Mehmet Akif Derince’de anıldı

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla Derince’de bulunan Sabancı Ortakları ve Çalışanları İlkokulu’nda gerçekleştiril...

BÜYÜT

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla Derince’de bulunan Sabancı Ortakları ve Çalışanları İlkokulu’nda gerçekleştirilen etkinliğe yoğun ilgi gösterildi

İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabulünün 92. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle Derince Belediyesi ve Merkez Bankası Derince Anadolu Lisesi bir program düzenledi. Sabancı Ortakları ve Çalışanları İlkokulu Konferans Salonu’nda gerçekleşen “41 Dize 41 Yorum İstiklal Marşı” konulu etkinlikte Prof. Dr. Fatih Andı, Prof. Dr. Hasan Akay ve Prof. Dr. Mustafa Çiçekler, ünlü şair Mehmet Akif Ersoy’un hayatından kesitler aktarıp, İstiklal Marşı’nın hayatımızdaki önemine vurgu yaptı.

SALON TAMAMEN DOLDU
Sabancı Ortakları ve Çalışanları İlkokulu Konferans Salonu’nun tamamen dolduğu programı Derince Kaymakamı Mesut Yıldırım, Garnizon Komutanı Ali Kocatürk, Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar, Milli Eğitim Bakanlığı Denetmeni Faruk Norşenli, AK Parti Derince İlçe Başkanı Ahmet Ark, Derince İlçe Müftüsü Birol Nurlu, Mili Eğitim İlçe Müdürü Remzi Turan, Derince Halk Eğitim Müdürü Muhammet İpekdal, muhtarlar, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler dikkatle takip etti.

BAŞKAN ALEMDAR’A TEŞEKKÜR
Programda açılış konuşmasını yapan Merkez Bankası Derince Anadolu Lisesi Müdürü Ayşe Nur Yıldırım, Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar’a eğitim faaliyetlerine gösterdiği hassasiyet nedeniyle teşekkür etti. Mehmet Akif Ersoy’un her yönüyle bir ahlak timsali olduğunu belirten Yıldırım’ın açılış konuşmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve hep birlikte İstiklal Marşı okundu. Konferans öncesinde ise öğrencilerden Yasin Keskin kürsüye çıkarak İstiklal Marşı’nın 41 dizesini seslendirdi.

‘İSTİKLAL MARŞI GELECEĞİMİZDİR”
Akademisyenlerin konuşmalarıyla devam eden programda Prof. Dr. Fatih Andı, Prof. Dr. Hasan Akay ve Prof. Dr. Mustafa Çiçekler, salonu dolduranlara önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Hasan Akay konuşmasında İstiklal Marşı’nın sadece bir metin olmadığını asıl olarak milletimizin geleceğini oluşturduğunu belirterek bunun kıymetinin bilinmesini istedi. Prof. Dr. Fatih Andı ise konuşmasında “Mehmet Akif’i anlamak birçok şeyi anlamaktır. Akif’i anlarsanız imkansız hiçbir şeyin olmadığını da anlarsınız” dedi.

ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ
Prof. Dr. Mustafa Çiçekler ise konuşmasında Mehmet Akif Ersoy’un yaşadığı dönemi bütün canlılığıyla ülkemize aktardığını belirterek ünlü şairi rahmetle andığını söyledi. Mehmet Akif Ersoy’un yaşadığı dönem içersinde türlü zorluklara göğüs gerdiğine vurgu yapılan etkinliğe katılanlara Derince Belediyesi tarafından “İstiklal Marşı İstikbal Marşı 41 Dize 41 Yorum” adlı kitap hediye edildi. Konferansın sonunda ise kompozisyon, resim ve şiir kategorilerinde dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
Derince’de dereceye giren öğrenciler:
KOMPOZİSYON (ORTAÖĞRETİM):
1.Sedanur Kuşioğlu (Derince Anadolu Lisesi)
2.Yonca Karataş (Merkez Bankası Derince Anadolu Lisesi)
3.Ayşe Nur Aydın (Necip Fazıl Anadolu Lisesi)

ŞİİR (ORTAOKUL):
1.İlknur Betül Yavuz (Nene Hatun Ortaokulu)
2.Hanife Çayır (İshakçılar Ortaokulu)
3.Meryem Yoldaş (Çınarlı Ortaokulu)

RESİM (İLKOKUL):
1.Şevval Ötleş (Hikmet Uluğbay İlkokulu)
2.Yasemin Karataş (Fatih İlkokulu)
3.Buğra Öz (Çenesuyu İlkokulu)

16 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR