Koç Holding'in yeni başkanı belli oldu!

Mustafa Koç'un ölümünden sonra, Koç Holding'in başına kimin geçeceği merak ediliyordu. Ali Koç ve Ömer Koç en önemli iki adaydı.   KAP'A BİLDİRİLDİ...

Mustafa Koç'un ölümünden sonra, Koç Holding'in başına kimin geçeceği merak ediliyordu. Ali Koç ve Ömer Koç en önemli iki adaydı.

 

KAP'A BİLDİRİLDİ

Koç Holding ilk genel kurul toplantısına kadar yönetim kurulu başkanlığına Ömer Koç'u seçti. Durum KAP'a bildirildi. Ömer Koç, mevcut durumda yönetim kurulu başkan vekili olarak görev yapıyordu.

 

ÖMER KOÇ KİMDİR?

Ömer Koç , 24 Mart 1962 tarihinde Ankara'da doğmuştur. Tam adı Mehmet ÖmerKoç'dur. Vehbi Koç dedesidir. Babası Rahmi Koç, annesi Çiğdem Meserretçioğlu'dur. Mustafa Koç (d.1960), Ali Koç (d.1967) adlarında iki kardeşi vardır.

Liseyi Robert Kolej'de 1973-1979 yılları arasında okuduktan sonra üniversite lisans eğitimini 1979-1981 yılları arasında İngiltere'de Millfield Scholl'da ve 1981-1983 yılları arasında Amerika'da Georgetown Üniversitesi'nde, ABD.de Columbia Üniversitesi'nde 1983-1985 yılları arasında tamamladı. Daha sonra da yine Columbia Üniversitesi'nde işletme bölümünde 1987-1988 yılları arasında yüksek lisansını yapmıştır.
1985-1986 yılları arasında İsviçre'de Cenevre'de Kofisa Trading Company Satış Memuru olarak çalıştı. 1989 - 1990 yılları arasında New York'da Ramerica Int. Inc.'de Satış Memuru olarak çalıştı.

1991 - 1992 yılları arasında Gazal A.Ş.'de müdür olarak görev yaptı. 1992 - 1996 yılları arasında Koç Holding A.Ş.'de Finansman Koordinatörü olarak görev yaptı. 1996 - 2000 yılları arasında Koç Holding A.Ş. Enerji Grubu Başkan Yardımcısı olduktan sonra ise 2000 - Nisan 2004 tarihleri arasında Koç Holding A.Ş.Enerji Grubu Başkanı görevini yürüttü.

Nisan 2004 - Mayıs 2008 tarihleri arasında Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi görevinden sonra Mayıs 2008 tarihinde Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili oldu.

İngilizce ve Fransızca bilen Ömer Koç, Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet üyeliği görevini de yürütmektedir.

 

GÖZLERDEN UZAK BİR KOÇ

Türk medyasından ve kamuoyundan uzak durmayı seçen Ömer Koç, Londra'da yaşıyor. Özel uçak ve helikopter dışında araç kullanmaktan hoşlanmayan Ömer Koç, medyaya özel hayatıyla da yansımıyor.

 

MÜKEMMEL OSMANLICA BİLİYOR

Ömer Koç'u diğer kardeşlerindenn ayıran yönü sanata olan merakı. Osmanlı dönemine düşkün olan Ömer Koç, bu uğurda yıllarca Osmanlıca dersi almış ve ana dili gibi hakim olmuş.

 

OSMANLI KOLEKSİYONU DİLLERE DESTAN

Yılın büyük kısmını Londra'daki evinde geçiren Ömer Koç, sanata düşkünlüğü ve müthiş Osmanlı koleksiyonu ile biliniyor. Dünyanın en önemli koleksiyonerleri arasında gösterilenÖmer Koç'un bu tutkusu çocukluğuna dayanıyor. Koç'un en önemli koleksiyonu ise Osmanlı dönemi üzerine. Fotoğraflar, tablolar, imzalar ve haritalar da toplayan Ömer Koç, bu eserlerini koyacak yer bulamayınca Salacak'ta ofis olarak kullandığı yalısını sadece kişisel orijinal kitap koleksiyonuna ayırmıştı.

Dünyanın en büyük İznik tabak ve obje koleksiyonuna da sahip olan Ömer Koç, bu konuda çok bilgi sahibi.

 

Kaynak: Haberler.com

22 Şubat 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR