İşçen: Teknoloji bizi ilkel insana yaklaştırıyor

Sosyolog H. Latif İşçen, gençlerde ve çocuklarda yalnızlaşmayla ilgili önemli bilgiler verdi. Bundan 50 yıl önceki iletişim şekli ile son yirmi yılda...

BÜYÜT

Sosyolog H. Latif İşçen, gençlerde ve çocuklarda yalnızlaşmayla ilgili önemli bilgiler verdi. Bundan 50 yıl önceki iletişim şekli ile son yirmi yılda ortaya çıkan iletişim şeklinin çok değiştiğini kaydeden İşçen, “İnsanlar ve örgütlü yapılar arasında hızlı bir şekilde dosya transferini, bilgi transferi, hizmete ulaşım süresini ve bu sayede ticari ilişkileri kolaylaştırmış ve hızlandırmıştır. Bu inovatif gelişim hızı, yetişen genç ve çocuk nesli kolaycılığa alıştırmıştır” dedi.

 

“İLK ÇAĞDAKİ İNSANA BENZİYORUZ”

Latif İşçen, “Bugünü değerlendirirsek iletişim şekli değişirken; aile içi iletişim şekli, aile içi kuşaklar arası bilgi aktarım şekli, bireyde dil kullanımını, aileye bağlılık ya da aitlik duygusu, toplumsal değer yargıları ve hatta diye biliriz ki eş seçimimiz dahi değişiyor. Bizler gerçek dünyadan çok sanal tatminin yaşandığı maddenin egemenliğinde bir dünyada yaşıyoruz. Var olan teknoloji bize modern yapıları sunarken ilk çağdaki acımasız ilkel insana yaklaştırıyor” şeklinde konuştu.

 

“İNSAN BİR GRUBA AİT OLMALI”

Bugünün gençlik sorunlarının temel nedeninin ise aile içi iletişim başarısızlığı ve grup sosyalizasyonu başarısızlığı olduğunu vurgulayan İşçen, “İnsan doğası gereği gruba ait olmalıdır. Bu gruba ait olmayı iletişim araçları ve sosyal ağlarla gerçekleştirirse yalnızlaşmasını ortadan kaldırırken aslında ailede bulunan fertler yerine sanal dünyadan seçim yapmaktadır. Bireyliğe adım atacak genç ya da çocuk, sosyal ağlarla oluşturduğu var olan dünya beklentilerinde farklılıklara sebep olmaktadır” dedi.

 

“BİLİNÇLİ KADROLARA BAŞVURULMALI”

Latif İşçen son olarak, “Tabi ki bu farklılıkların yönetimini ailelerin kendi tahminlerine ve yöntemlerine uygun şekilde çözüm üretmeye çalışması çatışmaları ve gencin aileye karşı oluşturduğu savunma mekanizmasını geliştirmektedir. Çocuk ya da gençte travmalar oluşmadan ya da oluşan travmaların onarılmasına yardımcı olunması bilinçli kadrolarla yapılmalıdır.  Tercih edilen kurumlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı aile danışma merkezleri olmalıdır” bilgilerini verdi.

18 Eylül 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR