Elektrikte usulsüz kullanıma dikkat!

            SEDAŞ (Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.) Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven, yaptığı yazılı açıklamada, yaz döneminde yazlık satışı ve k...

BÜYÜT

 

 

 

 

 

 

SEDAŞ (Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.) Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven, yaptığı yazılı açıklamada, yaz döneminde yazlık satışı ve kiralık konutlarda el değiştirme sayılarının arttığı belirtilerek, yazlık ev alanların, yeni ev veya işyeri kiralayanların, tüketici olarak elektrik alacakları perakende satış şirketleriyle, mutlaka  kendi şahsi veya tüzel kişilikleri adına perakende satış sözleşmesi imzalamadan ve kendi adlarına abone kayıtlarını yaptırmadan, kesinlikle elektrik kullanmamaları gerektiğine dikkat çekti.

 

ABONELİK İŞLEMLERİ

 

 Güven tüketiciler için yaptığı bilgilendirme uyarısında, “İlk kez kullanılacak ve abonelik işlemleri daha önce yapılmamış olan binalarda da SEDAŞ ile bağlantı anlaşmalarının yapılması ve bu anlaşmalar yapılmadan önce elektrik bağlantısının da yapılmamış olması gerekir” dedi. Güven, kaçak ve usulsüz kullanımla mücadele kapsamında SEDAŞ’ın uygunsuz kullanımları tespit ederek, işlem yapmak zorunda olduğunu belirtti.  

 

ELEKTRİKÇİLERE

DE GÖREV DÜŞÜYOR

 

 

Güven, elektrik tesisat işlemleri yapan elektrikçilerin de yasal mevzuatı bilen kişiler olarak, bu konuda hassas davranmaları ve müşterileri olan tüketicileri doğru yönlendirerek, bağlantı anlaşması olmadan ve perakende satış sözleşmelerini imzalamadan elektrik kullanmamaları konusunda tüketicileri uyarmaları gerektiğini belirtti. Güven ayrıca kayıt dışı çalışan bazı elektrik tesisatçılarının müşteriden talep gelsin veya gelmesin, bağlantı ve perakende satış sözleşmesi olmayan tüketicinin şebeke ve sayaç bağlantısını yaptığının görüldüğünü ancak bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı. 

 

SEDAŞ’TAN HABERSİZ

ELEKTRİK BAĞLANTISI

 

Güven, yaptığı açıklamada, panolarda montajı yapılan elektrik sayaçlarının bağlantı anlaşmalarının yapılmadan SEDAŞ’ın bilgisi dışında enerji bağlantısının yapıldığının tespit edildiğini, tüketicilerin, elektrik alacakları perakende satış şirketi ile perakende satış sözleşmesi imzalamadan abonesiz kullanım veya başkası adına elektrik kullanımı sonucunda cezai işlemlerle yasal yaptırımlarla karşılaştıklarını, hukuki problemler yaşadıklarını belirtti.

KESİLEN ELEKTRİĞİ

KENDİ AÇANLAR

 

 

Güven, SEDAŞ tarafından borçtan dolayı kesilen elektriğin, tüketiciler tarafından borç yükümlülükleri yerine getirilmiş olsa bile SEDAŞ’ın dışında kendileri veya başkaları tarafından açılması ve bu şekildeki kullanılması, usulsüz elektrik enerjisi tüketimidir. Bunun böyle bilinmesi gerekir” dedi.

 

ABONELİĞİ SONA

ERDİRMEK ÇOK ÖNEMLİ

 

Güven ayrıca, “Adresinden ayrılan/taşınan  tüketicilerin mutlaka mevcut perakende satış sözleşmesini iptal ettirerek,  aboneliğin mutlaka kapatılmasının yasal mevzuat gereği zorunlu olduğunu belirtti ve tüketicilerin bilinçli olmaları mutlaka kendi menfaatlerine de olacaktır” dedi.

04 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR