CHP İzmit otistik çocuklar için sergi açtı!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmit İlçe Kadın Kolları, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü kapsamında otistik çocuklar için resim ve heykel sergisi açtı....

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmit İlçe Kadın Kolları, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü kapsamında otistik çocuklar için resim ve heykel sergisi açtı. İzmit İlçe Başkanlığı, İzmit Otizm Spor Kulübü ve İzmit Otizm Eğitim Kurumu desteğinde açılan sergide Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinden Ezgi Gizem Ekinci’nin heykel, Hatice Merve Kal’ın da resim alanındaki eserleri sergilendi. Bugün akşam saatlerine kadar açık kalacak olan sergide satılan eserlerin gelirinin yarısı ekonomik durumu kötü olan ve otistik çocuğa sahip olan ailelerin çocuklarının eğitiminde kullanılması için bağışlanacak.

 

ÇOCUKLAR RESİM VE HEYKEL YAPTI

Yürüyüş Yolu üzerinde Burger King’in yanın da CHP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Bilge Çoker’in ev sahipliğini yaptığı serginin açılışına; CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, İzmit Otizm Spor Kulübü ve Eğitim Kurumu sahibi Serkan Yüksekkaya, ilçe kadın kolları örgütü ve otistik çocuklar katıldı. Resim ve ağaçtan heykellerin sergilendiği sergide, otistik çocukların yaptıkları resimler ve kilden eserler de yerini aldı.

 

“HEPİNİZ İYİ Kİ VARSINIZ”

Açılışta konuşan İzmit Otizm Spor Kulübü ve Eğitim Kurumu sahibi Serkan Yüksekkaya, “Burada olmanız bizim için çok özel. Hepiniz iyi ki varsınız. Değerli vekilimizin de burada olması bizim için çok anlamlı” dedi. Yüksekkaya’nın ardından söz alan Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinden Ezgi Gizem Ekinci ve Hatice Merve Kal da sosyal sorumluluk projesini organize ettiği için İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Bilge Çoker’e, ilçe kadın kolları örgütüne, CHP’ye, milletvekiline ve İzmit Otizm’e teşekkürlerini ilerek böyle bir projede yer almaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

 

OTİZM EYLEM PLANI

Açılışta konuşan Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Bu anlamlı ve güzel organizasyon için herkese teşekkürler. 365 gün tüm engel grupları için yapacağımız çok iş var Türkiye’de. Otizm benim de ilgi alanım olan bir konu. Bir süredir onlar için neler yapabilirim, onların aileleri için ne gibi kolaylıklar sağlayabilirim, hayat standartlarını yükseltebilirim diye çalışıyordum. Bununla ilgili bir meclis araştırması hazırladım. Bunun yanında 2012 yılında Fatma Şahin’in Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olduğu dönemde 7 bölüm ve 68 maddeden oluşan bir Otizm Eylem Planı hazırlanmıştı. Ancak bu eylem planı hala uygulamaya koyulmadı. Şimdi bunun mücadelesini veriyoruz” ifadelerini kullandı.

 

68 ÇOCUKTA BİR GÖRÜLÜYOR

Hürriyet, “Dün bu konuyla ilgili görüşmek için otistik çocukların sivil toplum kuruluşlarının önderleriyle birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ziyarete gittik. Bu çocukların sevgileri bizim için çok kıymetli. Bu nedenle onları topluma kazandırmamız, ihtihdam etmemiz ve hayata uyum sağlamalarına yardımcı olmamız bizim görevlerimizden biri. Eskiden 350 çocukta bir görülen otizm, şimdi 68 çocukta bir görülüyor. İlerleyen yıllarda bu oran gittikçe artacak belki de. Otizm, çok ciddi uzmanlık gerektiren alanlardan bir tanesi. Bizim mücadelesini verdiğimiz bu eylem planı, eğitim, istihdam, bakım ve otistik bireyin tüm hayatı boyunca ihtiyacı olan konularda destek almasını içeriyor” şeklinde konuştu.

 

“BU TARZ PROJELERLE GURUR DUYUYORUZ”

Hürriyet’in ardından CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, “İzmit İlçe Kadın Kollarımıza bu duyarlı etkinlik için teşekkür ediyorum. 8 Mart Dünya Kadınları Günü’nde ağaç diktik, bugün Otizm Farkındalık Günü’nde de yine duyarlı ve topluma dokunan bir çalışmayla bir aradayız. Kadın kollarımızın bu tarz projeleriyle gurur duyuyoruz. Hedeflediğimiz çağdaş ve duyarlı toplumumuza her zaman olduğu gibi kadınlarımız ve gençlerimizle birlikte yürüyoruz” dedi. Konuşmaların ardından ziyaretçiler sergiyi dolaştı. Hilal GÜDÜCÜ

resimler-(1).jpg

25 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR