Taşçı, Kaya’ya meydan okudu!

Esnaf Odaları Birliği’nin 11 Mayıs’taki kongresi öncesinde adaylığını açıklayan Ahmet Taşçı, rakibi olan mevcut başkan Kemal Kaya’ya sert sözlerle yü...

Esnaf Odaları Birliği’nin 11 Mayıs’taki kongresi öncesinde adaylığını açıklayan Ahmet Taşçı, rakibi olan mevcut başkan Kemal Kaya’ya sert sözlerle yüklendi. Taşçı, Kaya’nın 25 yıldır bir icraatının olmadığını söyleyen Taşçı, “Kaya dürüst biri değil” dedi

 

Röportaj: Bülent EKİNCİ

 

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin 11 Mayıs Pazar günü yapılacak olan 33. olağan genel kurulu öncesinde hali hazırda görevi yürüten Kocaeli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Kemal Kaya adaylığını açıklamıştı. Kaya’yı bu seçimde en çok zorlaması beklenen kişi ise Servis Araçları ve İşletmecileri Odası Başkanı Ahmet Taşçı.

 

İKİ ADAY OLUR

Gündemi değerlendiren ve kongre sürecini anlatan başkan adayı Taşçı, rakibi hakkında sert ifadeler kullandı. Daha önce birlik başkanlığı için aday olabileceği öne sürülen Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt’un da desteklediği Taşçı, “Kongre iki kişi arasında geçer” dedi.

 

376 KİŞİ OY KULLANACAK

Derince bölgesinin adayı olan Enef Odası Başkanı Bekir Sargın’ın da seçimde kendilerini destekleme ihtimalinin olduğunu söyleyen Taşçı, kongre öncesindeki iddiasını yeniledi. Şehir Restaurant’ta yapılacak olan ve 376 kişinin oy kullanacağı seçimler öncesi ortalık bir hayli gergin. 

 

Nasıl bir yönetim oluşturacaksınız?

 

Burada herkes eşit olacak, herkes başkan olacak. Ancak herkes aynı zamanda işin bir yerinden tutacak. Bir pazarcı sorunu için bana gelmeyecek. Çünkü yönetimimizde pazarcılardan biri olacak. Pazarcının derdi tasasını önemseyeceğiz. 19 kişinin 19’u da başkan olacak. Biz böyle yöneteceğiz.

 

 

Delegelerin size bakış açısı nasıl?

 

Bizim esnaf arkadaşlarımızın hiçbiri KOSGEB’den para almasını bilmiyor. Ben de dahil… Biz KOSGEB’in müdürüyle görüştük, paraları geri gönderdiğini söyledi. ‘Kocaeli’de bu para kullanılmıyor’ dedi. Bu bizim, odaların eksiği. Bizim çalıştığımızı görenler destek veriyor. Yeter ki gelin diyor. İşte onu yapacağız.

 

 

“KAYA MİSYONUNU DOLDURDU”

 

Adaylığınız sürecinde ve sonrasında Kemal Kaya ile görüştünüz mü?

 

Kemal ağabey ile hiç görüşmedim. Biz zaten hiç görüşemiyoruz, görüşseydik bu olaylar olmazdı. O oda binasının 5. katında oturuyor, ben 3. katında, geçen açlık grevi yaptım, yahu esnaf odaları birliği başkanı inip bir bakmaz mı? Bir merak edip gelmedi.

 

Kemal ağabey misyonunu doldurdu. Artık emekli olmalı. Ben ehliyeti aldığım zaman Şoförler Odasında Kemal Kaya başkan vekiliydi, 1975 yılından söz ediyorum. Benim çocuklarım askerden geldi, torunlarım var. Kemal Ağabey halen orada. Tahmin ediyorum benim torunlarımda onu görür. Kemal Ağabey giderse Kocaeli batmaz.”

 

“YENİLİK ŞART”

 

Neden değişim istiyorsunuz?

 

Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı vardı, Rıdvan Alyörük… Allah rahmet eylesin, o da güzeldi iyi hizmetler verdi ama Faruk kardeşim geldi ne oldu. Çağ atladı oda. Bazı gerçekler var, akıl akıldan üstündür. Biz kimseden üstün değiliz, bizden üstün insanlar da var. Herkes haddini bilecek.

 

 

Seçim çalışması için neler yapıyorsunuz?

 

Adaylığımızın açıklanmasından sonra 30 oda ile görüştük, ilçeleri geziyoruz. Yoğun bir çalışma içindeyiz. 51 oda var, 48 tanesiyle seçime gidiyoruz. Kamyoncular Odası, Kocaeli’de kapalı, Kasaplar Odası kapalı, Fotoğrafçılar Odası kapalı, Mahrukatçılar Odası kapalı. Bu mevcut yönetimin ayıbıdır.

 

 

Projelerinizden söz eder misiniz?

 

Çok büyük projelerimiz var. Bir esnaf sarayı düşünüyoruz. İçerisinde düğün salonu olan, üyelerimizin cüzi ücretlerle faydalanacağı. Bunun için gerekli görüşmeler yapıldı ve sözler alındı. Ben Servis Araçları Odası olarak odamda yaptığım pek çok proje var. Bunlar takdir gören projeler. Şu an benim başkanı olduğum odanın üyelerin kullanımı için alınmış servis araçları da var, çekicisi de var. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır.

 

 

Delege sizi neden seçmeli?

 

Kemal Kaya’nın İzmit halkı için bir şey yaptığına inanmıyorum. Gebzeliler bile kayıt için buraya gelmek zorunda kalıyor. Ben bir oda olarak Gebze’ye şube açıyorum, il büyüklüğündeki Gebze’de birliğin bir temsilciliği yok. O milleti oradan buraya getirmek ayıptır. Ben 2005 yılında göreve geldiğim gibi Gebze’ye şube açtım.

 

Üyesine ne vermiş Kemal Kaya, ben üyelerime 100 bin-110 bin lira para kazandırdım “P” plakalardan. Bütün bu İzmit senin olsa faydan ne İzmit’e. Ben bir kurtarıcı aldım odama herkese faydası var.

 

 

Seçimlerin ardından başkan seçilmeniz halinde ilk yapacağınız iş ne olacak?

 

Devletle oda başkanlarını bir araya getireceğiz. Bizim oda başkanımız bile kimseyle bir araya gelen biri değil. Bazı belediye başkanları bile kendisini sadece fotoğraflardan tanır. Oda başkanlarını sosyalleştireceğiz. Federasyona mutlaka birini göndereceğiz. Ahilik Haftası’nda rezil kepaze olduk. Bizde ahilik yok ki, üç kağıtçılık var. Hangi Ahilikten bahsedeceğiz. Sen üyene ne verdin ki neden bahsedeceksin. Dürüstlükten mi bahsedeceksin, sen bir kere dürüst değilsin.

 

Akıl var mantık var, sen 25 yıldır birlik başkanısın ne verdin bu millete. Kanunen 3 ayda bir toplantı yapması gerekiyor, yapmıyor. Oda başkanlarını bilerek bir araya getirmiyor ki kulis yapmasınlar diye. İçki içilen yerlerde Ramazan aylarında iftar veriyor millete. Niyetleri böyle işte…

30 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR