İzmit’te 2010 yılından beri 105 tondan fazla…

Belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda; eski televizyonlar, buzdolapları, cep telefonları, radyolar, bilgisayarlar, moni...

Belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda; eski televizyonlar, buzdolapları, cep telefonları, radyolar, bilgisayarlar, monitörler gibi elektronik atıkların çöpe atılmasıyla telafisi mümkün olmayan çevre felaketlerinin ortaya çıktığı hatırlatılarak “Elektronik atıklar, günümüzde atık depolama sahalarındaki tehlikeli atıkların yaklaşık yüzde 70’lik bölümünü oluşturmaktadır. Bu atıklarda bulunan civa, kurşun gibi ağır metaller kontrolsüz şekilde çevreye atıldığında toprak, hava ve su kirlenmektedir. İzmit Belediyesi olarak, 5 yılı aşkın zamandır elektronik atıkları toplayarak çevrenin korunmasına katkı sağlamaktadır. 6 ay içinde 12 ton elektronik atık toplandı. Hedefimiz yılsonuna kadar 25 ton elektronik atık toplamaktır. 2010 yılından beri topladığımız atık miktarı ise 105 tonu geçti” denildi.

 

EKONOMİYE DE KATKI SAĞLIYOR

Yetkililer, elektronik atıkları toplayarak bunların geri dönüşümünü sağlayarak ekonomiye ciddi katkılar sağladıklarını da ifade ederek “Proje sayesinde elektronik atıkların içerisinde bulunan  metal, plastik gibi atıkların geri dönüşümü sağlanırken civa ve kurşun gibi ağır metallerde doğaya zarar verilmeden bertaraf edilmektedir. Ev ve işyerlerinde elektronik atık bulunanlar 318 00 00 numaralı telefonu arayarak bunları aldırabilirler” şeklinde konuştular.

 

BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN

2005 yılında, yaklaşık 2 milyon ton elektronik atığın gömülerek bertaraf edildiğini de söyleyen ilgililer “Toksik materyaller bu miktarın az bir kısmını oluştursa da az miktarda kurşun ya da civanın bir bölgenin toprak ve suyunu kirletmedeki payı aşikardır. Bu yüzden de bu tür atıkları çöpe atmadan önce bir kez daha düşünmeliyiz” uyarısında bulundular.

 

BAZI E-ATIKLARDA BULUNAN TEHLİKELER

TELEVİZYONLAR

LED, LCD ve plazma televizyonlar hayatımıza girmeden önce hemen her evde bulunan tüplü televizyonlar büyük miktarlarda kurşun ihtiva etmektedir. Bir televizyonun yaklaşık yüzde 20’si kurşundan oluşmaktadır. Bu da televizyon başına 3 ya da 4 kilo kurşuna denk düşmektedir.

 

CEP TELEFONLARI

Ortalama ağırlığı 100 gr olan cep telefonları her ne kadar toplam e-atık miktarının küçük bir kısmını oluştursa da, gün geçtikçe kısalan ürün ve raf ömrü nedeniyle düzenli bir atık akımına yol açmaktadır. Dünya üzerinde yaklaşık 500 milyon atılmaya hazır cep telefonu olduğu tahmin edilmektedir.

Cep telefonu başta nikel kadmiyum pil olmak üzere, kurşun ve civa gibi atıkları da içermektedir. 500 milyon cep telefonu olduğu göz önüne alınırsa, aslında küçük görünen cep telefonu atıklarının ne kadar büyük bir risk taşıdığı ortaya çıkar.

 

BİLGİSAYARLAR

Bilgisayar anakartları üzerinde bulunan civalı piller ve switchler büyük miktarlarda biriktirildiğinde tehlike arz etmektedir. 

02 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR