Seka Park yağlı güreşleri 31 Mayıs'ta

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nin bu yıl altıncısını düzenleyecek. Seka Park Uçurtma Tepesi’nin önünde yapıla...


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nin bu yıl altıncısını düzenleyecek. Seka Park Uçurtma Tepesi’nin önünde yapılacak olan güreşler 31 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Güreşlerde Türkiye’nin yetiştirdiği onlarca ünlü başpehlivanın yanı sıra diğer boylardaki pehlivanlar kol bağlayacak. Bu yılki güreşler, Türkiye’nin güreşteki gururu merhum Vedat Özkan anısına düzenlenecek. Şampiyon Başpehlivana, Kocaeli Seka Park Yağlı güreşleri ve Kocaeli özgü motiflerin özel olarak işlendiği altından yapılma kemer verilecek.
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ön elemesi niteliğini taşıyan ve Türkiye güreş camiasının gözlerinin çevrildiği Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri bu yıl altıncı kez düzenlenecek. Geleneksel hale gelen güreşlerde bu yıl tarihi Kırkpınar başpehlivanı İsmail Balaban, Recep Kara, Osman Aynur, Hasan Tuna başta olmak üzere Türkiye’nin en ünlü Başpehlivanları kol bağlayacak. Ayrıca geçen yılın Seka Park şampiyonu Ahmet Kavakçı da er meydanına çıkacak.
Bu yılki müsabakalar baş, başaltı, büyükorta, küçükorta büyük, küçükorta küçük, deste büyük, deste orta, destek küçük, ayak, tozkoparan, teşvik 2 teşvik 1, minik 2 ve minik 1 olmak üzere toplam 14 kategoride yapılacak ve her boyda (kategoride) ilk 4 dereceye giren güreşçilere madalya verilecek. Derece sırlamasına göre; Birinciye altın, ikinciye gümüş, üçüncü ve dördüncüye de bronz madalya verilecek.
Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da güreşler nedeniyle Seka Park tarihi günlerinden birini yaşayacak. Türkiye’nin dev isimleri er meydanında mücadele verirken, Kırkpınar’ın ünlü cazgırları da gün boyu alanda görev yapacak. Ayrıca yine gün boyu Kırkpınar davul zurna ekibi pehlivanları yüreklendiren ezgilerini seslendirecek.
İlki Hergeleci İbrahim, ikincisi Hasan Gemici, üçüncüsü Gazenfer Bilge, dördüncüsü Adil - İrfan Altan ve beşincisi Aydın Demir anısına düzenlenen güreşler bu yıl, Türkiye’nin gururu olan güreşçilerden merhum Vedat Özkan onuruna düzenlenecek. 6. Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri’ni merhum Vedat Özkan’ın ailesi de izleyecek.
Vedat Özkan, 01.01.1947 yılında Karamürsel - Pazar Köyde dünyaya geldi. İlkokulu köy okulunda okuyan Özkan, maddi imkânsızlıklar sebebiyle eğitimini sonlandırdı. Çocukluk ve gençlik çağlarında sevdası olan güreşle uğraşmaya başladı. 1965 yılında Seka Kağıt Fabrikasında güreşçi olarak işe alındı. 1968 yılında Ankara Komando Tugayında güreşçi olarak askerliğini tamamladı. Askerlik sonrası Seka Fabrikasına geri döndü. 1969 yılında Seka Kağıt fabrikasında çalışan Sakarya Atletizm Şampiyonu ve Türkiye 6.sı Sebile Özkan ile evlendi. 3 Çocuğu oldu.İlknur Özkan Güzel(Matematik Öğretmeni), Sema Özkan( İşletme), Sedat Özkan(İnşaat Mühendisi)adlarında üç çocuğu olan Özkan’ın, Türkiye şampiyonasında yaşadığı talihsizlik ve arkasından gelen sakatlıktan dolayı profesyonel güreş hayatı son buldu. Kağıtspor bünyesinde yeni güreş sevdalıları yetiştirmeye başladı. Özkan, hiçbir öğrencisini çocuklarından ayırmamış ve onlar için her türlü fedakarlığa girmiştir.

18 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR