Tapu skandalında AKP parmağı

Gebze’de bulunan iki binanın kat irtifakı problemini çözme görevini alan mimarlık şirketi belediyeden kat irtifakını kararını geçirdi fakat imzalar sa...

BÜYÜT

Gebze’de bulunan iki binanın kat irtifakı problemini çözme görevini alan mimarlık şirketi belediyeden kat irtifakını kararını geçirdi fakat imzalar sahte çıktı. Vatandaşa ‘Neden tapun sahte?’ davası açıldı. Mimarlık şirketi AKP’li çıktı.

Gebze’de Osman Yılmaz Mahallesi’nde 1997 yılında yapımına başlanan 2004 yılında ise ailelere teslim edilen 2 blok 80 daireden oluşan Asil Yapı Kooperatifi’nin hissedarlarının başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi. Birikimleri ile ev sahibi olmayı hayal ederek kooperatife üye olan aileler, dairelere yerleştikten sonra önce binalara elektrik verilmedi. Çünkü 6 katlı binanın 6. katı kaçaktı. Şantiye elektriği evlere bağlandı. Uzunca bir süre daire sahipleri elektriği bu şekilde kullandı. Devir işleminden 5 yıl sonra müteahhit, daire sahiplerine ‘bir mimarlık şirketi bulduklarını genel seçimler öncesi tapu işlemlerinin bu şirket aracılığıyla tamamlanacağını vaat etti. Müteahhidin bu konuşmasının ardından konutlara Ak-Yıl Mimarlık Şirketi yetkilileri geldi. Şirket yetkilileri daire başına 6 bin TL karşılığında tapuların teslim edilebileceğini söyledi.

AKP’Yİ Mİ KULLANMAK İSTEDİ?
Ak-Yıl Mimarlık Şirketi’nin sahibi Hurşit Akbaba. Akbaba, 2009 yılında AKP’den Darıca Belediye Meclis Üyesi adayı olmuş. Partide de ağırlığı olduğu bilinen Akbaba işi aldıktan sonra 32 daire sahibinden 6 bin TL para topladı. Belediyeden kat irtifakı için imza alındı. Gebze Tapu Sicil Müdürü tapulara imzalarını attı, daire sahiplerine tapular teslim edildi. Fakat tapusunu alan daire sahiplerinden biri dairesini satmak için girişimlere başladı. Bankaya tapu ile gittiğinde banka çalışanı, kat irtifakı projesinde bulunan bir imzanın belediyede çalışan mimara ait olmadığını anladı.

İMZALAR SAHTE ÇIKTI
Haber yerel basında da geniş yankı bulunca müteahhit ve mimarlık şirketi, daire sahipleri ile toplantı yaptı. Mimarlık şirketi paraların daire sahiplerine geri ödeneceğini vaat etti. Müteahhit ise olayın yargıya taşındığını kendilerinin de bu konuda ifade verdiğini söyledi. Olayın aydınlanmasının ardından Ak Yıl Mimarlık Şirketi ve müteahhit, 6 bin TL’den sadece bin 500 TL’lik bölümünü daire sahiplerine teslim etti. Gebze Belediyesi ise sahte imzanın belediye ile ilgisinin bulunmadığını açıkladı. Gebze Tapu Sicil Müdürlüğü ise sahte imzanın üzerine imzalarını atarak tapuları daire sahiplerine dağıtsa da bu konuda ilginç bir karara imza attı.

İHTİYAT-İ TEDBİR TALEBİ
Gebze Tapu Sicil Müdürlüğü tapularını alan 32 daire sahibine Gebze Sulh Hukuk Mahkemesi aracılığıyla dava açtı. Kat irtifakının değeri üzerinden açılan davanın değeri 25 bin TL olarak belirlendi. Dairelerin satışına ihtiyat-i tedbir talep edildi. Açılan dava dilekçesinde Gebze Belediyesi İmar Müdürlüğü kayıtlarına kat irtifakı girdisinin yapılmadığı gerekçe gösterilmesine rağmen ihmali bulunduğu öne sürülen ne Gebze Belediyesi’ne, ne mimarlık şirketine ne de müteahhide dava açıldı. Davanın sadece daire sahiplerine açılması konutlarda oturanları isyan ettirdi. Daire sahipleri tebligatı görünce şok geçirdi.

DAİRE SAHİPLERİ İSYAN ETTİ
Daire sahipleri, “Madem ortada bir sahte imza olayı var, neden tapu müdürü tapuları imzalayıp bizlere teslim etti. Neden kendileri incelemedi? Kendi ayıplarını örtmeye çalışıyorlar” diyerek karara isyan etti. Kooperatif yetkilileri ise sahte imzayı yalanlamış, “kooperatifimize ait Gebze Tapu Dairesi’nce düzenlenen ve Tapu Müdürlüğü’nce onaylanan kat irtifak tapu senetlerinin sahte olmadığını, söz konusu kat irtifakı tapularının yasaya uygun projelendirmiş, ruhsatlı dairelerimize ait. Adı geçen mimarlık firması ile kooperatifimizin hiçbir fiili bağı bulunmamaktadır” şeklinde açıklama yapmıştı.

27 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR