının son bölümünde ise şunları söyledi: “Bu ülke, kendi değerlerine sahip çıkmak, ondan ilham almak istiyor. İşte bugün burada bulunmamız da, Fatih’in vefatının 531. Yıldönümünde bir arada olmamız da bunun birer göstergesi, kanıtıdır. İnşallah buradan bir bereket çıkar. Ecdadımızla övündük, övünmeye de devam edeceğiz. Fakat şu soruyu durup kendimize sormalıyız. Acaba onların da bizimle iftehar etmeye hakkı yo mu? O gün gelmeyecek mi? İşte o gün için çalışmalıyız. Onların da bizlerle iftehar edeceği bir Türkiye inşa etmemiz lazım. O Türkiye çok uzak değil.” Panelin sonunda Başkan Köşker, tarihçiler Armağan ve Çelik’e katılımlarından ötürü teşekkür plaketi ve çiçek takdim etti.


07 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR