Yarımca’ya dev tesis

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (TTKKMB) Genel Müdürü Abdullah Kutlu, Yarımca’ya 160 milyon liraya kuracakları gübre fabrikasının y...

BÜYÜT

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (TTKKMB) Genel Müdürü Abdullah Kutlu, Yarımca’ya 160 milyon liraya kuracakları gübre fabrikasının yılbaşında hizmete başlayacağını belirterek, kısmen de olsa sektörde ithalat bağımlılığının azaltılacağını söyledi. Tarım Kredi’nin bulunduğu sektörlerde özel sektörün istediği gibi fiyat belirleyemediğini dile getiren Kutlu, yılın ilk yarısında kullandırdıkları kredi tutarının 2.5 milyar liraya yaklaştığını söyledi.

 

AYNİ DESTEK VERİYOR

Birlik olarak Ziraat Bankası’ndan sonra tarıma yönelik kredi veren en büyük kuruluş olduklarını dile getiren Kutlu, “Bizim farkımız ayni kredi vermemiz. Çiftçinin ekim-dikimden hasada kadar tüm ihtiyaçlarını ilaç, tohum, ekipman dahil karşılıyoruz. Aynı şekilde hayvansal üretim yapanlara da hayvan ve yem dahil her türlü ayni desteği veriyoruz. Ayni kredi tamamen amacına uygun olarak kullanılıyor. Nakit verilen krediler kontrol edilemiyor, zaman zaman amaç dışı özel işlerde kullanıldığı gözlenebiliyor” dedi.

 

YARIMCA’YA DEV TESİS

Sektörleri ile ilgili olarak yatırımlarının sürdüğünü dile getiren Kutlu, şöyle konuştu: “Fabrika yatırımları, hizmet binaları, depo ve silo yatırımlarımız sürüyor. Sadece son birkaç yıl içinde 350 milyon liralık yatırım yaptık. Bünyemizde bulunan Gübretaş kapsamında, 160 milyon liralık yatırımla Yarımca’da NPK tesisi kurulacak ve 25 bin tonluk amonyak tankı yapacağız. Bu gerçekten çok stratejik bir yatırım. Halen Türkiye’nin gübre ihtiyacının üçte birini biz karşılıyoruz. Geçen yıl ortaklarımıza 1 milyon 670 bin ton gübre dağıttık.”

 

GÜBRETAŞ KAR SAĞLIYOR

Gübretaş’ın öneminden de söz eden Birlik Başkanı Abdullah Kutlu, “Gübre yapımında kullanılan hammadde ihtiyacında dışa bağımlıyız. Amonyağın yanı sıra azotlu gübreler için de doğalgaz gerekiyor. Fosforlu gübreler de ülkemizde olmayan fosfat kayalarından üretiliyor. Yatırımımızı bu sene tamamlayacağız. Türkiye’nin en büyük dış yatırımını İran’da gübre fabrikası alarak biz yaptık. Orada ürettiğimiz amonyağı depomuz olmadığı için Türkiye’ye getiremiyoruz. Bu yatırım ciddi bir sorunumuzu da çözmüş olacak. Bu yıl toplam yatırımımız ise 300 milyon liraya ulaşmış olacak. Bu yatırımı ülkemiz açısından da çok önemsiyoruz. Türkiye ciddi şekilde döviz geliri elde ediyor. Fabrika kendi borcunu ödediği gibi Gübretaş ciddi kâr da sağlıyor” diye konuştu.

11 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR