Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:''120 kilometreyle gidiyorduk da 90 kilometreyle gideceğiz''

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretim endeksinde 2005 yılından bu yana en yüksek ocak ayı seviyesinin bu yıl yakalandığını beli...

BÜYÜT

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretim endeksinde 2005 yılından bu yana en yüksek ocak ayı seviyesinin bu yıl yakalandığını belirtirken, '' Bugünkü rakam bile Türkiye'de çarkların döndüğünü gösteriyor. Ama bunu çok hızlı, yüksek hızla dönen bir çark olarak ifade etmeyelim. Bu normal bir dönüş, geçen seneye göre hızımız biraz yavaşlayacak'' dedi.

TÜİK'in açıkladığı Ocak ayı sanayi üretim endeksini değerlendiren Bakan Ergün, 2012 Ocak ayındaki endekste geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,5'lik bir artış bulunduğunu belirterek, ''Böyle bir mukayese yaptığımız zaman 2011 yılına göre daha iyi bir başlangıç yaptığımızı düşünebiliriz'' dedi.

Sanayi üretim endeksinin 2005 yılından bugüne kadar olan dönemde en yüksek ocak ayı seviyesine 2012'de ulaştığını da söyleyen Ergün, mart ve nisan verileri açıklandıkça sanayi üretimindeki artışın geçen seneye göre biraz daha farklı olacağını söyledi.
2012 yılına çarklar dönerek başladığını, bugünkü rakamın bile Türkiye'de çarkların döndüğünü gösterdiğini kaydeden Ergün, şu değerlendirmelerde bulundu:

''Ama bunu çok hızlı, yüksek hızla dönen bir çark olarak ifade etmeyelim. Bu normal bir dönüş. Biraz geçen seneye göre hızımız yavaşlayacak. 120 kilometreyle gidiyorduk da 90 kilometreyle gideceğiz, ama hedefimize varacağız, yolumuza aynı şekilde devam edeceğiz. Biraz hızımız yavaşlıyor, yoksa geri dönmeyeceğiz. 120 kilometre hızla gittiğimiz bir yolda 90 kilometre, 100 kilometre hızla giden bir seyir takip edecek. Ekonomimizin böyle bir seyir takip edeceğini öngörüyoruz. Bu durum zaten öngördüğümüz bir durumdu. Orta vadeli programı bu öngörülerle hazırladık. Nitekim, öngörülerimizle paralel olarak 2012 büyüme beklentimizi de yüzde 4'de tuttuk. Bu ihtiyatlı bir büyüme oranı ve Türkiye yıl sonunda bu rakamı çok rahatlıkla yakalayacaktır.''

Bazı kişilerin bir miktar üretim düşmesi olsa, bir miktar ihracat azalması olsa ve faizler yükselse hemen karamsar tablo çizmeye başladıklarını ifade eden Ergün, böyle söylemlerin ülkeye hiçbir faydası olmayacağını bildirdi.

Ergün, ''Eğer ülkede hakikaten olumsuz bir durum olsa bile faydası olmaz. Gerçekten ekonomik krizin en yoğun olduğu zamanlarda bile biz şunu söyledik; vatandaşların önüne, sanayicinin önüne karanlık tablo koyarak bu tablonun içinden çıkışı sağlayamayız, mutlaka ışıklar yapmamız lazım, yol gösterici olmamız lazım; sivil toplum örgütleri, herkes...'' diye konuştu.

Bu yılın Türkiye'nin sanayi üretiminde, ihracatında önemli bir ivmenin yakalanacağı, artışın olacağı bir yıl olacağını ifade eden Ergün, teknolojiyi geliştirenlerin, ARGE ve inovasyon yapanların yoluna daha emin adımlarla devam edeceğini sözlerine ekledi.

08 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR