Yavuz Sultan sakinleri belediyeyi şikayet etti

Derince Yavuz Sultan Mahallesi Sevgi Sokak sakinleri, yeşil alanın yok edildiğini gerekçe göstererek sokaklarına yapılması planlanan spor kompleksinde...

BÜYÜT

Derince Yavuz Sultan Mahallesi Sevgi Sokak sakinleri, yeşil alanın yok edildiğini gerekçe göstererek sokaklarına yapılması planlanan spor kompleksinden rahatsız. Sokak sakinleri 300 imza topladı

Derince Belediyesi, 60 Evler Yavuz Selim Mahallesi Sevgi Sokak’ta bulunan kendilerine ait çim halı tesislerini çevre halkının tüm itirazlarına ve topladıkları 300 imzalı dilekçeye rağmen ihaleyle 10 yıllığına kiraya verdi. Çocuklarını ve torunlarını aynı alandaki oyun parkına artık götüremeyeceklerini ve en yakın oyun parkının 60 Evler sahilinde bulunan park olduğunu belirten semt sakinleri konuyu mahkemeye taşıyabileceklerini belirttiler.

ÖNCE ENCÜMEN SONRA DA MECLİS KARARI İLE YAPILDI
Derince Belediyesi Encümen kararı alarak 60 Evler Yavuz Sultan Mahallesi Sevgi Sokak üzerinde bulunan çimhalı tesisleri ve müştemilatını 10 yıllığına kiraya verdi. Tek başına ihaleye giren Aykut Yılmaz ihaleyi kazandı.İhaleyi kazanan Aykut Yılmaz, Kocaelisporlu eski futbolcu Erhan Yılmaz’ın yeğeni.
Aykut Yılmaz tüm tesisleri yıktı ve yerine Yap-İşte-Devret modeli ile yeni bir tesis inşa edecek. Semtte oturan vatandaşlardan AKP Derince Meclis Üyesi Hakkı Öner’in akrabası Mustafa Öner’in ön ayak olduğu ve semt sakinlerinden tek tek dolaşılarak alınan 300 imzalı dilekçenin Derince Belediyesi ve Derince Kaymakamlığı’na teslim edilip gerekli itirazların yapılmasına rağmen hem tesisler ve çocuk parkı yıkıldı, hem de 10 yıllığına ihaleye verildi.

MUSTAFA ÖNER, ÖNCÜLÜK ETTİ
Fotoğrafının çekilmesini istemeyen ve çok yakın bir akrabasının belediye de üst düzey görev de bulunduğunu hatırlatan emekli Mustafa Öner, “Biz bu semtte çok uzun yıllardır oturuyoruz. Bu semt bizim dünyamız ve en yakın yeşil alanımız da elimizden alındı. Çocuk parkımız elimizden alındı. Herkesi çocukları ve torunları var. Şimdi parkımızda yıkılınca en yakın yer olarak 60 Evler Harikalar Sahili denilen yer kaldı. Orası da çok uzak. İnsanlar evlerine yakın yerlerdeki alanlarda çocuklarını eğlendirmek istiyorlar. Bu da oy verenler olarak bizim hakkımız. Oy istemeye geldi mi kapıların önünde yatıyorlar. Bunu kanunsuz ve ahlak dışı bir davranış olarak görüyorum. Her şey para demek değildir. Milletin yerini millete rağmen, peşkeş çekemezsiniz” şeklinde konuştu.

SEMT SAKİNLERİ KIZGIN VE KIRGIN
Yavuz Sultan Mahallesi Sevgi Sokak sakinleri hem kızgın, hem de kırgın. Kendilerine sorulmadan hareket edilmesini istememelerine rağmen, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar’ın bu davranışını kabul edemediklerini belirtiyorlar. Emekli öğretmen 67 yaşındaki Ali Baştuğan, “Vatandaşların ve devletin lehinde karar alan bir belediye başkanı istiyoruz. Vatandaşlarına rağmen, millete rağmen bu şekilde davranan belediyeciler istemiyoruz. Küçücük bir yeşil alanımız vardı, onu da resmen birilerine yedirdiler. Şimdi çocuk parkımız da yok. Bunun hesabını kim verecek” dedi.

DEPREM İÇİN KAÇIŞ ALANIMIZ YOK.
Aynı semtte oturan 43 yaşındaki iki çocuk annesi Nurten Güler, “Buradaki çocuk parkımızı resmen yok ettiler. Bir de duyduk ki yıkmışlar ve birilerine kiraya vermişler. Bize sordular mı hayır. Peki biz çocuklarımızı hangi parka götüreceğiz? Götüremeyeceğiz, çünkü artık yok. Depremde kaçacak bir açık alanımız bile kalmadı. Bunlar delirmiş. Bizi öldürmek istediklerini düşünüyorum. Ölürsek bunlar bizim evlerimizin bulunduğu arazileri de satarlar korkarım” şeklinde konuştu.

“BİZ BU EVİ PARK VAR DİYE ALDIK”
Sevgi Sokak’ın uzun süreli sakinlerinden 70 yaşındaki Fikriye Alkan, “Beni eşimle birlikte bu semtte oturmayı planlarken, burası hem bu kadar kalabalık değildi, hem de torunlarımın oynayacağı bir parkın varlığı nedeniyle bu evi almıştık. Ama şimdi torunlarım bana gelmek bile istemiyorlar. Çünkü artık park yok. Yeşil alan yok. Deprem de sağ kalırsak kaçacağımız ve oturacağımız bir toprak alan kalmadı. Bize sorma zahmetine bile girmediler” dedi.

İTİRAZLAR DİKKATE ALINMADI
Derince Belediyesi ve Kaymakamlığı tarafından semt sakinlerinin yaptığı itirazların hiçbirinin dikkate bile alınmadığı ortaya çıktı. 300 imzalı bir dilekçe hazırladıklarını ve bunu tüm yetkililere sunduklarını belirten Mustafa Öner, “Artık hiçbir şeylerine güvenimiz kalmadı” şeklinde konuştu.

24 Aralık 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR