“AKP’nin paketinden bölünme ve gericilik çıktı”

Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Şener yaptığı basın açıklamasında paketi eleştirdi ve “AKP’nin paketinden bölünme ve gericilik çıktı” dedi.Eğitim ve Bi...

BÜYÜT


Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Şener yaptığı basın açıklamasında paketi eleştirdi ve “AKP’nin paketinden bölünme ve gericilik çıktı” dedi.

Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş) Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener yaptığı basın açıklamasında hükümetin açıkladığı paketi eleştirdi. Şener açıklamada şunları söyledi: “Laik Demokratik Cumhuriyetimizin yapısını değiştirmeye yönelik bölücü, gerici ve ırkçı ittifakın yeni bir ürünü olan sözde demokratikleşme paketi bizzat Başbakan tarafından açıklandı. Hükümet bu sözde demokratikleşme paketiyle, ülke kaynaklarını emperyalizme peşkeş çekerek halkı yoksullaştırmasına, iktidar olmanın diyetini ödemek için bölgede kan ve gözyaşının taşeronluğunu üstlenmesine karşı halkın demokratik direnme hakkını ortadan kaldırmayı hedeflemektedir” dedi.

ANAYASAYI İHLAL SUÇU
Anayasamızın eğitim, öğretim hakkını düzenleyen 42. Maddesindeki “Türkçe’den başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına anadili olarak okutulamaz ve öğretilemez” hükmüne rağmen özel okullarla sınırlı olsa da farklı dil ve lehçelerde eğitime izin verilmesi anayasayı ihlal suçudur. Bu uygulama Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık tapusu olan Lozan’ı delme ve 93 yıl öncesi emperyalistlerin hayallerini kurduğu Sevr’i yeniden canlandırma girişimidir.
KLAVYE ÖZGÜRLÜĞÜ
“Ülkemizde yüzlerce gazeteci ve yazarımız, parasız eğitim istedikleri için bine yakın öğrencimiz ceza evlerinde yatarken Başbakan’ın “klavye özgürlüğü” adı altında X,W ve Q harflerinin kullanımın serbest bırakılmasını düşünce ve yazma Özgürlüğü diye lanse etmesinin de hiçbir İnandırıcılığı yoktur. Sayın Başbakan’ın açıkladığı bu paket demokratikleşme paketinden ziyade, ülkenin gericileştirilerek ileri faşizmin adım adım örülmesini amaçlayan bir pakettir. Yurtseverlerin demokratların, aydınların kısacası bağımsızlıktan ve özgürlükten yana olan tüm toplum kesimlerinin görevi Gezi Parkı direnişinde ortaya konulan talepler çerçevesindeki demokratik talepleri yaşama geçirmektir.

04 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR