“Dünyamızın sonu geliyor”

        TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi tarafından tarihi taş binasında ‘Kocaeli-Sakarya İlleri Kuraklığın Etkiler...

 

 

 

 

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi tarafından tarihi taş binasında ‘Kocaeli-Sakarya İlleri Kuraklığın Etkileri ve Su Yönetimi’ konulu bir sempozyum düzenlendi. 3 oturumdan oluşan sempozyumda, küresel ısınmanın etkileri ve çözüm önerileri konuşuldu. Sempozyuma konuşmacı olarak katılan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Bülent Keskinler, süreçte geri dönüş olmayacağını, alınacak olan tüm önlemlerin sonu geciktireceğini söyledi.

 

SU ZENGİNİ DEĞİLİZ

Programın açılışında konuşan Mimarlar Odası Başkanı Arsal Arısal, örneklerle açıkladığı endişelerini aktardı ve, “Sulak alanların yarısı ya kamu eliyle yok edilmiş ya da yok olma aşamasına gelmiştir” diye konuştu. İlk oturumda konuşan Yrd. Doç. Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu da, sıcaklıkların artıp yağışların azaldığını, buzulların eriyip, ekosistemin bozulduğunu belirterek, “Kullanılabilir su kaynakları azalıyor. Türkiye su zengini bir ülke değil” dedi.

 

SU SAVAŞLARI ÜTOPYA DEĞİL

Buzulların eridiğini hatırlatan Gümrükçüoğlu, “Su üzerindeki buzulların erimesi önemli değil. Asıl önemli olan karadaki buzulların erimesi” dedi. Kara buzullarının, önemli su kaynakları olduğunu belirten Mahnaz Gümrükçüoğlu, “Kara buzulları, eridiğinde bir daha eski haline dönmez. Birçoğu erimeye başladı. Artık su savaşları mümkün hale geldi. Acil önlem alınmalı” dedi.

 

TÜRKİYE ORTA RİSK GRUBUNDA

Buzulların eriyip, deniz seviyesinin yükselmesiyle özellikle kıyı bölgelerinin sular altında kalacağını vurgulayan Gümrükçüoğlu, “Bu durumdan en çok nüfus yoğunluğu olan Güneydoğu Asya ve tropikal bölgeler etkilenecek. Türkiye bu konuda orta risk grubunda” dedi.

 

DÜNYA YOK OLDU

Prof. Dr. Bülent Keskinler ise son derece ilginç tespitlerde bulundu. Çarpıcı bir konuşma yapan Keskinler, “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Artık dünya yok oldu” dedi. “Entropi, düzensizlik demektir” diyen Keskinler, “Hangi önlem alınırsa alınsın dünya eskisi gibi olmayacak” dedi. Yapılan toplantıların, bulunan çözümlerin, durumu düzeltmeyeceğini vurgulayan Keskinler, “Sadece sonu geciktirebiliriz” şeklinde konuştu.

15 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR