MARKA’dan büyük teşvik

Proje çağrı toplantıları ile yarın KOTO’da yapılacak. 5 kenti kapsayan program için düşünülen toplam destek ise 13 milyon 500 bin TL olacak   Doğu M...

BÜYÜT

Proje çağrı toplantıları ile yarın KOTO’da yapılacak. 5 kenti kapsayan program için düşünülen toplam destek ise 13 milyon 500 bin TL olacak

 

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından 2015 yılı proje teklif çağrısını yapmaya hazırlanıyor. Yeni iş yerlerinin açılarak hem ekonomiye hem de istimdamın azalmasına katkı sunmak için çalışmalarını sürdüren MARKA’nın 2015 yılında yeni projeler için vereceği karşılıksız desteğin ise 13 milyon 500 bin TL olacağı belirtildi.

 

İLK TOPLANTI KOTO’DA

Konu hakkında MARKA yetkilileri tarafından belirlenen tarihlerde bilgilendirme toplantıları düzenlenecek. Konu hakkında ilimizdeki toplantı ile Kocaeli Ticaret Odası (KOTO)’nda yapılacak. Yarın oda binasında gerçekleştirilecek olan toplantının saat 10.00’da başlayacağı açıklandı. Kocaeli’nin yanı sıra yine yarın Sakarya ticaret ve Sanayi Odası’nda, yarın Yalova’da, 9 Ocak Cuma günü ise Düzce ve Bolu’da toplantıların yapılacağı belirtildi.

 

BAŞVURULAR 15 OCAK’TAN İTİBAREN BAŞLAYACAK

Öte yandan MARKA tarafından detaylandırılan programlar için başvuruların 15 Ocak’tan itibaren başlayacak. Başvuruların sistemde tamamlanması için ise son tarih 27 Mart saat 23.59 ve proje başvuru dosyalarının teslim edilmesi için son tarih ise 3 Nisan saat 17.00 olarak belirlendi.

 

PROGRAM DETAYLARI

TEMİZ ÜRETİM MALİ DESTEK PROGRAMI

Temiz Üretim Mali Destek Programı’nın genel amacı KOBİ tanımını sağlayan mevcut ve yeni girişimlerin, kâr amacı güden kooperatiflerin üretim süreçlerinin gözden geçirilerek çevresel sürdürülebilirliğin artırılması ve bu doğrultuda TR42 Düzey 2 Bölgesi’nin ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet gücünün artırılmasıdır. Program bütçesi 3 milyon TL olup proje başına 400 bin TL’ye kadar destek verilecek.

 

MAKİNE İMALAT SEKTÖRÜNÜN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI

Programın genel amacı makine imalat sektöründe ithal edilen ve yüksek katma değerli ürünlerin üretilerek, bölgede yaratılan katma değerin artırılması ve ithalata olan bağımlılığın azaltılmasının sağlanmasıdır. Program bütçesi 3 milyon 500 bin TL olup, proje başına 400 bin TL’ye kadar destek verilecek.

 

KÜLTÜR VE TURİZM KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ALTYAPI MALİ DESTEK PROGRAMI

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik hazırlanan Kültür ve Turizm Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’nın amacı, turizm sektöründe yüksek katma değerli hizmetlerin geliştirilmesine katkı sağlayarak bölgenin turizm gelirinden aldığı payın artırılmasıdır. Program bütçesi 3 milyon 500 bin TL olup proje başına 700 bin TL’ye kadar destek verilecek.

 

TURİZM MALİ DESTEK PROGRAMI

Turizm Mali Destek Programı’nın amacı, turist başına elde edilen gelirin artırılarak bölgenin turizm gelirlerinden aldığı payın yükseltilmesidir. Program bütçesi 3 milyon 500 bin TL olup, proje başına 300 bin TL’ye kadar destek verilecektir.

06 Ocak 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR