AKP’li eski bakan, partisinin dış politikasını eleştirdi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO)’nın Ekim ayı meclis toplantısı oda binasında yapıldı. Üyelerin büyük ilgi gösterdiği ve KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nın b...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO)’nın Ekim ayı meclis toplantısı oda binasında yapıldı. Üyelerin büyük ilgi gösterdiği ve KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nın başkanlık ettiği toplantıya Eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ve Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Şube Müdürü Mücahit Keskin konuşmacı olarak katıldı.

 

"TERÖR EKONOMİYİ ETKİLİYOR"

Toplantıda konuşmasına Ankara’daki terör saldırısını kınayarak ve hayatını kaybedenlere anarak başlayan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Terör ülkemizin birlik ve beraberliğine karşı yapılmıştır. Bu eylemlerden ülke ekonomimiz zarar görüyor. Odaklanmamız gereken konulardan tamamen uzaklaşıyoruz” ifadelerini kullandı. Zeytinoğlu, konuşmasının devamında ekim ayında gerçekleşen ekonomi rakamlarını açıkladı.

 

İŞSİZLİK ORANI YÜKSEK

Açıklanan ekonomik verilere göre haziran ayında işsizlik beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini belirten Zeytinoğlu, “İşsizlik yüzde 9,6’ya yükseldi. Bunu mevsimsel işgücüne katılımın yüzde 52,1 olarak gerçekleşmesine bağlıyoruz. Yüksek işsizlik rakamlarında Suriyeli mültecilerin de etkisi büyük” dedi ve Suriyelilere geçici süre ile çalışma izni verilmesi gerektiğini söyledi.

 

GERİLEMENİN SEBEPLERİNİ AÇIKLADI

Temmuz ve ağustos ayı bütçe rakamlarını da açıklayan Zeytinoğlu, “Bütçe temmuzda 5,4 milyar TL açık verirken, ağustosta ise açık 5,2 milyar TL oldu. Bütçe ise yılın ilk 8 ayında 640 milyon TL fazla verdi” dedi. İthalat ve ihracat rakamlarını da açıklayan Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Kocaeli Dış Ticaret rakamları gerilemeye devam ediyor. “İhracat, 1,4 milyar dolar ile geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,8, ithalat ise, 3,2 milyar dolar ile yüzde 254 azaldığı bildirildi. İhracat otomotiv sanayi hariç tüm mal gruplarında geriledi. Otomotivdeki yüzde 12’lik artış ise sevindirdi. Enflasyon da artık belirli bir alt seviyeyi kıramıyor. 12 yıldır yüzde 6-11 arası bantta tamamlıyor.” Zeytinoğlu son olarak ağustos ayındaki sanayi üretiminin yüzde 7,2 olduğunu, 2015 yılsonu kişi başına GSYH’si dolar cinsinden 9 bin 538 TL ile 10 bin dolar altında gerilediğine dikkati çekti.

 

SİYASETİN ÖNÜNE TİCARET GEÇTİ

Zeytinoğlu’nun ardından meclis toplantısına katılan eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen söz aldı. Açıklamalarını yaparken küçük bir uyarıda bulunan Tüzmen, “Benim dilimin kemiği yoktur” dedi. Tüzmen’in bu sözü ise kısa süreli gülüşmelere sebep oldu. Tüzmen, “Sene 2009, eski arkadaşlar ticaretten bahsediyordu. Şimdi çıkan arkadaşlar siyaset anlatıyorlar. Sene 2015’te ticaretin önüne siyaset geçti” dedi.

 

DEMOKRASİYE KARŞILIK TERÖR İHRACATI

Dış politikada da aynı seyrin devam ettiğine vurgu yapan eski Bakan Tüzmen, “Bizim işimiz mal ihracat etmekti, rejim ve demokrasi ihracat etmek hiç değildi. Kendi pantolonumu zor bağlarken diğer ülkelere demokrasi ihracat edersen onlar da sana terörist ihracat eder” diyerek çarpıcı bir uyarıda bulundu.

 

“HİÇBİR ÜLKENİN REJİMİNİ KONUŞMADIK”

Bakanlığı döneminde hiçbir zaman siyasete girmediklerinin de altını çizen Tüzmen, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz o dönemde sadece devlet başkanları ile samimi olduk. Mal ihracatı ve ithalat yaptık, ama gidip de rejimlerini konuşmadık. O dönemde değeri artan Türk lirasından şikayet ediyorduk, şimdi değeri artan dolardan şikayet eder olduk. Uzmanlaşmış iş gücü ve sağlam bir sermaye ile sanayiye yönelik yatırımlarımız oldu. Portföy sermaye değildir. Verimlilik ve inovasyon olmadan rekabet olmaz.”

 

DOLANDIRICILAR ARTTI

Mecliste ayrıca Siber Suçlar Şube Müdürü Mücahit Keskin de bir sunum yaptı. Teknolojik gelişmeler olumlu etkiler yaptıkça, telafisi olmayan olumsuzluklara yol açtığını söyleyen Keskin, internet bankacılığı hesabından para ve sunucu serverlarından bilgi aktarımı, sahte e-posta aracılığı ile dolandırmak ve kişisel bilgilerin ele geçirilmesi gibi konularda en çok dolandırılma vakaları ile karşılaştıklarını söyledi.

 

DOLANDIRICILARDAN KORUNMAK İÇİN

Korunma yollarını da açıklayan Keskin, “Siber dolandırıcılardan korunmak için internet alışverişlerinde veya telefonla siparişlerde kapıda ödemelere dikkat edilmeli. Ödeme esnasında 2. pos cihazına kartınızı okutmak istenildiğinde, aparat kontrol edilmeli. Eğer kartınızı taktığınızda sallantı varsa bu bir kopyalama cihazıdır. Dolandırıcıların kullandıkları bir diğer yol olan internet bankacılığında bire bir aynı siteler yapılıyor. Girilmek istenen bankanın sitesine girildiğinde URL adresine dikkat edilmeli” dedi. Buket SEZER - Seval KARAHAN

14 Ekim 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR