Hürriyet’ten çok özel ziyaret

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, otizme dikkat çekmek ve yapılacak olan projelere destek sağlamak amacıyla dün Kocaeli Otistik Çocukla...

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, otizme dikkat çekmek ve yapılacak olan projelere destek sağlamak amacıyla dün Kocaeli Otistik Çocuklar Derneği (KOÇDER)’ni ziyaret etti. Dernek başkanı İlkin Kılıçaslan, gerçekleşen ziyarette yapılan çalışmalar hakkındaki bilgileri milletvekili Hürriyet ile paylaştı.

 

“SESİMİZ OLUN”

Otizimli bir çocuğun annesi olmanın anlatılamayacak bir durum olduğunu kaydeden Kılıçaslan, “Sağlık ve eğitim alanında önemli eksiklerimiz var. Otizme olan katkınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Toplum bizim farkımızda değil. Otizm bir yaşam şeklidir. Tedavisi olmayınca toplum tarafından bilinmiyor. Mecliste sesimiz olmanızı diliyorum” dedi.

 

"MECLİS ÇATISINDA ÇÖZÜLMELİ"

Kılıçaslan’ı dikkatle dinleyen milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ise, “Vekil olduktan sonra KOÇDER ailesiyle tanıştık. Neler yapacağımız gündeme geldi. Geç farkına vardığım bilgilerin artırılması gerekiyor. Yönetimler gereken ciddiyetle davranmıyor. Sadece 2 Nisan’da bu durum konuşulmasın. Yasal anlamda yapılması gerekenleri de çözelim. Otizmli ailede yaşam şartları çok zordur” diye konuştu.

 

"YAŞAM MERKEZİ YOKTUR"

Toplumun da ilgisiz kalmamasını isteyen Hürriyet, şöyle devam etti: “Toplumun bu konunun farkında olmasını istiyoruz. Yasal mevzuat konusunda ciddi sıkıntılar var. Yasa teklifleri hazırlanacaktır. Ekim ayında KOÇDER ailesini meclise götüreceğiz. Bir sergi açılacak. Koşulların düzenlenmesi sayesinde otizmlilerin yaşam şartları yükselebilir.”

 

"23 YAŞINA KADAR EĞİTİM"

“Eğitimciler, uzman kişilerden seçilmiyor” diyen Hürriyet, “Uzman eğitimci sıkıntısı yaşanıyor. Kadroda özel eğitimciler bulunmuyor. Kocaeli Üniversitesi’nde de bu bölüm yok. Ayrıca bir hastaya 23 yaşına kadar eğitim verilebiliyor. Pahalı sağlık giderleri var. Her iki senede bir rapor almak durumundalar. Bunlar kolaylaştırılmalı. Rapor ücretleri de oldukça yüksek” değerlendirmesinde bulundu.

 

"1 MİLYON OTİZİMLİ"

Son dönemde otizmde ciddi bir artış yaşandığını da belirten milletvekili Hürriyet, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Her 68 çocuktan biri otizmli olarak doğuyor. Ülke genelinde 1 milyon otizmli çocuk bulunuyor. Daha önce önergeler verilmiş, ancak bir şey yapılmamış. Anne ve babaların kaygısı ise benden sonra ne olacak düşüncesi üzerine. Bu alanda devletin bir politikası yok.”

 

"FARKINDALIK ÖNEMLİ OLMAK"

Öte yandan ziyaretinde milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’e eşlik eden CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya da, engellilerin sorunlarının hemen her gelişmekte olan ülkelerde yaşandığını dile getirdi. Küçükkaya, şöyle konuştu: “Yaşanan sorunlara farkındalık sağlanmalıdır. Birçok ülkenin gerisindeyiz. Başka ülkelerde bu konuda belediyeler tarafından projeler üretiliyor. Bu çocuklar bir şekilde topluma kazandırılmalı. Bizler sonuna kadar destek vereceğiz” dedi. Serkan BORLAK

28 Ağustos 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR