Köşker: 1500 kişiye iş imkanı sağladık

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Dünya genelinde yaşanan kriz Gebze için kurtuluş olmuştur. Bu kriz nedeniyle işten çıkarılmalar sonrasında geri...

BÜYÜT

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Dünya genelinde yaşanan kriz Gebze için kurtuluş olmuştur. Bu kriz nedeniyle işten çıkarılmalar sonrasında geri almalar Gebze'den oldu. Gebze Belediyesi olarak kurduğumuz birim sayesinde çevre fabrikalarda 1500 kişiye iş imkanı sağladık” dedi.

Kocaeli'nin İzmit'ten sonra en büyük yerleşim yeri olan Gebze, bir nevi sanayinin kalbinin attığı yerdir…
İstanbul ile İzmit arasında sıkışıp kalan Gebze, yıllardır il olmak için büyük çaba harcadı…
Ama bu isteği bir gerçekleşmedi.

Gazetemizin Soru Yağmuru'na konuk olan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Gebze, Kocaeli, Büyükşehir olmadan önce yeterli hizmeti alamıyordu, ama Büyükşehir sınırları içine dahil olunca, büyük hizmetler almaya başladı” diyerek yapılan çalışmalardan dolaylı memnuniyetini ifade etti.
Köşker, “Ekonomik kriz Gebze'nin kurtuluşu oldu” derken, yapılan ve yapılacak çalışmalardan özgüyle söz etti.

Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, İŞKUR, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve birçok kurum tarafından desteklenen istihdam projesi neler getirecek?
Gebze'de istihdam yoğun durumdadır. Kalifiye elemanlar İstanbul'dan gelmektedir. Belli bir eğitim almış veya meslek eğitimi almış kişiler tercih ediliyor. İş anlamında bunlar daha öncelikli oluyor. Bizim en büyük sorunumuz “ne iş olsa yaparım” mesleğine sahip vatandaşımızı gerçek anlamda kalifiye eleman haline getirmektir. Bu konuda ücret verilmesi, sağlık sigortası sağlanarak bu eğitimler veriliyor. Buna rağmen vatandaş kahvede oturmaktan katılmak istemiyor. Meslek edindirme kursları bizim için çok önemlidir. Hangi fabrikalara hangi eleman ihtiyacı var ise, ona göre eğitim verilmektedir. Bu işi önemsiyoruz. Sanayi kuruluşları buna destek vermektedir. Bu kursların sayısı her geçen artmaktadır. Artık İstanbul'dan eleman getirilmesin, buradan bu personel alınsın. İlçede bulunan fabrikaların birçoğu İstanbul'dan gelmektedir. Dünya genelinde yaşanan kriz Gebze için kurtuluş olmuştur. Bu kriz sonrasında işten çıkarılmalar sonrasında geri almalar Gebze ilçesinden olmuştur. Böyle bir avantajımız da oldu. Belediye bünyesinde istihdam konusunda bir birim oluşturuldu. Bu birim sayesinde istihdam için gelen arkadaşlarımız verilen iş yerlerine gönderilmektedir. Bugüne kadar 1500 kişi istihdam edilmiştir. Bu kişilerin takipleri yapılmaktadır. Sanayiciyi fazla zorlayamıyoruz. Aradıkları kişileri kendilerine gönderiyoruz.

Gebze'de sanayinin durumu nedir?
Gebze, İstanbul ile sınır durumdadır. İstanbul'dan sanayinin çıkarılması sonrasında ilçemize geldiler. Dilovası, Çayırova ve Gebze ilçelerinde 13 OSB bulunmaktadır. Doluluk oranı yüzde 50 seviyesindedir. Hızla inşaatlar yapılıyor. Demir yetiştirilmiyor. Gebze Türkiye ekonomisine büyük katkı vermektedir. Her geçen gün Gebze’nin nüfusu artmaya devam ediyor. Acilen yatırımların hızlı yapılması gerekiyor. Zaman zaman Gebze'nin bu kadar yatırım almasından şikayet edilmektedir. Ancak hiçbir zaman hak ettiği yatırımı alamadı. Büyükşehir Belediyesi oluncaya kadar yatırım almamıştır. Geçmiş dönemde karayolları, köy hizmetleri tarafından yapılan çalışmalar İzmit tarafından başladı. Gebze ilçesine gelene kadar ya kış gelir, ya da ödenek biterdi. Gebze çok geri kalmış köy havasındaydı. Büyükşehir Belediyesi olması sonrasında belli bir noktaya geldik. Bu bizi mutlu etmemektedir, ancak geçmiş döneme göre daha iyi durumdadır. Daha çok eksik var. Ayrıcalık gibi değil bu durum. Gebze'ye ayrılan bütçenin daha fazlası Büyükşehir Belediyesi bütçesine gelmektedir. 12 ilçenin eşit şartlarda büyümesi gerekiyor. Bir aile isek adaletli olunması gerekir. Gebze ilçesinde alt yapı sorununun çözülmesi gerekir. İlçeler arasında huzur olması için adaletli davranmak gerekiyor. Gebze'ye karşı ayrı gözle bakılmaması gerekiyor.

Gebze'nin il olma isteği bundan mı kaynaklanıyordu?
Tabii ki yıllarca yapılması gereken yatırımlar gelmeyince ayrılarak kendi kaynaklarımızla bir şeyler yapma istediği oluşmuştur.

Gebze'nin sorunlarına bakıldığında hızlı nüfus artışı, işsizlik, sanayileşme, OSB ve çarpık kentleşme gözüküyor. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?
81 vilayet içerisinde bütün imar planları yapılan sadece Kocaeli var. İstanbul'da halen daha itirazlar devam ediyor. Bakanımızın olması önemlidir. Milletvekillerimizin birlikte hareket etmesi büyük önem göstermektedir. İsteyen istediği yere fabrika kuramaz veya konut yapalım demesi mümkün değildir. Katlara, tarım alanlarının yağmalanmasına izin vermiyoruz. Nerede ne yapılacağı belli olduktan sonra yapacağınız çalışmalar kolay oluyor. Yoğun bir nüfusu kaldıracak bir yapıya müsait değiliz. Yeni sanayinin kurulmasına izin veremeyiz. Sanayiye karşı değiliz, ancak Gebze taşıyamıyor artık. Ciddi anlamda konut açığımız bulunuyor. Sanayileşme beraberinde çarpık kentleşmeyi getirmiştir. Bununla birlikte yeni konutların yapılması gerekiyor. Kirazpınar Bölgesinde TOKİ tarafından konutlar yapılmaya başlandı. 1500 konut yapılıyor ancak yetmiyor. Daha fazlası gerekiyor. Yine aynı bölgede özel sektörle birlikte 60-70 bin konut yapılması planlanıyor bunlar da yetmeyecek. Ayırdığımız konut alanlarımız var. Bunlar kısa sürede yapılması mümkün değildir. İstihdam yanı sıra trafik akışının da sağlanması gerekiyor. İstihdam Gebze'den sağlanması durumunda trafik akışı da yavaşlayacaktır.

Kent Meydanı Projesi ne durumdadır?
Kent Projesi hukuki süreci dolayısıyla oldukça gecikmiş bir projedir. Projenin tamamlanmasına 6-7 ay vardı. İptal edilmesi durumunda büyük bedeller ödenecekti. Bunlara izin verilmedi. Bu yılın 12.ayında hazır olacak. 25 Milyon TL'lik bir yatırım yapılmış olacak.

Darıca, Dilovası ve Çayırova'nın ilçe olması Gebze'ye nasıl etkiledi?
Gebze'ye büyük fayda sağlamıştır. Bir defa belediye anlamında her bölgeye kaymakamlıklar atandı. Yerel anlamda kalite getirdi. Daha etkin çalışma oldu. Darıca ve Çayırova'ya 2 mahalle verdik. Gebze merkez ilçe durumundadır. Bütün kurum ve kuruluşlar ilçemizde olduğundan yoğunluk olmuştur. Şimdi ilerleyen yıllarda bunun azalmasını bekliyoruz. Merkez kurumların olması 700 bin gündüz nüfusu çıkmaktadır. Çarşı yapıldıktan sonra daha güzel ilçe durumuna geleceğiz. Eski çarşı yeniden yapıldı. Cuma pazarı yeniden yaya açılacak uzun bir caddemiz olacak. İnsanlarımız dışarı çıktığı zaman dolaşmak ister ilçenin böyle bir durumu yok.

İlçede emniyet açısından sorun var mı?
Anadolu ile İstanbul arasında bağlantı sağlayan noktada bulunuyoruz. Bütün kamyonlar, TIR’lar bizim oradan geçiyor. Suç işleyenlerin gelip geçtiği konuşlandığı yer durumundaydık. Suç oranları oldukça düşmüştür. Gelen müdürlerin buna eğilmesi ve MOBESE etkili hale geldi. Vatandaşların bilinçlenmesi önemli etki etmiştir. İnsanlarda kültür değişmeye başlamıştır. Yeni nesil daha eğitimli gelmektedir. İstihdam arttıkça suç oranlarında düşmeler yaşanmaktadır.

Eğitim alanında eksikleriniz var mı?
Var. Sonradan telafi edilen ilçe durumundayız. Eğitimden sağlık alanına yatırımlar yapılıyor. 5 yıllık süre zarfından mümkün olduğu kadar yatırımlar yaparak en az 15 yıllık yatırımlar yapılması gerekiyor. Zaman mefhumum yok. Hafta sonlarım yoktur. Telefonum ve makam odası herkese açıktır. Oto kontrol sistemini kurduk. Bakım onarım ihaleleri açıldı. Çok hızlı ilerliyoruz. Her zaman kendimizi hesaba çekiyoruz. Vatandaşımız hemen yatırımların yapılmasını beklemektedirler. Her şeyin sırası vardır. Ona göre yatırımlar yapılır. Belediye borç yükü altındaydı, denk bütçe sonrasında bunlar aşıldı. Tarihe sahip çıkarken tabela kirliliğinin öne geçilmektedir. Kervansaray 1946 yılında vakıflara verilmiş şimdi geriye kamulaştırmayla alacağız.

İlçeyi öne çıkaran özelliği nedir?
Tarihi dokusu çok önemli bir ilçemizdir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde önemli yeri vardır. Osman Hamdi Bey Müzesi, Hanibal’in orada olması önemli etkendir. Bunların tanıtılması gerekiyor. İşlendikçe değeri artmaktadır. Ne iş yaparsan yap, en iyisini yapacaksın. İşini doğru yapmak gerekiyor. Kaynakların doğru kullanılması önemlidir.

Çevre konusunda neler yapıyorsunuz?
Dilovası bu yönde eleştirilmektedir. Eskiye göre çok şanslıyız arıtma tesisleri kurulmuştur. Arıtma için uzun kaynaklı krediler temin edilmektedir. Yaptırımlar arttıkça çevreye karşı duyarlı olunuyor. Biraz dikkat etmek gerekiyor. Gebze'nin geçmişten gelen kötü bir ün var. Adapazarı'ndan kişi atık atacak gelip bizim bölgeye atıyor. Yapılan araştırmada Adapazarı'ndan çıkıyor. Gebze'nin adının çıkmış durumda olmasından kaynaklanmaktadır. Şimdi ise çok sıkı bir denetim yapılmaktadır. Millete karamsarlık verilmesi doğru değildir. Geçenlerde ulusal bir kanalda bir programa çıktım. Gebze'nin sorunlarını anlatmak yerine güzelliklerinden bahsettiğim yönünde eleştiriler yapıldı. Kötüsünden neden bahsedeyim. İlçemin reklamını yapacağım. Uzun bir program olması durumunda sorunlarından bahseder sonra çözüm yollarına dönerdim. Geçmiş yıllarda Gebze'nin adı Gegbuze - Gelbize olarak geçmektedir. Vatandaşı mağdur etme derdinde değiliz. Sloganımız Gebze halkını mutlu etmektir. En güzel proje insanları mutlu etmektir. Kimiyle tokalaşarak mutlu edersiniz. Kimine kültür merkezi yaparak mutlu edersiniz. İnsanların taleplerine göre mutlu ederiz.

21 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR