Mimar Sinan'ın Dünya Mirası

  Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleşen konferansta, İstanbul Teknik Üniversitesi Emekli Öğretim üyesi Prof. Dr. Zeynep Ahun...

 

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleşen konferansta, İstanbul Teknik Üniversitesi Emekli Öğretim üyesi Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, "Mimar Sinan'ın Dünya Mirası" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Ahunbay sunumunda, Mimar Sinan'ın hayatını anlatan Tezkiretü'l-Bünyan ve Tezkiretü'l-Ebniye adlı kitaplardan söz ederek, minyatürlerdeki Sinan tasvirlerine değindi.

 

Mimar Sinan'ın önemli eserlerinden Süleymaniye Külliyesi ve Selimiye Camisine ilişkin mimari analizleri içeren zengin sunumunda Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, İstanbul'un Sinan dönemi anıtsal yapılarından başlayarak, Pertev Paşa Külliyesi'nden Balkanlara oradan Şam'a kadar Sinan yapılarının geniş bir coğrafyadaki dağılımını ve mimari özelliklerini anlattı.

 

Konferans, Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ve Sinan Haftası etkinliklerinde kişisel resim sergisi ile katkı veren Öğr. Gör. İkramettin Karaman'a plaket ve katılım belgelerinin Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Oya Şenyurt tarafından sunulması ile son buldu.   

14 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR