Yılın muhtarı Nuran Zaim: “Yaratılanı severim, yaratandan ötürü”

Gazetemiz Doruktakiler-2013’te “Yılın Muhtarı” seçilen Değirmendere Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim ile görüşmeye arkadaşım Haluk Balaban ile birlik...

Gazetemiz Doruktakiler-2013’te “Yılın Muhtarı” seçilen Değirmendere Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim ile görüşmeye arkadaşım Haluk Balaban ile birlikte gittik. Haluk Balaban hem fotoğraflarımızı çekti, aynı zamanda muhtar Nuran Zaim’in bir seçmeni olması ve onu çocukluğundan beri tanıması nedeniyle bu röportajımızda yardımcı oldu.img_0005.jpgBen aynı beldede, Değirmendere’de oturmamıza rağmen şimdiye kadar hiç yüz yüze konuşmamıştım kendisiyle. Doruktakiler-2013’e aday gösterilip çekişmeli bir oylamanın ardından “Yılın Muhtarı” seçildikten sonra muhtarlıkta bir araya gelip söyleşi gerçekleştirdik.

Nuran Hanım adeta bir biyonik kadın. Mahallesinde yaptığı faaliyetleri anlatmaya başladığında devamlı anlatıyor, ben de not almaya çalışıyordum ama Nuran Muhtar anlatırken bazen duruyor araya “Bunları yazmayın” diye ikaz ederek yazılmamak kaydıyla anlatmaya devam ediyordu. Çünkü yaptığı yardımların bir kısmının yapılan kişinin rencide olacağını düşünerek bilinmesini istemiyor. Nuran Zaim muhtarlığı sadece muhtarlıkta oturup ikametgah ve nüfus cüzdan sureti isteyen kişilere mühür basmak olarak algılamıyor. Değirmendere’deki her türlü sosyal sorumluluk projesinde Nuran Muhtar’ı görmeniz mümkün. Nuran Muhtar’ın neler yaptığını yazmak epeyce uzun sürer, neler yapmıyor ki. Aklınıza gelen ve bizlerin aklımıza gelmeyecek sosyal sorumluluk projelerinde Muhtar Nuran Zaim’e rastlamanız mümkün.dsc_2828.jpg

“YARATAN’DAN ÖTÜRÜ

YARATILANLARI SEVİYOR”

Muhtar Nuran Zaim ile konuşurken bu cümlesi dikkat çekti, başlık yaptım. Nuran Zaim “Yaratan’dan ötürü yaratılanları seviyorum” diyor. Böyle söyledikten sonra ekliyor, “Benim saçım sarı, başım örtülü değil, dar pantolonlar da giyerim ama inancım tamdır. Elimden gelen, imkanlarımın yettiği kadar, kendi imkanlarım yetmezse yeten insanları bularak ihtiyacı olanlara yardımcı olmaya çalışıyorum” diyor.

“SIKI BİR ATATÜRKÇÜYÜM”

İlimizin şirin ve yüzü batıya dönük insanlarının ikamet ettiği Değirmendere’nin Yalı Mahallesi Muhtar Nuran Zaim’i modern bir cumhuriyet kadını olarak tanıdım. “Ben sıkı bir Atatürkçüyüm” diyor ve ekliyor, “Şu anda güzel yurdumuzda rahat, refah içinde yaşıyorsak bunu Atatürk’e borçluyuz” şeklinde konuşuyor.

YAPTIĞI FAALİYETLERİN BİR KISMI

  • Mahallesi’ndeki kimsesiz ve yaşlı bir şizofren hastasını ilimizde bulunmadığı için başka illerden araştırma yaparak ve büyük mücadeleler sonrasında Kırşehir Şizofren Bakımevi’ne yerleştirmiş.
  • Topladığı ve toplanmasına önayak olduğu yüz binlerce mavi kapak ile engelli vatandaşlara temin ettiği tekerlekli sandalye sayısını tam olarak hatırlayamıyor.
  • Türkiye Muhtarlar Federasyonu ile birlikte gittiği Mardin’de gördüğü yalınayak, üst başlarında doğru dürüst kıyafetleri olmayan çocuklar için topladığı 19 koli giysiyi Mardin’e göndererek dağıtılmasını temin etmiş.
  • Erzincan depremindeki depremzedelerin yardımına koşan ilk kişilerden biri olmuş ve 10 koli yardım malzemesi göndermiş.
  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye’nin 250 muhtarına verilen “Bilinçli Muhtar” şiltine hak kazanmış.
  • Sadece mahallesinde değil, beldedeki diğer mahallelerde de ihtiyacı olanların yardımına koşuyor.
  • Kartal Göz Hastanesi ile anlaşıp yüzde 50 indirimle mahallelinin göz muayenelerini yaptırmış, ameliyat olması gereken ihtiyaç sahiplerinin ücretsiz ameliyat edilmesini temin etmiş.
  • Mahallesindeki ihtiyaç sahibi öğrencilerin okullarına ücretsiz gidebilmeleri için Kooperatifi ikna ederek imkan sağlamış.
  • Mahalledeki fırıncıları ikna ederek ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz ekmek temin etmiş.
  • Esnaflarla kurduğu diyaloglar neticesinde ihtiyaç sahibi ailelere giysi ve ayakkabı temin ediyor.

SPONSORLARA TEŞEKKÜR

Nuran Zaim bunlara benzer yazamadığımız daha birçok faaliyetleri olmasına rağmen son derece mütevazi. Bunları övünmek için söylemiyor. Ben anlat da başkalarına örnek olsun diye ısrar ettikçe sıralıyor yaptığı sosyal sorumluluk faaliyetlerini. Ama tevazuyu elden bırakmıyor. “Ben bir şey yapmadım, sadece aracı oldum” diyor. “Yardımları yapanlara sizin aracılığınızla teşekkürlerimi iletiyorum. İsteklerimi kırmayan Gölcük Belediye Başkanım, başkan yardımcılarım, Karamürsel esnafından Hangaar Ayakkabı’nın sahibi Hüseyin Yaman’a, bizlere her zaman yardım eden ve bir abla olarak yol gösteren Bilge Saral’a minnettarım” diyor.         

NURAN ZAİM’İN ÖZGEÇMİŞİ

Nuran Zaim adeta biyonik kadın. Genç bir kadın, henüz kırklı yaşına yeni girmiş. İki biri 20, diğeri 14 yaşında iki oğlu var. Azimli, tuttuğunu koparan bir insan. Zamanında ilkokuldan sonra okumadığı için daha sonra oğlunun ortaokula başladığı sene kendisi de açık ortaokula yazılıp, iki senede mezun olacak kadar azimli. Annesiyle yaşıyor ama bu kadar faaliyetinin arasında ailesine nasıl vakit ayırıyor şaşılacak durum. Özgeçmişini anlatmasını istediğimizde duygulanıyor Nuran muhtar. “Hayatta ilk sevdiğim adam olan babamı 18 yaşıma girdiğim için bana şahane bir doğum günü yaptıktan bir sene kaybettim. Daha sonra da ikinci sevdiğim eşimi depremde kaybettim” diyor. Nuran muhtar doğma büyüme muhtarlık yaptığı Yalı Mahalleli.

İLK SEÇİLMESİNİN ÖYKÜSÜ

Yalnız depremde eşini kaybettikten sonra kayınvalidesi ile Artvin’e gitmiş. Orada 5 yıl kaldıktan sonra tekrar Değirmendere’ye dönmüş. Gerisini Nuran Zaim şöyle anlatıyor  “Ben evde boş boş oturacak bir insan değilim. Depremden sonra gittiğim Artvin’de step dans ve aerobik kursu açarak zamanımı değerlendirdim. Doğup büyüdüğüm mahalleme dönüşümden sonra Yalı Mahallesi’nin eski muhtarı rahmetli Hasan Ömer Keskin’e boş zamanlarında yardımcı oluyordum. Onun dosyalarını ve kayıtlarını düzenledim. Rahmetli muhtarımız Hasan amca gelen mahallelilerimize beni gösterip ‘Muhtar yetiştiriyorum. Benden sonra yerime gelecek’ diye tanıtıyordu. Ama seçim yaklaşıp adaylıklar açıklanırken bana ‘Bu son dönemim olacak. Şimdi aday olacağım, bir dahaki seçimde yerimi sana bırakacağım’ dedi. Ben de ‘Kusura bakma Hasan amca, beni herkese yerimi bırakacağım diye tanıttın. Artık geri dönüşüm yok. Sana rakip olarak seçime gireceğim” dedim. Herkes bana nerdeyse kafayı yemiş gözüyle bakmıştı. Kimse kazanırsın demiyordu, herkes kazanamayacağımı söylüyordu. Çünkü rahmetli Hasan amca sembol bir isimdi, mahallenin çınarı ve 20 senelik muhtarıydı. Ben adaylığımı koydum. Yılmadım mahallemi kapı kapı dolaştım. Mahallemde konuşmadığım seçmenimi bırakmadım. Çekişmeli bir seçimin sonunda zafer benim oldu. Rahmetli Hasan amca nurlar içinde yatsın geçen yıl vefat etti”.

 

 

23 Ocak 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Turgut köse. - severek okudum çok güzel helal olsun mert güzel yürekli en önemlisi beli bayanın delikanlısı ..ayrıca insan ..insanları çok sevdiği beli yetimin düşkünün garibanın yanında NURAY ARKADAŞIM YOLUN AYDINLIK ENGELSİZ AÇIK OLSUN....

Yanıtla . 0Beğen 23 Ocak 12:34
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR