Ford Otosan, bin kişi daha istihdam edecek

Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, artan ihracat talebini karşılamak için Gölcük fabrikasında üçüncü vardiyayı başlatarak, bu yıl bin kişiye daha ist...

BÜYÜT

Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, artan ihracat talebini karşılamak için Gölcük fabrikasında üçüncü vardiyayı başlatarak, bu yıl bin kişiye daha istihdam yaratacaklarını açıkladı.

Ford Otosan, artan ticaret hacmini karşılamak için bin kişiyi işe alarak, üçüncü vardiyayı başlatacak. 630 milyon dolarlık yeni Transit projesini başlatan şirket, yeni hafif ticari aracı için de 205 milyon Euro yatırım yapacağını duyururken, üç yıla yayılacak toplam yatırım tutarının 1 milyar dolara ulaşacağını açıkladı. Genel Müdür Nuri Atay, üst düzey yöneticilerin de katılımıyla 2011’in birinci çeyrek sonuçlarını, yeni yatırım planlarını ve 2011 hedeflerini paylaştığı bir değerlendirme toplantısı yaptı.

İHRACATTA YÜZDE 46 ARTIŞ
Nuri Otay, 2011 yılının ilk çeyreğinde toplam satışlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 45 artırarak 79 bin 770 adede ulaşan Ford Otosan’ın ihracat gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46 artarak 1 milyar 296 milyon TL olarak gerçekleştiğini, net karın da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 101 artışla 143 milyon TL olduğunu açıkladı. Otay, iç ve dış pazar dinamiklerinin başarılı yönetimi, yeni ürünler ve yeni yatırımlarla güçlenen yapısıyla Ford Otosan’ın 2009’da 2.4 milyar dolar olan şirket değerinin yüzde 46 artışla 2010 sonu itibariyle 3.2 milyar dolar olduğunu ve bu başarı ile Forbes 2000 listesine girdiklerini söyledi.

PAZARDA BİRİNCİ
Otay, 2011 birinci çeyrek sonuçlarını şöyle yorumladı: “2010 yılındaki başarılarımızı ve liderliğimizi 2011’in ilk çeyreğinde de sürdürdük. Yükseliş grafiğimize uygun sonuçlar aldık. Toplam otomotiv pazarında yüzde 14.6’lık pazar payıyla birinciliğimizi koruduk. Binek otomobil pazarında yüzde 9.8, hafif ticari araçta yüzde 18.5, orta ticari araçta yüzde 31.9, kamyonda ise yüzde 23.3 pazar payına sahip olduk. 2011 sonu hedeflerimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz. 2011’de de 10. kez sektör lideri olmayı hedefliyoruz.”

KOCEALİ’YE YATIRIM
Ford Otosan’ın, pazarın büyümesini iyi yöneterek, yeni ürünlere yönelik yatırımlarına da hız verdiğini ifade eden Nuri Otay, “Ford Otosan, yeni Transit üretimi için Kocaeli’deki fabrikasına yaklaşık 630 milyon dolarlık yatırım başlattı. Bugüne kadar 700 binin üzerinde ihraç adetlerine ulaşarak Türkiye’ye 10 milyar doların üzerinde ihracat geliri kazandıran Transit’in 7’nci jenerasyonunun üretimi, Kocaeli fabrikasının Ford’un global üretim merkezlerinden biri olarak pozisyonunu güçlendirecek. Ford Otosan, hafif ticari araç sınıfı için üreteceği yeni bir araç projesi için de ayrıca 205 milyon Euroluk ikinci bir sabit kıymet yatırım kararı daha aldı. Yatırımlar konusunda projelerini sürdüren Ford Otosan, 2011’i ticari araçta yatırım yılı ilan etti” diye konuştu.

30 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR