Romanya, iş adamlarını bekliyor

KASİAD, Kocaeli’deki yatırımcıların kendilerine dış pazarda yer bulmalarını sağlamak amacıyla düzenlediği “Ülke Tanıtım Toplantıları”na bir yenisini d...

BÜYÜT

KASİAD, Kocaeli’deki yatırımcıların kendilerine dış pazarda yer bulmalarını sağlamak amacıyla düzenlediği “Ülke Tanıtım Toplantıları”na bir yenisini daha ekledi. Bu seferki hedef Romanya’ydı.

Kocaeli Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) İstanbul Romanya Başkonsolosu Stefana Greavu’nun katılımı ve sunumuyla “Romanya Ülke Tanıtım Toplantısı” gerçekleştirdi. Greavu “İkili ekonomik ilişkiler, Romanya ile Türkiye arasında imzalanan Ekonomik ve Teknik İşbirliği ve Teknik İşbirliği Anlaşması’na istinaden yapılmaktadır. İkili siyasi ilişkilerin gelişimi ikili ticari değişimlerinin ivme kazanmasını sağlanmıştır. Resmi rakamlara göre, 2006 yılında 4 milyar Euro, 2007 yılında 4,8 milyar Euro, 2008 yılında 5 milyar Euro, 2009’da 3 milyar Euro ve 2010’da 3,4 milyar Euro (2009 yılına göre yüzde 47’lik bir yükselme göstermiştir)’dur. Bu ivme Türkiye’ye Romanya’nın KEİ üyeleri içerisinde ve AB dışındaki ticari ortakları arasında birinci ve dünyadaki ortakları arasında Almanya, İtalya, Macaristan ve Fransa‘dan sonra beşinci sıraya yerleştirmiştir” dedi.

HEDEF: 10 MİLYAR EURO
Greavu, Romanya’nın ihracat ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında Türkiye’nin 11. sırada bulunduğunu ortaya koydu. Greavu konuşmasına şu şekilde devam etti “Romen şirketleri Türkiye’ye metalürji ürünleri, enerji ve sanayi makine ve teçhizat, ulaşım vasıtaları (Dacia Duster, Logan, Sandero markalı arabalar), petrol ürünleri, tahıl, kimyasal vs. gibi ürünler ihraç etmektedir. Türk şirketleri Romanya’ya araba, elektrikli alet ve teçhizat metalürji ürünleri tekstil ürünleri, taşıma vasıtaları, kimyasal ürün ve sebze ihraç ediyor. Ortak hedefimiz, dengeli bir ticari değişime dayanarak, 2015’e kadar 10 milyar Euro seviyesine ulaşmaktır.”

04 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR