Kocaeli’nin SYMBOL’ü açılıyor

Kavanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Kavan, kente büyük değer katacak olan projenin tanıtımı düzenlenen basın toplantısı ile yaptı.   Türk...

Kavanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Kavan, kente büyük değer katacak olan projenin tanıtımı düzenlenen basın toplantısı ile yaptı.

 

Türkiye’nin ekonomik potansiyeli en yüksek şehirlerinin başında gelen Kocaeli’de, bölgenin en büyük yatırımları arasında gösterilen SYMBOL Alışveriş ve Yaşam Merkezi açılıyor. Merkez, bölgenin en büyük konut projelerinde imzası bulunan Kavanlar İnşaat firması tarafından 700 milyon TL’lik yatırımla, 210 bin metrekarelik alana kuruluyor.

 

Haberin fotoğrafları için tıklayın

 

ALTI ŞEHRE HİTAP EDİYOR

Üretimi ile ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan Kocaeli, bu proje ile İstanbul, Bursa, Sakarya, Düzce, Yalova ve Bolu’da yaşayanların yanı sıra, D-100 karayolunu kullananlar için de önemli bir cazibe merkezi olacak. Projenin sadece bir alışveriş merkezi olmadığını ve özellikle Kocaeli halkının sosyalleşmesine de önemli katkılar sunacağını belirten Kavanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Kavan, “7 ay önce projenin tanıtımı yapılmıştı. O zaman bir hayal ile yola çıkmıştık. Bugün hayallerimizin gerçekleşmesinin gururunu, projede emeği geçen binlerce arkadaşımla birlikte yaşıyoruz” dedi.

 

“İNANMAYANLAR BURADA DEĞİL”

SYMBOL Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin kentin sembolü olacağını dile getiren Kavan, “Özellikle konut sektöründe bugüne kadar büyük projelere imza attık. Bu çalışma da zamanında tamamlanıyor. Bize inanan dostlarımız bugün yanımızda, inanmayanların hiçbiri burada değil. Önemli bir eser şehre kazandırıldı. Bu proje yapılırken harcadığımız eforun daha fazlasını insanları inandırmak için harcadık” değerlendirmesinde bulundu.

 

MALİYETİ 700 MİLYON TL

Cengiz Kavan, şöyle konuştu: “Her projemiz kendi alanında konuşulan, katma değeri yüksek, örnek çalışmalar oldu. Bu projemizle perakende sektöründe bir ilke imza atıyoruz. Bugüne kadar yapılan karma projeler içinde ilk defa AVM, hastane, otel, kongre ve gösteri merkezini bir araya getirdik. Bize inanmayanlar bu eseri gördükten sonra artık inanırlar. Bu yaşıma kadar Türkiye’de 4 kriz yönettim. Ülkedeki 12 yıllık ekonomik istikrar bizi buralara getirdi. Eserin bize maliyeti 700 milyon TL’dir.”

 

3 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Birçok ünlü firmanın Symbol’de yer alacağını dile getiren Kavan, şöyle devam etti: “Dünyanın sayılı firmaları burada aramızda olacaklar. Perakendenin yanında, kongre, turizm, sağlık, sağlık-turizmi ve eğlence sektörleri için de yeni bir istihdam merkezi yarattık. Merkezimizde, yaklaşık 3 bin kişi çalışacak. Bu da, gerek sosyal gerekse ekonomik anlamda Kocaeli’ye önemli bir katma değer yaratacak.”

 

MEDİCAL PARK KOCAELİ HASTANESİ

SYMBOL Alışveriş ve Yaşam Merkezi’ni planlarken, projenin tüm unsurlarını dikkate aldıklarına değinen Cengiz Kavan, “Proje 4 ayaklı olarak hazırlandı. En önemli bölüm hastanedir. 43 bin metrekarelik alanda, 80 milyon dolara mal olan V.M. Medical Park Kocaeli Hastanesi kuruldu. En lüks hastane burada yapıldı. Herkes buradan istifade edebilecek. Çok ciddiye alınarak proje hazırlandı. GAMA Holding ve ENKA’dan büyük destek aldık” dedi.

 

DECATHLON GELİYOR

Symbol Yaşam Merkezi’nin İstanbul’daki birçok AVM’den çok daha büyük olduğunu dile getiren Kavan, “AVM’nin net net kiralanabilir alanı 65 bin metrekare. Brüt alan ise 130 bin metrekare. İstanbul’daki birçok AVM’den büyüktür. Marka karması bakımından ciddi bir çalışma yapıldı. Decathlon’u çok önemsiyorum. 45 spor dalında üretim yapıyorlar. Bölgemiz spor bakımından çok zengin. Bu fırsatı değerlendireceklerdir” şeklinde konuştu.

 

YENİ FİRMALAR

Hilton Oteli’nden de söz eden Cengiz Kavan, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “AVM’in diğer giriş bölümünde 207 oda, 504 yatak kapasiteli Hampton by Hilton Oteli var. Hemen karşısında bin 300 kişi kapasiteli Hayal Kahvesi yapılıyor. Yeşildağler Et de burada hizmet verecek. Kocaeli’mizin bir markası olan Yeşildağlar, buradan Türkiye’ye açılacak. MİGROS, Gönül Kahvesi, bin 250 kişilik oturma kapasiteli kongre ve gösteri sanatları merkezi ve 670 kişilik balo salonu bu yaşam merkezimizde hizmete girecek. Teslimat ise yıl sonunu bulur” açıklamasında bulundu.

 

5 YIL TURK MALL YÖNETECEK

Avrupa’da dahi olmayan bir konsepti bu projede uyguladıklarını dile getiren Kavan, “Yatırımın yüzde 70’i kamuyu ilgilendiriyor. Odeabank’a ve İzmit Şube Müdürü Barbaros Candemir’e teşekkür ediyorum. Turk Mall tarafından önümüze konulan hiçbir şeyi reddetmedik. Projeyi komple teslim ettik. İnanılmaz bir başarı elde edildi. 2+3 yıl boyunca Turk Mall burayı yönetecek” değerlendirmesinde bulundu.

 

155 MİLYON DOLAR HARCANDI

Firma olarak yeni projelere yöneleceklerini ifade eden Kavan, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “2003 yılından bu yana 4-5 bin konut yaptık. Bundan sonra bütçe de artacak. Buraya 155 milyon dolar nakit para harcadık. Bu para Kocaeli’de kalmalı. Bütün firmalar Kocaeli’den seçildi. Siyaset yapmıyorum, ancak istikrar gereklidir. Projeyi gerçekleştirirken kentin ulaşım sorunlarını da göz önüne aldık. Projelerimizde devletten hiçbir şeyi beklemedik. Good Year kavşağının yapımı ile ilgili projenin 24 milyon TL’lik kısmını finanse ettik. 12 yıllık dönemde kamuya yaklaşık 34 milyon TL kamuya hibe ettik. Kavanlar olarak Kocaeli’nin bağrından çıktık. Ekmeğimizi buradan kazanmaktayız” 

 

SEKMEN: PROJE ALTI İLİ KAPSIYOR

murat-003.jpg

Lansman toplantısında konuşan, SYMBOL Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde, yerli ve yabancı birçok markanın bulunduğunu belirten TURK MALL Başkan Yardımcısı Murat Sekmen de şunları söyledi: “SYMBOL, karma projeler arasında henüz açılmadın sektörün konuştuğu örnek bir proje oldu. İnsanların rahatlıkla ulaşabilecekleri bir çalışma oldu. Proje yalnızca Kocaeli değil, Sakarya, Yalova, Düzce, Bolu gibi çevre illerin de sosyal hayatlarını zenginleştirecek. Turkmall olarak, Kavanlar İnşaat gibi son derece güçlü bir şirketle işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

 

ERSÜ: SYMBOL’E KENTİN İHTİYACI VAR

selen.jpg

Ever Yönetim Kurulu Başkanı Selen Ersü da açıklamasında, merkezde bulunmanın önemli olduğunu söyledi. Kocaeli’nin yatırımcının ilgisini çeken bir şehir olduğunu dile getiren Ersü, şöyle konuştu: “Yatırımlar kentlerin gelişmesiyle doğru orantılıdır. SYMBOL’e Kocaeli’nin ihtiyacı vardı. Burada önemli olan projenin hayalini kurmaktır. Bu proje hepimizi heyecanlandırdı. En büyük otel buraya kurulacak. Dünya markalarını Türkiye’ye getiriyoruz. Kocaeli’ye yatırım yapılmasından çok mutluyuz.”

 

KOZALI: HASTANEMİZ KOCAELİ’YE ÇOK YAKIŞTI

necip-001.jpg

Mecidal Park Kocaeli Hastanesi Genel Müdürü Necip Kozalı da toplantıda proje hakkında görüşlerini açıkladı. Ülkedeki 27’nci hastaneyi Symbol’de açacaklarını kaydeden Kozalı, “Medical Park Kocaeli Hastanesi temmuz sonunda hizmete girecek. Kocaeli sanayi ve teknolojisiyle yükselen bir yıldız. Buraya yakışır projeler çıkarmalısınız. Biz de çıtayı yükseltmek için elimizden geleni yaptık. Sağlık alanında çok ciddi bir yatırım yapıldı. HİV yapılanması Kocaeli’de uygulanacaktır. 350 yataklı hastanemizde 100 yataklı yoğun bakım ünitesi yer alacak” diye konuştu.

 

GÜLER: SYMBOL İLE KOCAELİ YÜKSELECEK

yavuz-004.jpg

Symbol AVM’nin Genel Müdürü Yavuz Güler de yaptığı açıklamada, 96 yılından bu yana alışveriş merkezleri sektöründe yer aldığını söyledi. Bir çok ilde görev yaptığını dile getiren Güler, “İlk görev yerim gibi heyecanlıyım. Kocaeli 1996 yılında AVM ile tanıştı. AVM’ler arasında İstanbul lider durumda. 112 metrekare ile Kocaeli ülke genelinde 18’nci sırada yer alıyor. 1 milyon 700 bin kişinin yaşadığı kentte bu durum azdır. SYMBOL’un açılması sonrasında Kocaeli 15’nci sıraya çıkacaktır” açıklamasında bulundu. Serkan BORLAK

 

İZLENİMLER (Bülent Ekinci)

“İnananlarla birlikteyiz”

Dün sabah önemli bir toplantıya tanıklık ettim. Kentimizin ekonomik ve sosyal hayatına denge getireceğine inandığımız Symbol Yaşam Merkezi’nin tanıtım toplantısına katıldım.

Dev bir projenin açılacak duruma gelmesi, o projede emeği geçenleri heyecanlandırdığı kadar bizleri de heyecanlandırıyor.

Bir Kocaelili olarak, yaşadığım kentin dünya markalarına ev sahipliği yapabilecek projesinin olduğunu bilmek eminim sizleri de sevindiriyordur.

Burada gerçeğe dönüşmüş bir hayal var.

Kavanlar, bir proje hazırlıyor, içerisinde sosyal yaşam alanlarının bulunduğu dev bir merkez, önemli bir sağlık kuruluşu, marka bir otel… Tabi birde bölgenin en kapsamlı kongre merkezlerinden birinin aynı mekanda bulunuyor.

Kaba bir tabir olacak, ama bu her babayiğidin yapabileceği bir iş değil.

Cengiz Kavan ve ekibini, onlara bu yolda destek olan çözüm ortaklarını kutlamak gerekiyor.

Kocaeli’nin topraklarında dünyaya gelen bir başak etrafına ışık saçtı ve o ışık bir rüyayı gerçek yaptı.

***

Her şey ortada. Yapılan işin hakkı verilmiş. Ben size başka bir şeyden bahsetmek istiyorum. Tanıtım toplantısında Cengiz Kavan’ın söylediklerinden…

Kendisi inanılmaz heyecanlı ve enerjik bir insan. Ses tonundan gözlerinin ışıldamasından bu projeyi bebeği gibi gördüğünü fark ediyorsunuz. Kavan’ın konuşmasında dikkat çeken cümleler şunlardı:

“Bu eserin bize maliyeti 700 milyon lira. Burada 3 bin insan çalışacak, kentimizin, bölgenin ekonomik ve sosyal hayatı derinden etkilenecek.”

Cengiz Bey, konuşmasının içerisine bazı anıları da sığdırdı ve dedi ki, “İnanılmaz mutluluklar yaşadım Özellikle GAMA Holding’in başkanından inanılmaz bir tepki aldığım zaman gurur duydum.

Cengiz Kavan konuşmasında bazıları içinde sitemkar oldu. “Çalışma arkadaşlarımla gurur duyuyorum” diyerek, “Bu toplantıyı yerel medya ile yapmak istedik. Neler yaptığımızı sizler biliyorsunuz çünkü…”

Bu proje benim için onur ve gurur meselesiydi. Zamanında yetişmeyeceği söylendi, bu projenin gerçekleşeceğine inanmayanlar oldu. Bugün bu salonda bu projeye inananlar var. İnanmayanlar ise yok. Biz inandık ve başardık” dedi.

Projeye inanmayanlarla yollarını ayırdıklarını söyleyen Cengiz Bey, dün AVM turu yaparken başarmışlığın guruyla etrafı gazetecilere gezdirdi.

Kavanları, Kavanlara inananları ve onlara destek olanları kentimize böyle bir proje kazandırdıkları için kutluyorum. Hayat boyu başarılar diliyorum…

 

03 Haziran 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ÜRETİM - TÜKETİM TOPLUMUNA ADIM ADIM. ÜRETİM YOK. BU PARALARA YAZIK . HER YER AVM

Yanıtla . 0Beğen 03 Haziran 16:50
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR