Halıdere Taşocağı’nda kurumlar arası anlaşmazlık

Halıdere’de bulunan taş ocağının kapatılması için mücadele eden CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli Valiliği ve Bakanlığın verdiği cevaplar...

Halıdere’de bulunan taş ocağının kapatılması için mücadele eden CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli Valiliği ve Bakanlığın verdiği cevapların birbirinden farklı olmasını eleştirerek, “Bu kentteki taş ocaklarını devletin kurumları da bilmiyor’’ dedi.

 

SÜRESİ 2015’TE BİTİYORDU

Açılması ile tepkilere neden olan Halıdere’deki taş ocağının süresi 2015 yılında bitiyordu. Bölgedeki vatandaşlar tarafından da kapatılması beklenen taş ocağının süresinin 2037 yılına kadar uzatılması ile halk isyan etmiş ve büyük tepki göstermişti. Bölgeye ilk giden Haydar Akar, vatandaşların isyanını Meclise taşıyarak kapatılması için girişimlerde bulunmuştu.


SORUN DERİNLEŞTİ

Maden İşleri Genel Müdürlüğü ve Kocaeli Valiliğine bir çok soru yönelten Akar’a verilen cevaplar birbirinden farklı olunca taş ocakları sorunu giderek derinleşmeye başladı. Haydar Akar’ın As Elmaslar’la ilgili sorularını yanıtlayan Maden İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Arif Kara;


VALİLİĞİN GÖRÜŞÜ ALINDI

“Kocaeli sınırları içerisinde bulunan I (b) ve II (a) grubu ruhsatlarının süre uzatım taleplerinde ruhsat ve işletme izni düzenlenmeden önce Kocaeli Valiliği’nin uygun görüşünün alınması talimatlandırılmıştır.” ifadeleriyle ruhsat uzatım taleplerinde valiliğin görüşünün alındığını açıklamıştı.


2 TAŞ OCAĞINA DAHA ONAY

Daire başkanı Kara, Kocaeli Valiliği’nin 2 taş ocağına daha onay verdiğini, Gebze’de süre uzatımlarının gerçekleştirileceğini de cevap dilekçesinde belirtmişti. Arif Kara’nın cevabı sonrasında Kocaeli’de kurulması planlanan taş ocağı OSB’nin ruhsat uzatımları nedeniyle uzun bir süre gerçekleşemeyeceği gündeme gelmişti.


BU KEZ VALİLİK YANITLADI

OSB’nin kurulamamasının sorumlusu olarak ruhsat uzatımlarına uygundur görüşü veren Kocaeli Valiliği görülüyordu. Haydar Akar’ın As Elmaslar’la ilgili sorularını bu defa Kocaeli Valiliği yanıtladı. Kocaeli Vali Yardımcısı Osman Sarı tarafından gönderilen cevap metninde bakanlık tarafından verilen bilgiler yalanlandı. Sarı, Kocaeli Valiliği’nin 3 taş ocağının süre uzatımıyla ilgili görüşünün alınmadığını söyledi.

 

ŞU İFADELERE YER VERDİ

Osman Sarı dilekçesinde şu ifadelere verdi: “İlimizde 2013 yılından bugüne taş ocağı işletilmesi için herhangi bir işletmeye yeni ruhsat verilmemiş olup; Valiliğimiz görüşü alınmadan işletme ruhsat süresi 2013 yılında dolan ve Gebze’de faaliyet gösteren Aytaş A.Ş.’nin ruhsat süresi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2034 yılına kadar, işletme ruhsat süresi 2015 yılında dolan ve Gebze’de faaliyet gösteren Tarmac A.Ş.’nin ruhsat süresi 2037 yılına kadar, işletme ruhsat süresi 2015 yılında dolan ve Gölcük’te faaliyet gösteren As Elmaslar Ltd. Şti.’nin ruhsat süresi 2037 yılına kadar, işletme ruhsat süresi 2015 yılında dolan ve Gebze’de faaliyet gösteren Kırma-Taş A.Ş.’nin ruhsat süresi, söz konusu saha Büyükşehir Belediyesi dolgu sahası olarak kullanıldığından 2025 yılına kadar uzatılmıştır.”

20 Eylül 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

06

ATİLA - CİDDİYET GÖSTERMEK GEREKİR ARAÇLARI ÇALIŞTIRMAMAK LAZIM. VİCUDUMUZU KALKAN YAPMALIYIZ. YOLA OTURACAĞIZ ARAÇLAR GEÇEMEYECEK.

Yanıtla . 0Beğen 20 Eylül 15:04
05

halıdereli - 20 eylül geçti kapanmadı halıderli üzgün artık sabır kalmadı işletme bu gücünü nerden aldığını biliyo halıdereli yazıklar olsun yöneticilere iktidara...

Yanıtla . 0Beğen 20 Eylül 15:04
04

Vatandaş - Sn. Vali açıklamayı ne zaman yapacak?

Yanıtla . 0Beğen 20 Eylül 15:04
03

Ali - Yalanı bırakın, iş yapın. Bu halkı canından bezdirmeyin.

Yanıtla . 0Beğen 20 Eylül 15:04
02

Mehmet özel - Ak siyaset böyle yapılıyor herhalde ak siyaset mi yoksa rant siyaset mi ALLAH Bu milletin yardımcısı olsun.

Yanıtla . 0Beğen 20 Eylül 15:04
01

resül - Haydar Akardan başka milletvekili yok mu şehir de başkasından ses çıkmıyor. kapanırsa bu taş ocağı gazetenızın ve haydar akarın başarısıdır.

Yanıtla . 0Beğen 20 Eylül 15:04
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR