Şevkatiye köylüleri sularına sahip çıkıyor

Kartepe Arslanbey Şevkatiye köyü sakinleri, kendi sınırları içinde bulunan su kaynaklarının Büyükşehir Belediyesi tarafından hat çekilerek başka bölge...

BÜYÜT

Kartepe Arslanbey Şevkatiye köyü sakinleri, kendi sınırları içinde bulunan su kaynaklarının Büyükşehir Belediyesi tarafından hat çekilerek başka bölgelere verilmek istenmesine tepki gösterdi.
 
Şevkatiye Köyü sakinleri dün saat 15.00 civarında Büyükşehir Belediye binası önünde toplanarak sularının başka yere naklettikleri gerekçesiyle Büyükşehir’i protesto etti. 200’e yakın köy sakinine köy muhtarı Metin İnce, Suadiye Selçuklu Köy Muhtarı Hüseyin Türker, CHP İl Genel Meclis üyesi Erdal Baş da destek verdi.
 
BAŞKAN’I YUHALADILAR 
Köyde yaşadıkları sıkıntıları dile getirmek isteyen köylüler, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile görüşmek istedi. Güvenlik görevlileri ve yetkililer toplu olarak Belediye Başkanı ile görüşemeyeceklerini söylediler. Başkan ile görüşemeyeceklerini anlayan köylüler, slogan atarak Başkan Karaosmanoğlu’nu yuhaladılar. Köylüler, sularını kimseye vermeyeceklerini, çalışmaları durduracaklarını söylediler.
 
200 YILLIK DEĞİRMEN
Belediye binası önünde basın açıklaması yapan Şevkatiye Köyü Metin İnce, “ Mahallemizin büyük bir kısmında kanalizasyon bağlantısı yok, dere ıslahı ve mezarlıklarımız yapılsın. Diğer köylerde çalışmalar yapılıyor, parke taşları ile süsleniyor bizim köy diğerlerine göre daha kötü durumda. Seçim zamanı oy istemek için geliyorlar, şimdi sıkıntımız olduğunda yüzümüze bakan yok. 200 yıllık değirmenimiz su ile çalışıyor, şimdi ise elimizde kalan hayat bulduğumuz deremizi de elimizden alıyorlar. Köylümüz bu konudan rahatsız, köyde sesimizi duyan yok, bizde buraya geldik. O dere bizim her şeyimiz, eğer elimizden alınırsa bir daha bizden oy çıkmaz ”dedi.  
 
SOSYAL HAYAT SIFIR
Şevkatiye Köyü Muhtarı Metin İnce, “Mahallemizde 3 bin 400 nüfus, 1300 seçmen ve 360 hane bulunuyor. Su kaynağımızı hemen hemen aynı nüfusa sahip Suadiye Selçuklu Mahallesi ile birlikte kullanıyoruz. Mahalle sakinlerimizin geçim kaynağı tarım. Bu nedenle su kaynağımız bize anca yetiyor. Büyükşehir Belediyesi bizim suyumuzu Maşukiye, Eşme ve Karatepe’ye vermek istiyor. Karatepe’de döşeme çalışması tamamlanmak üzere. Yetkililerden hiç birisi bu güne kadar köyümüze gelip görüş almadı. Köyümüzde çok eksik var. Sosyal hayat sıfır. Eğer suyumuzu da alırlarsa burada yaşamamızın anlamı olmaz” dedi. Belediye binasının önünde basın açıklamasının ardından belediye önünden ayrılan köylüler, köy içerisinde dere için çalışma yapan iş makinelerinin önünü kesip çalışmaları durdurarak protesto ettiler.

27 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR