Omuz ağrısının birçok sebebi olabilir

Doç.Dr.Cahide Topsakal, “Omuz bölgesinde tekrarlayan travma, kolun devamlı ya da tekrarlı olarak omuz seviyesinde veya üzerinde kullanılması sonucu g...

BÜYÜT

Doç.Dr.Cahide Topsakal, “Omuz bölgesinde tekrarlayan travma, kolun devamlı ya da tekrarlı olarak omuz seviyesinde veya üzerinde kullanılması sonucu görülen belirli açılarda ağrıyla karakterize ortaya çıkan bir rahatsızlıktır” dedi.

 

Doç.Dr.Cahide Topsakal, “Omuz eklemi sığ bir yapıdadır ve eklemin stabilitesinde daha çok kas dokusu dinamik olarak görev alır. Bu dinamik yapıda ki bir bozukluk, omuz eklemine daha fazla yük binmesine sebep olur. Böylece omuz ekleminde zaman içinde deformasyon ortaya çıkarır” diye belirtti.

 

Doç.Dr.Cahide Topsakal, omuz ağrılarının sebepleri arasında şunların yer aldığını ifade etti;

  • Anatomik: omuz yapısında ki doğuştan meydana gelen yapısal farklılıklar.
  • Dejeneratif: yaşlanma, kireçlenme, yumuşak dokuda ki kalınlaşmalar.
  • Travma: aşırı kullanma, ağır kaldırma, zorlama, tekrarlı hareketler, kazalara maruz kalma.
  • Dolaşım problemleri.
  • Kas kuvvetlerinde ki dengesizlikler olabilir.

 

Doç.Dr.Cahide Topsakal sözlerine şöyle devam etti;

Ağrıları Sınıflandırmak Gerekirse;

1. Evre: 25 yaş ve altıda görülen aşırı kullanım sonucu meydana gelmiştir. İstirahat ve aktivitelerin azaltılması iyi sonuç verir. Aktivitelerde minimal ağrı vardır. Hareketlerde kısıtlanma ve kaslarda zayıflık yoktur.

2. Evre: 25-40 yaşlarında 1.evrenin ilerlemiş halidir. Artan tarzda ağrılar oluşur. Günlük yaşamı ileri derecede etkiler. Belirgin ağrı olur ve ağrıya bağlı olarak kişi kolunu hareket ettirmekten kaçınır.

3.Evre: 40 yaş ve üstünde görülür, 40 yaşın altında nadirdir. Uzun süreli omuz ağrısı mevcuttur kemik problemleri, kas yırtıkları, ileri zayıflık, hareket kısıtlılığı vardır.

 

Doç.Dr.Cahide Topsakal son olarak; “Genelde evre 1 kendiliğinden geçer. Evre 2 ve 3’ün fizik tedaviye cevabı 6 hafta ile 3 ay sürebilir. Erken dönemde doktora başvurulup tanısı konulduktan sonra Fizyoterapist tarafından değerlendirilip tedaviye alınması iyi ve kısa sürede cevap alınmasını sağlar. Geçmeyen olgularda cerrahi müdahale gündeme gelebilir” dedi.

26 Kasım 2014 Kocaeli- Sağlık


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR