Başiskele’nin örnek vatandaşı

    Başiskele’de deprem konutları olarak yapılan Yuvacık Kalıcı Konutları 11’nci Ada 5’nci blokta 2002’den beri ikamet eden 48 yaşında ki Ali İrdelmen...

BÜYÜT

 

 

Başiskele’de deprem konutları olarak yapılan Yuvacık Kalıcı Konutları 11’nci Ada 5’nci blokta 2002’den beri ikamet eden 48 yaşında ki Ali İrdelmen binasına yaptığı yenilikler ve tamirlerle görenleri şaşkına çeviriyor. Evli ve 1 çocuk babası, Torpido Test ve Mühimmat Transit Depo Komutanlığı’nda elektronikçi olarak çalışan İrdelmen, bulunduğu binada yaşadığından beri devamlı sorunlar olmasına karşılık kimseden yardım beklemeden kendi çözümlerini kendi üretmiş. Yaptığı emek ve çalışmalarla konutlara bakımlı bir apartman kazandırdığını söyleyen İrdelmen, “Bütün sorunları gayret ve hırsımla düzelttim” dedi.

BAHÇEDEN ÇATIYA KADAR DÜZENLENMİŞ

İrdelmen, bahçede yaptığı çiçek düzenlemelerinden binanın çatısının tamirine kadar birçok sorunu gidermiş ve binasını diğer binalardan daha güzel bir hale getirmeyi başarmış. Binanın içine yangın tüplerinin kullanma talimatları asılmış. Bahçe daha fazla oksijen için botanik bahçe şeklinde dizayn edilmiş. Hatta çatıya çıkışların kolay sağlanması için ilave saplar ve aydınlanma için ışıklar dahi İrdelmen tarafından yapılmış.

EN İNCE AYRINTILAR DAHİ DÜŞÜNÜLMÜŞ

İrdelmen apartmanın içine çocuk araba- puset ve bisikletlerin rahatlıkla merdiven altına indirilebilmesi için özel rampa yapmış ve karanlıkta daha rahat görülebilmesi için sarı renge boyamış. Apartman için ve dışında ki bütün eksiklikleri en ince ayrıntılarına kadar düşünüp tamamlayan İrdelmen, tehlikeli bir yaralanma veya düşmeden sonra hastaneye gidinceye kadar boyundaki omurilik sinirlerini korumak için apartmanın içine boyunluk koyarak apartman sakinlerinin hizmetine sunmuş.

İŞTE APARTMANIN EN BÜYÜK PROJESİ

Kalıcı konutların killi bir araziye yapıldığı için uzun süren şiddetli yağmurlarda aparmanın temeli için açılan çukura temele su dolduğunu söyleyen İrdelmen, “Killi olan toprak da suyu emmemekte ve temeldeki su yükselip apartmanımız dahil birçok apartmanda su basmasına yol açmaktadır. Bu sorunu çözmek için merdiven altına derinliği 70 cm ulaşan bir çukur açılmıştır. Bu çukurun içine dökülecek beton için kalıp yapılmıştır. Kalıp çukura konularak beton dökülmüş, donduktan sonra çıkarılmış ve içine otomatik pompa konmuştur. Pompanın elektrik tesisatı çekilmiş, su boşaltım hattı da döşenmiştir” dedi.

ÇOCUKLARIN GÜVENLİĞİNE ÖNCELİK

Çocukların güvenliğine önem verdiğini söyleyen İrdelmen, “Ayrıca çocukların güvenliği için çekilen elektrik tesisatı plastik kablo yolunun içine alınmıştır. Yine çocukların güvenliği için pompa mika muhafazanın içine alınmıştır.  Ayrıca kanalın dibine beton matkabı ile delikler açılarak çukurun en kısa sürede suyla dolması ve boşaltım işleminden sonrada kalan suyun tekrar toprağa inmesi sağlanmıştır. Sistemde sürekli voltaj vardır ve su bastığı anda otomatik çalışıp, su bitince de otomatik olarak duracak şekilde ayarlanmıştır” şeklinde konuştu. 

21 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR