2010 yılında 800 bin sıfır araç satıldı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'de 2010 yılı sonu itibariyle 510 bini otomobil, 300 bini de hafif ve ağır ticari araç olmak üzere toplam...

BÜYÜT

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'de 2010 yılı sonu itibariyle 510 bini otomobil, 300 bini de hafif ve ağır ticari araç olmak üzere toplam 800 bin sıfır araç satıldığını söyledi.

Bakan Ergün, ikinci el ve sıfır araç piyasasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. İkinci el otomobil piyasasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Ergün, birçok insanın ilk otomobilini ikinci el vasıtasıyla aldığını hatırlattı. Ancak ikinci el piyasasında sorunlar olduğunu ve kuralları, kaideleri tam olarak belirlenmemiş bir alan olduğunu kaydeden Bakan Ergün, Herkes bir an önce bir arabam olsun diye çabalıyor. Türkiye'de bu iş gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Çünkü insanlar bir taraftan orta gelir gruplarına transfer oluyor bir taraftan da otomobil satın almak için şartlar çok cazip hale geliyor. Çok uzun vadeli, ucuz finansman yöntemleri gelişiyor. Krediler son derece ucuz hale geliyor. Zaten araba lüks olmaktan çıktı bir ailenin önemli bir ihtiyacı, hatta ailedeki her bireyin ihtiyacı haline geldi. Bu da önümüzdeki yıllarda ne kadar geniş bir piyasa olduğunu gösteriyor. Otomobil piyasasının önümüzdeki yıllarda her zaman canlı piyasa olacağını söyleyebiliriz. Sadece ikinci el açısından değil bunu üretim açısından da söylemek mümkün. dedi.

Türkiye önümüzdeki 5 yıl içinde sıfır otomobil satışında 1 milyon rakamı yakalayabilecek potansiyeli olduğuna dikkat çeken Ergün, 2010 yılı sonu itibariyle bu rakam sadece otomobilde 510 bin olmuştur. Toplam motorlu araç satışı ise 800 bin olmuştur. 300 bini hafif ve ağır ticari araçlardan oluştu. Demek ki 510 bin olan araç iç pazarı önümüzdeki beş yıl içinde 1 milyon rakamına ulaşabilecektir. Fakat analiz ettiğimizde bu 510 bin rakamının 150-160 bini Türkiye'de üretilen araçlardan, 350 bini de ithal otomobillerden oluşuyor. Otomobil alanların sadece üçte birisi yerli otomobil satın alırken üçte ikisi ithal otomobil satın alıyor. sözlerini kaydetti.

Tüketicilerden otomobil satın alırken yerli ürünlerin tercih edilmesini isteyen Bakan Ergün, Türk otomobil sanayisinin daha fazla gelişebilmesi için bunun gerekli olduğunu ifade etti.

Otomobil üreticilerinin de ne kadar geniş bir pazar olduğunu görmesini ve Türkiye'de yeni otomobil fabrikalarının kurulması gerektiğini aktaran Bakan Ergün, Mümkünse modeli, tasarımı, markası bize özgü olan ve yerlilik oranı çok yüksek olan bir otomobil markasını ortaya çıkarmak için bu fırsatın çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Bu boşluk doldurulacaktır, 510 bin iç pazarda otomobil satışı var, boşluğun üçte ikisi yurt dışından dolduruluyor. Bizim ürettiğimiz otomobillerin üçte ikisi de ihraç ediliyor, mutlak otomobil üreticisi bir ülkeyiz. Yani Türkiye kaliteli otomobil üreten bir ülke. Ama tüketici tercihlerine hitap eden otomobillerin üçte ikisi yurt dışında üretilen otomobiller. Pazarın da önümüzdeki yıllarda genişleyeceği hesap edilirse demek ki bu pazarı birisi tatmin edecek, boşluk doldurulacak. Biz istiyoruz ki bu boşluğu bizim sanayicimiz, girişimcimiz doldursun. Bizim otomobil markalarımız, modellerimiz, tasarımlarımız doldursun. diye konuştu.

22 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR