Bakandan arkadaşına OKUL İSMİ KIYAĞI!

Karamürsel, Milli Eğitim Bakan Nabi Avcı’nın jest olsun diye İmam Hatip Lisesi’ne arkadaşının isminin verilmesini istemesi ile çalkalanıyor. Karamürs...

Karamürsel, Milli Eğitim Bakan Nabi Avcı’nın jest olsun diye İmam Hatip Lisesi’ne arkadaşının isminin verilmesini istemesi ile çalkalanıyor. Karamürsel’de 39 yıl önce astsubay emeklisi Hacı Lütfü Hıncal ve hayırsever arkadaşları imam Hatip Okulu yaptırmak için bir araya gelirler. Hacı Lütfü Hıncal, okulun şu an üzerinde bulunduğu arsayı İmam Hatip Lisesi yapılmak üzere bağışlar. Lütfü Hıncal arsayı bağışlarken ‘Sonrasında hiçbir şekilde bu binaya benim ismim verilsin’ diye de şart koşmaz. Bundan 16 yıl önce yani 2000 yılında Hacı Lütfü hakkın rahmetine kavuşur. Yıl 2016. Aradan tam 39 yıl geçmiş, okulun ismi kimsenin haberi olmadan  değiştirildi. Karamürsel İmam Hatip Anadolu Lisesi olan okulun isminin “Mustafa Yazgan” olarak değiştirildiği duyulur.

 

İSİM BAKANDAN HEDİYE EDİLMİŞ

Okulun arsa sahibinin varislerinden kızı İlhan Uysal durumu yetkililerden öğrenmek ister. Sonunda okulun yeni isim sahibi Mustafa Yazgan’a ulaşır. İlhan Uysal Mustafa Yazgan’a durumu anlatır ve “Siz verilen bu ismi kabul etmeseniz, rahmetli babamın ismini versek olmaz mı?” diye sorar. Mustafa Yazgan , “Bu isim bana Cumhurbaşkanına yakınlığım ve Nabi Avcı ile 40 yıllık arkadaş olduğum için hediye olarak verildi. Siz, size verilen bir hediye çiçeği reddeder çöpe atar mısınız?” der ve telefonu da, konuyu da kapatır.

 

HAK SAHİPLERİ HAK ARAMAYA BAŞLADI

İmam Hatip Lisesi isminin niçin, neden, ne zaman ve de kim tarafından değiştirilmesini isteyenin kim olduğunu öğrenmek için okulun arsasını bağışlayan aile adına İlhan Uysal, Karamürsel Kaymakamlığına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazılı olarak müracaat etti. Yapılan yazılı müracaatlardan Karamürsel Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen cevapta yapılacak bir şey olmadığı belirtilirken, Cumhurbaşkanlığı kendilerine 2 Mart’ta gönderilen dilekçeye 7 gün sonra 9 Mart’ta cevap verdi ve konunun incelenmesi için ilgili birimlere, Milli Eğitim Bakanlığı ve Kocaeli Valiliğine havale etti.

 

TALİMAT ANKARA’DAN

Milli Eğitim Bakanlığı ülke genelinde okullara isim verme çalışmalarını sürdürürken okulların bulunduğu Milli Eğitim Müdürlüğünden tavsiye isim istemesine karşın Karamürsel’den böyle bir talepte bulunmadan Kocaeli İl Milli Eğitiminden Mustafa Yazgan isminin karar ve onayının acilen alınıp Bakanlığa bildirilmesini istedi. Bakanlığın talimatına uyan Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü istek üzerine Mustafa Yazgan ismini  Bakanlığa ivedi olarak bildirdi ve Bakanlık böylece Yazgan’ın ismini Karamürsel İmam Hatip Lisesi’ne verdi.

 

40 YILLIK DOSTLUK UNUTULMADI

Şimdi, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın eskiden ZAMAN gazetesinde birlikte yazı yazdıkları ve 1980 yılında gazetelerde yazı yazması yasaklanan 40 yıllık arkadaşı Mustafa Yazgan o gün bugün yani 36 yıldır Karamürsel’de ikamet ediyor. İşte 40 yıllık dostluğu unutmayan Bakan Nabi Avcı, Mustafa Yazgan  arkadaşına hediye olarak Karamürsel’deki İmam Hatip Okuluna isminin verilmesini istemiş. Bakan Nabi Avcı bunu inkar eder, böyle bir şeyin olmadığını konumu ve siyasi durumu itibarı ile söylerse, 40 yıllık arkadaşı Mustafa Yazgan’ın sözleri ve yapılan uygulama bunun doğru olduğunu  söylüyor.

 

İLİM YAYMA DA RAHATSIZ

Karamürsel İmam Hatip Lisesi’nin arsasının tapusu halen İlim Yayma’nın sahipliğinde. Okulun isminin değiştirilmesi bir emrivaki ile yapıldığı anlaşıldıktan sonra, Karamürselli hayırseverler, halk ve özellikle AKP’li vatandaşlar bu haksızlığın düzeltilmesi için Kocaeli Milletvekillerine ve İlim Yayma Genel Merkezine devamlı tepkilerini iletiyor. İlhan Uysal, “Biz o okula arsasını bağışlayan ailenin çocuklarıyız. Madem okula 39 yıl sonra bir isim verildi o isim sadece Karamürsel’de oturan birine hatır için verilmemeli. Yönetmelikte olan niteliğe haiz babamızın ismi olmalı veya mutlaka isim verilecekse Osmanlı İmparatorluğunu bu ilçe sınırları içinde kuran Osmangazi, Orhangazi veya Ertuğrul Gazi neden düşünülmüyor? Konuyu sayın Cumhurbaşkanımız duyurduk kendisinin bu konuda adil davranacağını umuyoruz” dedi.

 

"BU KEYFİ BİR KARARDIR"

turnaa.jpg

Emekli hakim olan avukat Yusuf Turna, konuyla ilgili değerlendirme yaptı.​ Turna, “02.04.1993 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelikte Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğretim kurumlarına verilecek adlar tek tek sayılmıştır. İsim verilecek kişinin yönetmelikte sayılan biri olması gerekir. Yani, bazı kişisel özelliklere sahip olmaları ki, örneğin; Tarihte ün mü yapmış, vatan hizmeti yaparken şehit mi olmuş, bilim, teknoloji, eğitim, kültür alanında önemli başarılar mı elde etmiş? Tüm bunlar değerlendirilip kamuoyu hassasiyetleri de göz önüne alınarak bir isim verilmesi en akılcı yoldur. Aksi taktirde kamu vicdanı rahatsız olacağı gibi yanlış bir uygulamanın yerleşmesi ve büyük huzursuzluklara yer açar” dedi.

 

“BİR BAŞKA KISTAS DA BAĞIŞ”

Turna, “İsim konusunda bir başka kıstas da bağıştır. Yönetmeliğin 11. Maddesinde bu konu ele alınmıştır. Öğretim Kurumları bina ve tesislerini tamamen yaptıran veya yapımına ayni veya nakdi olarak anlamlı bir bağışta bulunan kişilerin adlarının verilebileceği açıklanmıştır. O zaman adı geçen kişinin ya da kişilerin ne miktar bağış yaptıklarına bakılması gerekir. Bağışın anlamı (yani miktar) göz önüne alınırsa kişinin ismi verilebileceği gibi gerektiğinde bir plaket verilmesi yeterli görülmektedir. Bunların hiçbiri yoksa yapılan tasarruf yasaya uygun değildir. Özel bir neden yoksa, en hafif deyimle keyfiliktir” dedi. Abdullah KARAGÖZ

ilhan-uysal.jpg

Hacı Lütfü Hıncal’ın kızı İlhan Hıncal Uysal  CUMHURBAŞKANLIĞINA MEKTUP YAZDI!

Karamürsellilere sorduk:

Mustafa Yazgan’ı tanıyor musunuz?

Karamürsel İmam Hatip Lisesi’ne 39 yıl aradan sonra ismi verilen Mustafa Yazgan’ı Karamürsellilere sorduk. İşte  Karamürsellilerin Mustafa Yazgan’la ilgili verdikleri cevaplar:

 

YUSUF YALÇIN

Kocaeli Emekli İl Muhasebe Müdürü

(Serbest Muhasebeci)

“Kendisini tanımıyorum”

 

MEHMET VONAL

(Stüdyo sahibi)

“Tanımıyorum”

 

ÖZKAN KÜÇÜKTURAN

(İşletmeci)

“İsmini duydum ama tanımıyorum”

 

ALİ KOYGUN

(Karamürsel Sepetçisi)

“Tanımıyorum”

 

BEKİR PINARKAYA

(Antrenör)

“Tanımıyorum”

 

NECMİ ALTINDEĞER

(Balcı)

“Necmettin Erbakan ve Şevket Kazan’la birlikte olduğu zamanlarda tanıyordum”

 

EMİN ERDOĞAN

(Pazarcı)

“Kim, Karamürsel’de mi yaşıyor?”

 

KEMAL ALTAN

(Simitçi)

“Tanımıyorum”

 

MÜNTEHA PURUT

(Karamürsel ADD Başkanı)

“Tanımıyorum”

 

CEMİLE BİROL

(Ev Hanımı)

“Gazeteci falan mı?”

 

SAİM GÖKKUŞ

(G. Bilgenin  emekli Müdürü)

“Tanımıyorum. Madem bu kadar değerli birisi neden kendi memleketinde bir okula ismini vermezler de gelip Karamürsel’deki okula veriyorlar?”

 

HASAN ERDOĞAN

(Esnaf)

“Neciymiş? Oranın arsasını Hacı Lütfü vermişti. Bağış yapanların ismini vermezlerse, vatandaşın bağışladığı okullara arkadaşlarının ismini verirlerse, vatandaş neden bağışta bulunup okul yaptırsın ki?”

 

20 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ALİ ÇİMEN - adamın ahirette alacağı kalmayacak yazık YAZGANA.

Yanıtla . 0Beğen 20 Mart 18:15
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR