İlhan Bayram: 2040 yılına kadar su ihtiyacını planladık!

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürü İlhan Bayram, Dünya Su Günü ile ilgili açıklama yaptı. Bayram, yapılan ve bundan sonra yapılaca...

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürü İlhan Bayram, Dünya Su Günü ile ilgili açıklama yaptı. Bayram, yapılan ve bundan sonra yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Bayram özetle şunları söyledi; Kocaeli’nin içmesuyu ile altyapı hizmetlerini yürüten Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü olarak, 2004 yılında başlattığımız altyapı yatırım atağı ile Kocaeli’ nin marka bir kent olmasında önemli hizmetlerde bulunduk.

 

KÖRFEZ’İN KİRLENMESİ

Geçen 12 yıllık süre zarfında yaptığımız binlerce km uzunluğunda yeni altyapı ile birlikte bugün toplam 14 bin km uzunluğunda içmesuyu, atıksu ve yağmursuyu altyapısı işletiyoruz. Dere ıslahları ile yüzey sularını kontrol alına alarak İzmit Körfezi’nin kirlenmesinin önüne geçtik. Köylere kadar yaptığımız örnek arıtma tesislerimiz ile Türkiye’nin en çok ileri biyolojik atıksu arıtma tesisine sahip kurumuyuz. Bu tesisleri verimli çalıştırarak yaptığımız yüzde 99 arıtma oranı ile İzmit Körfezi ve Karadeniz sahillerini kirlilikten arındırdık.

SU KAYNAKLARI ARTTI

Bugün, 710 binin üzerinde abonemize sağlıklı, arıtılmış ve içilebilir dünya kalitesinde su sağlıyoruz. Tek bir kaynağa bağlı kalmayarak Namazgah Barajı, Sapanca Gölü, Denizli Göleti, derin su kuyuları,yerel kaynak suları, geri kazanım suyu ile birlikte içmesuyu ve kullanma suyu kaynaklarımızı artırdık.

 

SAPANCA GÖLÜ

Kocaeli’nin ülkemizin en önemli sanayi bölgelerinden bir olmasından dolayı sanayi tesislerinin kullanma suyu ihtiyacını karşılamak için geri kazanım suyu projesini uygulamaya aldık. Atıksu arıtma tesislerinde arıtılan atıksuların ikinci bir arıtmadan geçirilmesi ile elde edilen geri kazanım suyu ile önemli bir kaynak oluşturduk. Bugün ülkemizin en büyük sanayi kuruluşu olan Tüpraş’ a günlük 45 bin m3 geri kazanım suyu sağlıyoruz. Bu proje ile birlikte içmesuyundan tasarruf sağladığımız gibi bölgemizin önemli tatlı su kaynağı olan Sapanca gölünü de koruma altına almış olduk. Kurum olarak 2040 yılına kadar bölgemizin su ihtiyacını karşılayacak şekilde planlamalar yaptık.

 

MODERN VE ÇAĞDAŞ HİZMET

Teknolojik yeniliklerin öncüsü bir kurum olarak da ülkemizde birçok ilki de gerçekleştirdik. İçmesuyu ve Atıksu Scada Sistemi, Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS), Mobil İş Emri, Altyapı Bilgi Sistemi (İKABİS), Yüksek Tüketim Projesi,Ödeme Kioskları gibi birçok örnek proje ile Kocaelililere modern ve çağdaş hizmetler sunuyoruz.

 

YATIRIMLAR  YAPTIK

Bugün Dilovası ve Kullar İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri, Seyrek, Sarısu ve Sucuali Modüler Atıksu Arıtma Tesisleri,  İzmit Su Kayıpları Projesi-Şebeke SCADA, Namazgah, Soğuksu ve Avluburun HES, modern ve akredite laboratuar, içmesuyu, kanalizasyon hatları ile dere ıslahları gibi 39 adet ayrı projenin inşaatını sürdürüyoruz. Kurum olarak 12 yıllık süre zarfında siz değerli Kocaelililere aralıksız olarak yatırımlar ile modern ve çağdaş işletmecilik ve kesintisiz hizmetler sunuyoruz. Bu çalışmalarda desteklerinizi her zaman yanımızda görmekten dolayı da yürekten teşekkür ederiz.

 

YENİ NESİLLER

Sanayi şehri Kocaeli’yi temiz, uygar ve yaşanabilir bir marka kent ile olarak yeni nesillere bırakmanın şevk ve arzusu ile çalışan İSU Genel Müdürlüğü olarak 22 Mart Dünya Su Günü’nüzü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım”

22 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR